Home Ekologia i zdrowie Jesienne przygotowania w Twoim ogrodzie. Pan Waldek i 5 cennych rad dla działkowiczów
Ekologia i zdrowie

Jesienne przygotowania w Twoim ogrodzie. Pan Waldek i 5 cennych rad dla działkowiczów

11.2k

W Szczecinie istnieje 169 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Październik to czas, by je przygotować przed zimowymi przymrozkami. Dobrze zaplanowane jesienne prace zaowocują dużymi plonami i pięknymi kwiatami w przyszłym roku. Oto 5 porad dla działkowiczów i właścicieli przydomowych ogrodów, które mogą w tym pomóc.

Odpowiednio przygotuj nawóz zielony

Jednymi z lubianych przez działkowców warzyw są ogórki gruntowe. O ich hodowli wie wszystko pan Waldemar Niewiadomski – właściciel działki od 2002 r. i absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie (obecnie ZUT). Każdego roku przygotowuje kilkadziesiąt słoików z ogórkami kiszonymi, konserwowymi, a także pikle w przyprawie curry. Jaki jest sekret dużych zbiorów każdego roku?

– Po zbiorach ogórków musimy skopać ziemię i siejemy poplon, czyli mieszankę żyta i roślin motylkowych – mówi Waldemar Niewiadomski. – Najczęściej robi się to we wrześniu. Poplon w październiku zakopujemy na jedną wysokość szpadla jako masę zieloną, naturalny kompost. Wielu działkowców sieje samo żyto jako poplon. Do żyta należy dodawać rośliny motylkowe takie jak wyka, peluszka, bobik. Wzbogacają one naturalnie glebę w azot, bez potrzeby używania sztucznych nawozów. To stosuję co roku i w maju sieję warzywa. Nie stosuję kupnych minerałów, tylko naturalne metody. Daje to dużą wydajność i obfity plon.

 

Zasadź cebulki wiosennych kwiatów

Październik to doskonały czas na sadzenie kwiatów cebulowych, takich jak tulipany, narcyzy i krokusy. Wybierz miejsce w ogrodzie, gdzie chciałbyś, aby te piękne kwiaty zakwitły wiosną. Głębokość sadzenia zależy od gatunku, ale zazwyczaj cebulki sadzi się na głębokość trzykrotnie większą od ich wysokości. Pamiętaj o odpowiednim odstępie między cebulkami i nawożeniu, aby zagwarantować obfite kwitnienie.

 

Zabezpiecz rośliny przed mrozami

W miarę jak temperatura spada, ważne jest, aby zabezpieczyć rośliny przed szkodliwym działaniem mrozów. Możesz to zrobić poprzez zakrywanie roślin materiałami osłonowymi, takimi jak agrowłóknina lub słoma. Upewnij się, że korzenie roślin są dobrze izolowane, a delikatne rośliny np. dalie, mieczyki, frezje czy fiołki alpejskie wykop i przenieś do cieplejszego pomieszczenia, aby uniknąć zamarznięcia. Nie zapomnij również o systemie nawadniania – wyłącz go i opróżnij węże, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zamarzającą wodę.

 

Zbierz nasiona kwiatów jednorocznych

Wiele kwiatów np. aksamitki, nagietki, kosmosy, czarnuszka czy werbena patagońska ma jesienią gotowe torebki z nasionami. Warto je zebrać i wysiać w następnym sezonie. Dzięki temu nie trzeba będzie ich kupować. Pamiętajmy, żeby nasiona przechowywać w suchym i chłodnym (ok. 5-10°C) miejscu. Zabezpieczy to przed wilgocią, pleśnią i przedwczesnym kiełkowaniem.

 

Przygotuj drzewa owocowe na zimę

W październiku powinny kończyć się zbiory późnych odmian jabłek, grusz, śliwek oraz pigwy pospolitej. Owoce należy zebrać, aby nie zainteresowały się nimi szkodniki i coraz częściej pojawiające się dziki. Po zbiorach należy usunąć chore i uschnięte pędy, które mogłyby przyczynić się do rozwoju patogenów. Dzięki temu zabiegowi wiosną będzie mniejsze ryzyko wystąpienia chorób. Drzewa można nawieźć, aby wzmocnić je przed kolejnym sezonem. Dobrze sprawdzi się kompost oraz specjalne nawozy jesienne bez azotu, który może nadmiernie pobudzić drzewa do rozwijania części zielonych, przez co będą bardziej podatne na przemarznięcie.

Październik to także dobry moment, by sadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Można kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, które są tańsze niż okazy doniczkowe. Dzięki temu terminowi sadzenia mają dużo czasu na ukorzenienie się w ziemi.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Grozi nam nowa epidemia? Zmarło dziecko z powodu krztuśca

Tylko do połowy lipca tego roku zachorowały 6844 osoby. W ostatniej dekadzie podobnie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Krew pilnie potrzebna! Stany magazynowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dramatycznie maleją

O tym, że krew jednego człowieka ratuje życie drugiemu, wiemy wszyscy. Nie...

Ekologia i zdrowieAktualności

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach? Największymi przeciwnikami są wyborcy Konfederacji

Z piątkowej informacji CBOS flash wynika, że opinie Polaków na temat sprzedaży...

AktualnościEkologia i zdrowie

Ten park powstanie. Są pierwsze informacje o tym, jak będzie wyglądał i czego nie będzie można tam robić

Powołanie parku nie doprowadzi do końca żeglowności Odry, wbrew narracji przeciwników powołania...