Home Aktualności Głaz ku czci autora „Ody do radości” odnaleziony w Puszczy Bukowej
AktualnościHistoria

Głaz ku czci autora „Ody do radości” odnaleziony w Puszczy Bukowej

3.1k
Foto źródło: FB Marek Łuczak

Lasy w okolicach Szczecina mają to do siebie, że kryją w sobie wiele tajemnic, w tym również ciekawe artefakty. Jednym z nich jest głaz upamiętniający niemieckiego poetę romantycznego Friedricha Schillera, znajdujący się w Puszczy Bukowej, a odkryty przez pasjonatów historii Szczecina. 

 

Na trop głazu wpadli Paweł Ziatek i dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Ten pierwszy dowiedział się o jego istnieniu w czwartek z przewodnika po Puszczy Bukowej, a ten został ustawiony w 1905 roku, dokładnie w setną rocznicę śmierci poety. 

– Głaz miał znajdować się w okolicach przełęczy Trzech Braci, przy ścieżce prowadzącej z wschodu na południowy wschód, do restauracji Fliederbruch w Węglinie. Tego samego dnia odnalazłem głaz na planie Puszczy Bukowej z 1926 roku i wyznaczyłem przybliżony obszar poszukiwań – napisał dr Łuczak na Facebooku. 

Podczas dzisiejszych poszukiwań został on dostrzeżony przez Bartosza Witkowskiego, a na głazie odczytano inskrypcję o następującej treści: „F. Schiller / 1805-1905 / Wandervogel”. Ta ostatnia część to nazwa stowarzyszenia zajmującego się promowaniem pieszych wędrówek poznawaniem naturalnego piękna i empatii dla wszystkich żywych istot, które ufundowało i zbudowało niewielki pamiątkowy pomnik z usypanych na kopcu głazów. 

W najbliższym czasie pasjonaci będą porządkować teren wokół głazu, odnawiać naniesiony na nim napis i scalać kopiec pomnika. 

– Przy okazji dziękujemy nadleśnictwu za wycięcie części drzewa, które spadło 2 tygodnie temu na zabytkowy jaz – Źródło Ponikwy z 1906. W przyszłości, gdy usunięty zostanie główny pień – jedyny zachowany w całości tego typu, obiekt będzie bezpieczny – dodaje Łuczak. 

 

Foto źródło: FB Marek Łuczak

Kim był Schiller?

Friedrich Schiller (1759-1805) był niemieckim poetą, dramatopisarzem, filozofem i historykiem. Jest uznawany za jednego z czołowych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu i oświecenia. Jego twórczość obejmuje dramaty, takie jak „Zbójcy”, „Maria Stuart” i „Wilhelm Tell”, które często eksplorują tematy wolności, sprawiedliwości i konfliktu moralnego. Schiller pisał również poezję i eseje filozoficzne, a jego prace miały istotny wpływ na niemiecką literaturę i kulturę. To właśnie spod jego pióra wyszła „Oda do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej. 

Oprócz twórczości literackiej, Schiller był również związany z filozofią i historią, a jego współpraca z Johannem Wolfgangiem Goethe była kluczowa dla rozwoju niemieckiego romantyzmu i ruchu literackiego znanego jako Weimarska Szkoła Klasyczna.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie kończy 25 lat. Odbędzie się piknik

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie ma tyle samo lat, co obecność Polski...

AktualnościEkologia i zdrowieW regionie

Chronione gatunki na celowniku włoskich myśliwych

Włoscy myśliwi przyjechali nad jezioro Miedwie polować na ptaki nie pierwszy raz....

AktualnościKultura

Seniorzy pokażą swoją filmową wizję świata 

Już w środę 25 września rusza wyjątkowy i unikalny w swoim rodzaju...

AktualnościEkologia i zdrowieSport

Trashmageddon lada moment. Ta rywalizacja to prawdziwe wyzwanie

Wyobraźcie sobie miejsce, w którym demony przeszłości z czasów II wojny światowej...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com