Home Biznes i inwestycje Energia Miasta Szczecin – w marcu duże wydarzenie
Biznes i inwestycje

Energia Miasta Szczecin – w marcu duże wydarzenie

365

Już za miesiąc w szczecińskiej Netto Arenie odbędzie się konferencja poświęcona uniezależnianiu energetycznemu od zewnętrznych dostawców miast i gmin. To dwudniowy kongres, który będzie doskonałą okazją do zwiedzania szczecińskich spółek komunalnych.

 

To wyjątkowe wydarzenie, zaplanowane 21 – 22 marca 2024 roku, dedykowane jest samorządowcom z całej Polski oraz przedstawicielom branży energetycznej. Podczas marcowej konferencji w Netto Arenie zaprezentowane zostaną rozwiązania, które sprawiły, że Szczecin stał się liderem w samowystarczalności energetycznej wśród dużych miast. Dzięki własnym źródłom energii Miasto dostarcza prąd do zasilenia oświetlenia ulicznego, szczecińskich tramwajów, ładowarek autobusów elektrycznych, działalności Technoparku Pomerania oraz największej spółki komunalnej, czyli Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

– Przez dwa dni samorządowcy będą mogli poznawać szczecińskie technologie. Pierwszego dnia wydarzenia zaplanowano szereg paneli dyskusyjnych, w których wezmą udział najlepsi specjaliści z branży komunalnej oraz energetycznej. Ten dzień będzie okazją do rozmów i nawiązania nowych kontaktów biznesowych – informuje Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Drugiego dnia uczestnicy będą mieli okazję mogli  poznać działalność przyjrzeć się działalności  dwóch największych szczecińskich spółek tj. Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji oraz Zakładowi  Unieszkodliwiania Odpadów – EcoGeneratorowi oraz wziąć udział w odbywających się Targach Bud-Gryf & Home i organizowanej konferencji poświęconej odnawialnym źródłom energii. Bud-Gryf & Home to największe na Pomorzu Zachodnim targi budowalne i wyposażenia wnętrz. W ubiegłym roku targi odwiedziło ponad 7,5 tys. osób. Przez trzy dni na odwiedzających będzie czekać ponad 100 wystawców, którzy przyjadą do Szczecina z najlepszymi propozycjami branżowymi. Płyta główna, hol oraz taras Netto Areny będą wypełnione po brzegi. Towarzysząca targom Konferencja „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu” każdego roku gromadzi około 150 słuchaczy – przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, przedsiębiorców i rolników.

Co czeka uczestników wizyt studyjnych w miejskich spółkach?

Wizyta studyjna w EcoGeneratorze, która została zaplanowana w ramach konferencji pn. „Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024”, będzie idealną okazją do tego, by z bliska przyjrzeć się instalacji, która każdego dnia w sposób bezpieczny dla środowiska unieszkodliwia odpady komunalne i przekształca je w energię.

Podczas spotkania przedstawimy przybyłym gościom najważniejsze etapy kluczowych procesów technologicznych i zaprowadzimy ich do miejsc, w których one zachodzą. Bunkier, który może pomieścić ok. 4 tys. ton odpadów, pracujący w nim pięciotonowy chwytak, ogień trawiący odpady w komorze paleniskowej, turbina sprzężona z generatorem energii elektrycznej czy wymienniki ciepła, to tylko niektóre z elementów instalacji w planie wycieczki po EcoGeneratorze. Goście nie ominą też serca zakładu – nastawni, gdzie będą mogli przekonać się w jak nowoczesny i wysoce zautomatyzowany sposób kierujemy naszą instalacją, a także najważniejszych urządzeń oczyszczania spalin i ścieków technologicznych, by wiedzieć jak dbamy o środowisko. Podczas spotkania z naszymi specjalistami pojawi się również możliwość zadawania pytań i rozmowy na temat praktycznych aspektów codziennego funkcjonowania Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

Oczyszczalnia Ścieków Pomorzany to miejsce wyjątkowe, nie każdy ma tam dostęp. Zaburzenie choćby części skomplikowanych procesów zachodzących tam każdego dnia mogłoby mieć katastrofalne skutki. Uczestnicy konferencji Energia Miasta Szczecin będą mieli okazję zobaczyć z bliska, jakie działania są tam prowadzone. Dowiedzą się nie tylko o tym jak to się dzieje, że ścieki oczyszczane są do tego stopnia, że woda którą oddajemy do Odry jest czystsza niż ta, która płynie w korycie, ale wiele więcej. Zgodnie z tematyką wydarzenia opowiemy i pokażemy jak wytwarzamy zieloną energię.

Proces oczyszczania ścieków nierozerwalnie związany jest z powstawaniem odpadów i osadów. Zatrzymane na kratach większe nieczystości – skratki po sprasowaniu gromadzone są w pojemnikach kontenerowych, a następnie odwożone są do utylizacji przez podmioty zewnętrzne posiadające stosowne pozwolenia i decyzje. Piasek wytrącony w piaskownikach tłoczony jest do separatorów piasku i również wywożony przez firmę zewnętrzną do dalszego zagospodarowania. Osady ściekowe, powstałe w procesie oczyszczania, poddajemy stabilizacji beztlenowej i odwodnieniu. Powstający podczas stabilizacji osadów biogaz wykorzystujemy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Przefermentowany osad, z którego uzyskujemy biogaz jest następnie odwadniany na prasach taśmowych i kierowany do dalszej termicznej obróbki. W wyniku procesów tam zachodzących osad jest najpierw suszony, a następnie spalany. Ciepło uzyskiwane w procesie spalania jest wykorzystywane do procesu jego suszenia tak więc cały proces staje się samowystarczalny energetycznie.

Uczestnicy zobaczą również turbinę prądotwórczą Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu.

Szczegóły dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na stronie https://energiamiastaszczecin.eu/

Partnerami Konferencji są ZWiK Szczecin, EcoGenerator, SEC oraz PKO Bank Polski.

Powiązane artykuły

targi pracy
Biznes i inwestycje

To już w czwartek. Nadchodzą największe w regionie Targi Pracy

Ponad 100 pracodawców, ponad 1000 ofert pracy w różnych branżach, ciekawi prelegenci...

Biznes i inwestycje

Będzie najdłuższy w Polsce. Ten tunel po Odrą bardzo jest potrzebny

Najdłuższy drogowy tunel świata łączy norweskie miejscowości Lardal i Aurland. Tunel ma...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościBiznes i inwestycje

Co mają cumulusy do branży IT? Czyli ZS BIT po raz 1011.

Cumulusy to oczywiście jeden z rodzajów chmur, a chmura z kolei to...