Home Kultura Hrabiny się wydają
Kultura

Hrabiny się wydają

383

Nasza felietonistka Ania Ołów-Wachowicz debiutuje wydaniem książkowym. Już w marcu ukażą się „MY HRABINY. Myślę, więc zapisałam”. Będzie je można kupić w szczecińskich księgarniach oraz przed spektaklami „Hrabiny przodem” w Teatrze Polskim. Co tydzień  będziemy publikować w Szczecinerze wybrane fragmenty.

 

– Kim są hrabiny? Nami, kobietami – mówi autorka. Każda z nas odnajduje w sobie siłę i godność z którą z brnie przez trudy codzienności, a nawet  daje radę się roześmiać.

Hrabiny powstały w internecie, jako cykl zabawnych wpisów fejsbukowego fanpage „Jest Sprawa”, który ma ponad 11 tys. fanów: https://www.facebook.com/jestsprawablog.

–  Wspólny mianownik, czyli tytuł hrabiny wymyśliła dla Olga Adamska, matka chrzestna projektu. To ona dostrzegła potencjał sceniczny w tekstach i stała się narratorką opowieści – zdradza Ania Ołów-Wachowicz.

Na podstawie tekstów powstały dwa spektakle: we wrześniu 2020 roku  „My hrabiny nie płaczemy” reż. Zura Pirvelli (nagrodzone Bursztynowym Pierścieniem) oraz w marcu 2024 „Hrabiny przodem” reż. Arkadiusz Buszko – na scenach Teatru Polskiego w Szczecinie.

Szczecinianki  pokochały „Hrabiny”. W monologach w wykonaniu niesamowitej Olgi Adamskiej można rozpoznać własne doświadczenia i roześmiać się terapeutycznie. Ale nie tylko panie bawią się dobrze, również męską publiczność  udaje się rozśmieszyć.

Teksty Ani to celna obserwacja rzeczywistości, poczucie humoru i dystans, błyskotliwość i ironia z dużą dozą ciepła i zrozumienia. Recepta na to jak godzić się z przemijaniem nie rezygnując z siebie i swoich pragnień oraz jak znaleźć wolność i autonomię bez wyzbywania się miłości do mężczyzn. Życie, aktywności, marzenia, wszelakie związki i relacje. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje. Jednym zdaniem: jak we współczesnym świecie być kobietą, która lubi i ceni siebie.

Wydanie ma wygodny format. Autorka chciałaby, aby mieszcząc się w damskiej torbie mogło być podczytywane dla poprawienia humoru.  Lista księgarni w których książka będzie dostępna: Księgarnia Atut, Księgarnia Zamkowa, Księgarnia Sedina, Księgarnia Między Wierszami,  Księgarnia Kamienica w lesie, Kubryk literacki (Stara Rzeźnia),  Księgarnia Mandala (oś Zawadzkiego), Księgarnia Słoneczna-bis (rynek Pogodno).

Partnerem książki jest Pomerania Brokers. Szczeciner objął patronatem medialnym wydanie „Hrabin”.

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...