Home Aktualności Jeden z najbardziej znanych szczecińskich malarzy obchodził wczoraj 159 urodziny
AktualnościHistoriaKulturaWspomnienia

Jeden z najbardziej znanych szczecińskich malarzy obchodził wczoraj 159 urodziny

347

Zobaczcie obrazy jednego z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych szczecińskich malarzy. Wczoraj obchodził swoje urodziny. Tematem jego prac często był Szczecin i tereny portowe. Obrazy do dziś zachwycają, kilka z nich znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

Eugen Dekkert urodził 21 sierpnia 1865 roku w Szczecinie, malarz, pejzażysta, uznawany za jednego z najbardziej popularnych, łatwo rozpoznawalnych szczecińskich malarzy, w Szczecinie spędził zaledwie okres dzieciństwa i wczesnej młodości, potem bywał tu stosunkowo często, ale tylko jako gość.

 

 

Jego rodzice – kupiec Hermann Wilhelm Leopold Dekkert, następca szczycącej się ponad stuletnią historią firmy G. Danßer (G. Danßers Nachfolger), właściciel firmy importującej i handlującej węglem kamiennym w hurcie i detalu (Steinkohlen- und Importgeschäft en gros & en detail), z żoną Elisą z domu Dilger – mieszkali przy Nabrzeżu Statków Parowych 4 (Dampfschiffsbollwerk 4), w budynku mieszczącym rodzinny kantor, siedziby maklerów okrętowych i inne firmy. To właśnie tu Eugen Gustav jako najstarszy spośród siedmiorga rodzeństwa – dwóch sióstr i pięciu braci – urodził się, odkrywał i poznawał świat.

 

 

Codzienne widoki nabrzeża i portu – spichlerzy, statków, łodzi, masztów i żagli, sprzedawców, tragarzy, nadzorców, podróżnych i gapiów, wozów, towarów, skrzyń i beczek, dymów, mgły i wilgoci okazały się żywe i ważne przez całe jego życie. Rejony te były zarówno wcześniej jak i później nie tylko najbardziej popularnym, najliczniej i najczęściej odwiedzanym, ale także szczególnie chętnie ilustrowanym fragmentem miasta, uwiecznianym od stuleci na obrazach, grafikach, fotografiach.

 

 

Po śmierci ojca Eugen opuścił rodzinę i wyjechał na studia do Anglii. Niewiele wiemy o przebiegu wydarzeń w kolejnych latach, oprócz zdawkowej informacji, że choroba nie pozwoliła mu na realizację ścieżki kariery kupieckiej i pójście śladami ojca. Jeszcze podczas pobytu w Anglii, w trakcie edukacji kupieckiej zbliżył się do środowiska artystycznego i zaczął uczyć się malarstwa u Szkota Johna (Jamesa?) Andrew Mc Colvina (Mc Kolvina?), autora niezbyt wyszukanych obrazów olejnych, zwłaszcza przedstawień kobiet na tle pejzażu.

 

 

Z czasem artysta wyjechał do Monachium, miało to miejsce w 1896 roku i wiąże się z podjęciem studiów w szkole artystycznej Theodora Hummela, który zasłynął jako jeden z ważnych przedstawicieli Monachijskiej Secesji, był modnym i cenionym twórcą, malował wiele pejzaży, marin, wnętrz miejskich i martwych natur. Z jego prywatną uczelnią ściśle współpracowała Olga Boznańska, która w latach 1895–1898 pełniła wiodącą rolę we wszystkich sprawach związanych z działalnością edukacyjno-artystyczną szkoły. Można zatem sugerować, że nie tylko Theo Hummel, ale także właśnie Boznańska wywarli istotny wpływ na ówczesną edukację artystyczną Dekkerta.

 

 

Źródło biografii: pomeranica.pl

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com