Home Aktualności Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin
AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

129

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże” – informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. Niezwykły kwietny dywan, wykonany przez Zakład Usług Komunalnych, można podziwiać przed Pomnikiem Czynu Polaków.

 

Miejskie kwietniki każdego roku zaskakują nowymi, spektakularnymi kompozycjami. Szczególnie ten w Parku Kasprowicza pozostawia duże pole do popisu, bo do zagospodarowania ozdobnymi roślinami jest ponad 800 m kw. Wzbudzający od lat zachwyty wśród szczecinian i turystów – i tym razem nie zawodzi.

– W tym roku wracamy do tradycji rozległych kwietników dywanowych – mówi Ogrodniczka Miasta Marta Safader-Domańska. – Niskie, gęsto posadzone szałwie błyszczące stworzą barwny kwiatowy kobierzec w odcieniach fioletów, czerwieni i oranżów, przełamanych limonowymi liśćmi koleusa. Zamiast tradycyjnego arabeskowego wzoru zastosowano geometryczne plamy, odwołujące się do estetyki Bauhaus-u.

Przed Urzędem Miasta wykonano kwietnik o złożonej strukturze przestrzennej. W przeciwległych narożnikach zasadzone zostały ażurowe, purpurowe kwiaty Kleome ciernistej i bladofioletowy dywan z dwóch gatunków szałwii, połączony białą rabatową pelargonią. Między nimi feeria fioletowo-różowych kwiatów pelargonii, cynii, szałwii i heliotropu. Całość dopełnia kompozycja strzyżonych w kule cisów, które ożywią dziedziniec magistratu również w okresie zimowym

– Kwietnik na Placu Hołdu Pruskiego wypełniają plamy łososiowej zwartej pelargonii, skontrastowane ze zwiewną pastelową kompozycją z aminków, kosmosów, cynii i szałwii. Jak co roku w popularnych i reprezentacyjnych zakątkach Szczecina stanęły też barwne wieże kwiatowe, obsadzone kompozycjami roślin. Znajdziemy je na Jasnych Błoniach, Wałach Chrobrego, na placu Mickiewicza, na placu Lotników, przy Dworcu Głównym. Każda z lokalizacji to indywidualnie zaplanowany akcent barwny. Zachęcamy mieszkańców do wiosennego spaceru śladem kwiatowych niespodzianek – informuje Paulina Łątka.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

Ekologia i zdrowieW regionie

Nielegalne składowisko palnych odpadów. Są zatrzymania i prokuratorskie zarzuty

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie 2 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej,...