Home Aktualności Kobieta wskoczyła do Odry za swoim psem. Jak ratować osoby w wodzie?
Aktualności

Kobieta wskoczyła do Odry za swoim psem. Jak ratować osoby w wodzie?

390

Wczoraj ok. 19:00 dyżurny szczecińskiego WOPR zauważył osobę w wodzie przy Bulwarze Piastowskim. Ratownicy podają, że najprawdopodobniej wskoczyła za swoim psem. Świadkowie zdarzenia próbowali pomóc, rzucając koło ratunkowe z barki. To bardzo dobra i właściwa reakcja.

Jak podają ratownicy szczecińskiego WOPR, kobieta najprawdopodobniej wskoczyła do wody, by ratować swojego psa.

– Z tego co udało się nam dowiedzieć, najpierw do wody wpadł pies – mówi Piotr Koziarek ze szczecińskiego WOPR-u. – Właścicielka, chcąc ratować swojego pupila, w emocjach wskoczyła za nim. Całe szczęście, że całe zdarzenie wydarzyło się bardzo blisko naszej jednostki i udało się szybko udzielić pomocy.

Poszkodowaną zbadano, zabezpieczono termicznie, następnie przekazano załodze pogotowia ratunkowego. Pies został przekazany patrolowi Policji. Jak podaje WOPR zarówno właścicielka, jak i pies mają się dobrze Obecni na miejscu świadkowie rzucili kobiecie koło ratunkowe z pobliskiej barki. Ratownicy mówią, że to bardzo dobra reakcja podczas takich sytuacji. Przy rzece i bulwarach znajduje się monitoring miejski, który pozwala szybko zareagować. Nie zawsze jednak ratownikom uda się dostrzec każde zdarzenie. Jak należy pomóc osobie, która wpadła do rzeki?

– Przede wszystkim należy użyć dostępnego w okolicach bulwarów sprzętu ratunkowego oraz wezwać odpowiednie służby – tłumaczy Piotr Koziarek – Numer alarmowy do WOPR-u to 984, ale można też zadzwonić na ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. Sami nie skaczemy do wody, ponieważ Odra to nieprzewidywalny akwen. Często też zdarza się, że tak jak w powiedzeniu „tonący brzytwy się chwyta”, osoba w wodzie przez przypadek podtopi osobę ją ratującą i zagrozi tym samym jej życiu. 

Tonącemu można podać długi przedmiot do chwycenia (np. wiosło). Gdy zobaczymy łódkę płynącą w pobliżu, powinniśmy starać się zwrócić uwagę osób znajdujących się na niej. Sternik ma w tym przypadku obowiązek podpłynięcia i udzielenia pomocy. 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Mikołaj Dorożała: Park Narodowy jest dobrem, szansą, czymś przy czym wszyscy powinniśmy stanąć razem

Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, podczas briefingu prasowego w Zachodniopomorskim Urzędzie...

Aktualności

Gdy Sedina spotyka Gryfa, powstaje coś naprawdę wyjątkowego

Dokładnie rok temu, na kiermaszu świątecznym w Alei Kwiatowej po raz pierwszy...

wycinka drzew
AktualnościEkologia i zdrowie

Po wielkiej wycince będzie wielkie sadzenie

Widok Lasu Arkońskiego przygnębiał i nadal przygnębia wielu mieszkańców Szczecina.  Z powodu...