Home Aktualności Huczne powitanie ekwadorskich żeglarzy
AktualnościTurystyka

Huczne powitanie ekwadorskich żeglarzy

2.3k

Cóż to było za ciepłe powitanie! W piątkowe przedpołudnie szczecinianie gorąco powitali załogę ekwadorskiego żaglowca Guayas, a towarzyszyła im orkiestra Marynarki Wojennej.

Pod statkiem zebrało się koło stu szczecinian i turystów, na których twarzach rysowała się niezwykła radość i euforia. W końcu niecodziennie można u siebie spotkać przybyszy z Ameryki Łacińskiej, a ci niezwykle się cieszyli z kontaktu z polską ziemią.

Powitaniu towarzyszyła spora dawka marszowej i luźnej muzyki – przeplatały się ze sobą melodie starsze i nowsze, m.in. „I Ciebie też, bardzo” z Męskiego Grania i motyw przewodni z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

Kilka słów o okręcie

GUAYAS jest drugim, po kolumbijskiej GLORII, żaglowcem zbudowanym dla kraju południowoamerykańskiego przez hiszpańską stocznię Celaya w Bilbao. Ekwadorski bark to rozwinięcie projektu – jest dłuższy od starszej siostry o 2,4 m, ma dużo lepiej rozplanowany system odprowadzania spalin, a biel jego kadłuba przełamana jest czarnym poziomym pasem.

Nie są to jedyne różnice. W sylwetce GUAYASA uwagę zwraca przede wszystkim mahoniowy mostek górujący nad nadbudówką. Co ciekawe, początkowo był on otwarty. Z czasem uznano jednak, że prowadzenie manewrów przy porywistych wiatrach i w strugach deszczu się nie sprawdza, stąd decyzja o jego zamknięciu. Pojawił się dach i szereg owalnych okien na całej szerokości mostka.

Idea budowy własnego żaglowca szkolnego długo była przedmiotem marzeń ekwadorskich marynarzy. Przekonywano o walorach edukacyjnych praktyki pod żaglami, zwracano też uwagę na aspekty reprezentacyjne, ale sprawa przyspieszyła dopiero po tym, jak okazały bark sprawił sobie kolumbijski sąsiad z północy. 1 marca 1974 r., podczas uroczystości w ekwadorskiej Akademii Marynarki Wojennej, prezydent kraju Guillermo Rodriguez Lara podpisał zgodę na zamówienie żaglowca. Zlecenie złożono w Hiszpanii, stawiając na sprawdzony projekt. Po podpisaniu kontraktu w maju 1974 r., stoczniowcy z Bilbao mogli zabrać się do pracy. 1 czerwca 1976 r. położono stępkę, by po niemal 5 miesiącach – 22 października – zwodować gotowy kadłub. Żaglowiec wszedł do służby 22 lipca 1977 r. Pierwsza załoga, która na pokład weszła w Hiszpanii, odbyła wcześniej gruntowną praktykę na hiszpańskim barku szkolnym GALATEA. Dlaczego nie na JUANIE SEBASTIANIE de ELCANO? Ponieważ wymiarami i takielunkiem GALATEA zbliżona była do GUAYASA. Po dwumiesięcznej dziewiczej podróży przez Atlantyk i Kanał Panamski, 1 października 1977 r., punktualnie o godzinie 10, nowy ekwadorski żaglowiec triumfalnie wszedł do swojego portu macierzystego w Guayaquil.

Nazwa okrętu nawiązuje do głównej rzeki Ekwadoru, ale również imienia wodza indiańskiego plemienia Huancavilca, które niegdyś zamieszkiwało okolice Guayaquil. Tak też nazywał się pierwszy statek parowy wybudowany w Ameryce Południowej w 1841 r., który znajduje się w godle Ekwadoru. Do narodowej symboliki nawiązuje też galion jednostki, który przedstawia lecącego kondora.

W swojej długiej historii żaglowiec wielokrotnie opływał kontynent południowoamerykański przy okazji trawersując przylądek Horn. W latach 2015-16 jedyny raz odbył rejs dookoła świata drogą przez Kanał Panamski, Sueski i wokół przylądka Leeuwin. W 2007 r. załoga barku zdobyła najwyższe wyróżnienie podczas śródziemnomorskiej edycji The Tall Ships Races – przyznawane w tajnym głosowaniu kapitanów Friendship Trophy.

 

Powiązane artykuły

AktualnościMotoryzacja

Chcą podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy – trzymajcie się za kieszenie

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, nowy cennik opłat w SPP, możliwość wyboru nie...

AktualnościKultura

„Odwilż” podbija świat! Historia policjantki ze Szczecina hitem w 11 krajach

Za nami już trzy odcinki drugiego sezonu „Odwilży”. Serial, którego akcja toczy...

AktualnościSport

Turniej singla już bez Polaków. Invest in Szczecin Open nabiera rozpędu

Liczyliśmy na nieco więcej. Polscy tenisiści w grze pojedynczej szczecińskiego chellengera odpadli...

AktualnościKultura

Pola Negri w foyer Teatru Polskiego

Od czwartku (12 września) w foyer Teatru Polskiego będzie prezentowana wystawa pt....

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com