Home Kultura „Jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać”. Zwycięski mural na dawnej zajezdni tramwajowej już powstaje
Kultura

„Jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać”. Zwycięski mural na dawnej zajezdni tramwajowej już powstaje

334

Na drzwiach budynku zabytkowej zajezdni tramwajów konnych przy ul. Piotra Skargi powstaje wyjątkowy mural. Autorem zwycięskiego projektu i wykonawcą jest Olgierd Szopiński, pochodzący z Chojnic student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mural ma przedstawiać bogatą historię tego miejsca. 

Olgierd Szopiński wraz z Błażejem Miliwkiem i Bartoszem Rebińskim, z którymi tworzą wspólnie Kolektyw Basgrow Studio, realizują mural na drzwiach budynku magazynu rowerów miejskich Bike_s przy ul. Piotra Skargi. To dawna zajezdnia tramwajów konnych – jedyny zachowany obiekt tego typu w Szczecinie. Projekt zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie.

– Mural przedstawia różne funkcje tego miejsca na przestrzeni wielu lat – mówi Olgierd Szopiński, autor projektu. – Mamy tu tramwaje konne i elektryczne oraz nawiązanie do obecnego przeznaczenia budynku, czyli magazynu rowerów. Kolorystycznie staramy się dostosować do okolicy, używamy na przykład odcienia brązu, którym oryginalnie brama była pomalowana.

Autor szacuje, że mural uda się wykonać w pięć dni, czyli efekt końcowy będziemy mogli podziwiać w przyszłym tygodniu. Choć to początek etapu malowania, to samo przygotowanie okazało się wyzwaniem. Na przeszkodzie stanęły m.in. warunki pogodowe, ale sama powierzchnia, czyli cynkowana blacha stanowi duże wyzwanie. 

– Duże trudności wyniknęły z samej powierzchni drzwi, na której tworzymy mural – mówi Olgierd Szopiński – Musieliśmy zedrzeć lakier aż do warstwy nośnej. Szacowaliśmy, że zdążymy zakończyć ten etap pracy w jeden dzień, ale zajęło to nam w rzeczywistości ponad trzy dni. Przeszkodził nam m.in. deszcz i musieliśmy odłożyć to zadanie na później. To jednak kluczowa rzecz. Pozwoli zachować mural w dobrym stanie – nie będzie się łuszczył, odpadał, tylko służył przez wiele lat. 

Olgierd Szopiński jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w tym roku obronił licencjat. Tworzeniem w przestrzeni miejskiej zajmuje się już wiele lat. Zaczynał od graffiti i małych form streetartowych. Jego największym dotychczasowym projektem jest mural o powierzchni 250 m2 na budynku Biblioteki Kopernikańskiej w Toruniu. Natomiast pierwszy raz udało mu się zwyciężyć w konkursie na realizację swojego pomysłu.

– Już podstawówce brałem udział w konkursach na kartkę świąteczną i nigdy nie udawało mi się wygrać – śmieje się Olgierd Szopiński – Startowałem wcześniej w kilku podobnych konkursach na realizację muralu, niestety bez skutku. Wychodzę z założenia, że jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać. Teraz zaryzykowałem, spędziłem bardzo dużo czasu na stworzenie projektu i się opłaciło. Nareszcie udało się wygrać.

Powiązane artykuły

Kultura

Z Krzystkiem o książce i o Szczecinie

W Księgarni Zamkowej odbyło się spotkanie autorskie Piotra Krzystka z czytelnikami. Okazją...

Kultura

Frida najlepsza

Monodram „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”  na podstawie tekstu felietonistki Szczecinera  Anny Ołów-Wachowicz...

Kultura

O czym nie powiedział Piotr Krzystek – recenzja Szczecinera

Czego spodziewać się  po książce urzędującego prezydenta miasta? Pierwsza myśl – będzie...

KulturaPolityka

Political non-fiction. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina wydał książkę

„Wszystko o czym nie powiedziałem” to zapis rozmów Dariusza Staniewskiego, szczecińskiego dziennikarza...