Home Aktualności Kampania #WłączEmpatię – co dzieci myślą o przemocy w sieci? 
AktualnościEkologia i zdrowie

Kampania #WłączEmpatię – co dzieci myślą o przemocy w sieci? 

127

26 kwietnia niemałe grono dzieci i młodzieży z Placówek Wsparcia Dziennego w Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Suliborzu, Gostyniu i Policach wypełniło wnętrze Sali konferencyjnej w Netto Arenie. Myślą przewodnią wydarzenia była inauguracja kampanii #WłączEmpatię, której celem jest zachęcanie użytkowników sieci do odpowiedzialnego korzystania z zasobów Internetu oraz wzmacnianie świadomości na temat wpływu hejtu na samoocenę młodych ludzi.

Pomysłodawcami inicjatywy #WłączEmpatię są dzieci uczęszczające do placówek wsparcia dziennego, które wzięły udział w projekcie „Cyfrolatki”. Warsztaty realizowane w ramach tego projektu dały przestrzeń do rozmowy o tym, jak hejt wpływa na życie człowieka. Dalsze kroki i podejmowane aktywności zmierzały do tego, by stworzyć kampanię #WłączEmpatię.

W trakcie inauguracji kluczowym momentem była prezentacja prac wychowanków. W ten sposób najmłodsi użytkownicy sieci mogli zaprezentować szerszemu gronu poważny problem jakim jest przemoc w Internecie. 

– Wszystkie materiały, które dzisiaj widzieliśmy, filmy, to właśnie była twórczość dzieci. Samodzielnie napisały scenariusz, samodzielnie wymyśliły tekst piosenki. Zadbaliśmy o utwory i o to, by uzyskać do nich prawa, bo to też był bardzo ważny element całej edukacji cyfrowej – mówi Angelika Muchowska, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. 

Skala problemu przemocy w sieci jest bardzo duża, a fakt poczucia bezkarności i anonimowości osób pozwalających sobie na atakowanie innych użytkowników jedynie ją potęguje. Dlatego tak ważne jest podejmowanie tego tematu i wskazywanie możliwości pomocy i wsparcia, szczególnie osobom młodym.

– Problem jest potężny. W mediach społecznościowych dzieje się źle i to dotyka nas, dorosłych ale również dzieci. Z tym wyjątkiem, że dzieci nie mają jeszcze bardzo często wypracowanego mechanizmu obrony, dlatego ten hejt może ich dotykać bardziej – dodaje Angelika Muchowska. 

Kolejnym ważnym elementem inauguracji kampanii była debata, w której głos zabrały dzieci i młodzież. Każdy z uczestników miał przestrzeń do tego, by podzielić się swoimi przemyśleniami na temat hejtu i hejterów, a czasem i przykrymi doświadczeniami. Dzieci wskazywały, jakie emocje zazwyczaj towarzyszą ofiarom hejtu. To, co – w opinii dzieciaczków – czuje taka osoba to np. smutek i przykrość. Odpowiedzi te świadczą o dużej świadomości uczestników debaty. 

Nad dyskusją czuwała psycholożka Agnieszka Gruzińska, która również i z perspektywy psychologicznej przybliżyła problem przemocy w sieci. Ekspertka jako jedną z głównych przyczyn hejtu wskazała trudności w wyrażaniu własnych emocji oraz brak umiejętności radzenia sobie z nimi.

– Paradoksalnie hejtowanie nie sprawia wcale, że te emocje nas opuszczą. Nie sprawia to, że poczujemy się lepiej. Wręcz przeciwnie. Hejt krzywdzi także samego hejtera, ponieważ on w nim te emocje zamyka. Te emocje zaczynają się nagromadzać i tworzy się trwały schemat wyrażania emocji właśnie w taki sposób i przenoszenia odpowiedzialności za własne emocje na innych ludzi – wyjaśnia Agnieszka Gruzińska. 

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci nie ustaje w działaniach. Przewidziano kolejne spotkania o podobnej tematyce. W planach jest również ebook dla młodzieży, w którym przedstawione zostaną sposoby reagowania na hejt oraz możliwości wsparcia i instytucje, do których można się zgłosić szukając pomocy. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...