Home Aktualności Król w Szczecinie jest mile widziany. On to wie
AktualnościPolitykaZ perspektywy

Król w Szczecinie jest mile widziany. On to wie

1.6k
król danii fryderyk x

Wizyta króla Danii pokazała, że Szczecin nie musi mieć kompleksów. Nasze miasto nie tylko godnie przyjęło monarchę, ale też wzbudziło u niego wiele emocji. Niektóre gesty, które okazywał, zdecydowanie wykraczały poza protokół dyplomatyczny. W tle tej wizyty stoi gospodarka i korzyści, jakie odczujemy z biegiem lat.

 

Wizyta Fryderyka X w Szczecinie ma ogromne znaczenie. To pierwsza podróż zagraniczna monarchy duńskiego i od razu do Polski, w tym do Szczecina. Nasze miasto było ważnym punktem na mapie tej wyprawy, kto wie… może nawet najważniejszym. Właśnie tu doszło do wielu spotkań i wydarzeń, które mają znaczenie nie tylko dla Fryderyka X, ale i dla duńskiej gospodarki. Jak podaje duńskie ministerstwo spraw zagranicznych, Polska jest dziewiątym rynkiem eksportowym dla Danii. W naszym kraju funkcjonuje 700 przedsiębiorstw z duńskim kapitałem, zapewniając 100 tys. miejsc pracy. Wiele tych firm działa na ternie Pomorza Zachodniego.

Obecność monarchy w Szczecinie było nie lada wyzwaniem organizacyjnym, nie tylko ze względu na etykietę i protokół dyplomatyczny. Wiązało się to również z przejazdami po mieście, a to musiało się odbywać sprawnie. Policja stanęła na wysokości zadania. Pojawiały się wprawdzie chwilowe utrudnienia, ale rzeczywiście kierowcy nie mieli podstaw do „wielkich narzekań”.

Znaczenie biznesowe

Jednym z ważniejszych punktów odwiedzin króla Danii była wizyta na placu budowy Vestasa, to jeden z najistotniejszych inwestorów, który zdecydował się na rozwój biznesu w naszym mieście w ostatnich latach. Szczecin dzięki temu staje się stolicą polskiego offshoru.

– Wizyta Króla Danii to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Szczecina. Firmy o kapitale skandynawskim są od dawna ważną częścią gospodarki miasta. Trudno o lepsze potwierdzenie tego faktu, niż wizyta Fryderyka X. Dość powiedzieć, że to właśnie do nas król przyjechał w swoją pierwszą podróż zagraniczną.  Przy okazji pobytu doszło do kolejnego historycznego wydarzenia. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej fabryki firmy Vestas. Szczecin staje się stolicą polskiego offshoru i to na nowo może zdefiniować naszą gospodarkę – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

To, że budowę ważnego zakładu rozpoczyna symbolicznie król Dani pokazuje, jak ważny wymiar ma ta inwestycja nie tylko dla Szczecina, ale i dla duńskiej gospodarki. Pokazuje, jak ważny jest Szczecin na mapie Europy.

– Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr. Chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej. Mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych – mówił w Szczecinie król Danii Fryderyk X.

Przy okazji swojej wizyty Król odwiedził również Wielonarodowy Korpus NATO.

 Architektura

Filharmonia, czy też Willa Lentza – te obiekty zrobiły niesamowite wrażenie na Fryderyku X. My te obiekty mamy na co dzień, trochę się do nich zdążyliśmy przyzwyczaić, ale kiedy ktoś widzi je pierwszy raz… tak było i tym razem.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie otrzymała nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Po raz pierwszy nagrodzony został budynek z Polski. Jako jedyny z Polski, znalazł się na liście 200 najbardziej znaczących dzieł architektury współczesnej na świecie – globalnym przewodniku C.guide. To jedyny obiekt z Polski, który w ubiegłym roku znalazł się w tym zestawieniu… o nagrodach dla tego obiektu można byłoby pisać jeszcze wiele. Jedno jest pewne: obok miejskich inwestycji nie da się przejść obojętnie.

– Król był pod wrażeniem zarówno Filharmonii, jak i Willi Lentza. W samej willi nieco go zaskoczyliśmy. Dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Szczecinie, Fryderykowi X pokazałem kontrakt małżeński między Zofią, córką księcia pomorskiego Bogusława, a księciem Fryderykiem Holsztyńskim, czyli późniejszym królem Fryderykiem I. Myślę, że to piękna klamra i zakończenie tej wizyty – mówi nam Piotr Krzystek.

W filharmonii, Teatrze Polskim, czy też w Willi Lentza król spotykał się z politykami i ludźmi biznesu. Króla w tych miejscach przyjmowaliśmy bez żadnych kompleksów.

Było coś więcej niż dyplomacja

Każda taka wizyty oparta jest o protokół dyplomatyczny. O tym pisaliśmy tutaj:

Do Szczecina przyjeżdża król. Jak musi się zachować gospodarz, by nie uchybić etykiecie?

Przywitaliśmy króla Fryderyka X jako szczecinianie w sposób niezwykle miły. To drobne gesty, które nie były obowiązkowe, a mimo wszystko się pojawiły – jak oświetlenie w barwach Danii ścian filharmonii, czy pokazanie historycznych dokumentów.

Finał był niespodziewany, król także odszedł od etykiety dworskiej i… po przyjacielsku przytulił prezydenta Krzystka. To gest był wymowny i znaczący. Gest, który król okazuje wobec nielicznych i niewątpliwie tylko wobec osób, które ceni.

– Sama wizyta króla przebiegła niezwykle sprawnie. Fryderyk X mimo, iż pełni najwyższą z możliwych funkcji, jest osobą niezwykle otwartą i serdeczną. To zaszczyt móc go gościć w Szczecinie – mówi Piotr Krzystek. – Czy król przyjedzie znowu? Tego oczywiście nie wiemy. Myślę jednak, że odczuł, iż w Szczecinie jest zawsze mile widziany i gdy tylko wyrazi taką wolę, to oczywiście zapraszamy – dodaje.

Wcześniej Fryderyk był w Szczecinie jako książę, teraz już jako król. I nie można wykluczyć, że przybędzie do naszego miasta raz jeszcze, bo Szczecin przyjął go dobrze, nie tylko jako króla, ale przede wszystkim jako przyjaciela.

 


O Fryderyku na Spotify

O pierwszej wizycie, jeszcze książęcej Fryderyka, posłuchacie w prezydenckim podcaście na Spotify.

– Wtedy jeszcze jako następca tronu Danii książę Fryderyk wraz z małżonką księżną Marią Elżbietą. To najwyżsi rangą oficjele, którzy odwiedzili Szczecin na przestrzeni lat.

 

 

„Wszystko o czym nie powiedziałem” to zapis rozmów Dariusza Staniewskiego, szczecińskiego dziennikarza i autora, z prezydentem Szczecina. Przez kilkanaście godzin wywiadu – rzeki, jaki przeprowadził, poruszali tematy bliskie każdemu mieszkańcowi Szczecina, począwszy od pierwszych zwycięskich wyborów, przez trudne i wymagające kryzysy, po sukcesy i plany na przyszłość.

Książkę wydało szczecińskie wydawnictwo Index. Partnerem wydawnictwa jest Ogólnopolska Koalicja Samorządowa, patronat medialny nad wydawnictwem ma Szczeciner. Cały dochód ze sprzedaży trafi do Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie.

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...