Home Kultura „Jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać”. Zwycięski mural na dawnej zajezdni tramwajowej już powstaje
Kultura

„Jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać”. Zwycięski mural na dawnej zajezdni tramwajowej już powstaje

404

Na drzwiach budynku zabytkowej zajezdni tramwajów konnych przy ul. Piotra Skargi powstaje wyjątkowy mural. Autorem zwycięskiego projektu i wykonawcą jest Olgierd Szopiński, pochodzący z Chojnic student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mural ma przedstawiać bogatą historię tego miejsca. 

Olgierd Szopiński wraz z Błażejem Miliwkiem i Bartoszem Rebińskim, z którymi tworzą wspólnie Kolektyw Basgrow Studio, realizują mural na drzwiach budynku magazynu rowerów miejskich Bike_s przy ul. Piotra Skargi. To dawna zajezdnia tramwajów konnych – jedyny zachowany obiekt tego typu w Szczecinie. Projekt zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez spółkę Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie.

– Mural przedstawia różne funkcje tego miejsca na przestrzeni wielu lat – mówi Olgierd Szopiński, autor projektu. – Mamy tu tramwaje konne i elektryczne oraz nawiązanie do obecnego przeznaczenia budynku, czyli magazynu rowerów. Kolorystycznie staramy się dostosować do okolicy, używamy na przykład odcienia brązu, którym oryginalnie brama była pomalowana.

Autor szacuje, że mural uda się wykonać w pięć dni, czyli efekt końcowy będziemy mogli podziwiać w przyszłym tygodniu. Choć to początek etapu malowania, to samo przygotowanie okazało się wyzwaniem. Na przeszkodzie stanęły m.in. warunki pogodowe, ale sama powierzchnia, czyli cynkowana blacha stanowi duże wyzwanie. 

– Duże trudności wyniknęły z samej powierzchni drzwi, na której tworzymy mural – mówi Olgierd Szopiński – Musieliśmy zedrzeć lakier aż do warstwy nośnej. Szacowaliśmy, że zdążymy zakończyć ten etap pracy w jeden dzień, ale zajęło to nam w rzeczywistości ponad trzy dni. Przeszkodził nam m.in. deszcz i musieliśmy odłożyć to zadanie na później. To jednak kluczowa rzecz. Pozwoli zachować mural w dobrym stanie – nie będzie się łuszczył, odpadał, tylko służył przez wiele lat. 

Olgierd Szopiński jest studentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w tym roku obronił licencjat. Tworzeniem w przestrzeni miejskiej zajmuje się już wiele lat. Zaczynał od graffiti i małych form streetartowych. Jego największym dotychczasowym projektem jest mural o powierzchni 250 m2 na budynku Biblioteki Kopernikańskiej w Toruniu. Natomiast pierwszy raz udało mu się zwyciężyć w konkursie na realizację swojego pomysłu.

– Już podstawówce brałem udział w konkursach na kartkę świąteczną i nigdy nie udawało mi się wygrać – śmieje się Olgierd Szopiński – Startowałem wcześniej w kilku podobnych konkursach na realizację muralu, niestety bez skutku. Wychodzę z założenia, że jak się nie próbuje, to nigdy nie uda się wygrać. Teraz zaryzykowałem, spędziłem bardzo dużo czasu na stworzenie projektu i się opłaciło. Nareszcie udało się wygrać.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać

Przed nami ostatni weekend maja. Warto sprawdzić, jakie atrakcje zaplanowano dla szczecinian....

Kultura

Spotkania z pisarzami. ProMedia zaprasza

Dziś i jutro w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) można będzie wziąć...

Kultura

Szczecin traci Jakuba Skrzywanka. Znany reżyser pokieruje słynnym krakowskim teatrem

 Jakub Skrzywanek, były już dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego, przenosi się do Starego...

Kultura

Nieżychowski mniej i bardziej prywatnie

Rok 2024 upływa w Szczecinie pod znakiem setnej rocznicy urodzin Jacka Nieżychowskiego....