Dzisiaj w berlińskim Kościele Pamięci o godz. 19 odbędzie się msza upamiętniająca 13 ofiar zamachu z 19 grudnia 2016 r. Ich imiona i nazwiska wygrawerowane są na schodach świątyni. Pierwszą ofiarą terrorysty był nasz rodak, Łukasz Urban, którego ciężarówka posłużyła do ataku na uczestników jarmarku bożonarodzeniowego.
7 lat temu Łukasz Urban, kierowca ciężarówki z Bań w powiecie gryfińskim odbywał ostatni kurs przed świętami, które miał spędzić ze swoją rodziną. Do domu niestety już nigdy nie wrócił. Wszelkie plany brutalnie przerwał terrorysta, który zamordował Polaka, porwał jego ciężarówkę i wjechał w tłum na świątecznym jarmarku przy Breitscheidplatz w Berlinie. Anis Amri, radykalny islamista z Tunezji zabił tego dnia 13 osób i ranił ponad 50. Terrorysta po 4 dniach został zastrzelony przez włoskich karabinierów w Mediolanie.
Łukasz Urban był pierwszą ofiarą improwizowanego ataku terrorystycznego. Pod koniec grudnia 2016 r. kierowcy tirów zorganizowali pożegnalny orszak na cześć zamordowanego Polaka. Kilkadziesiąt ciężarówek wyruszyło ze Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego w kierunku Bań, gdzie odbył się pogrzeb ich kolegi. Imieniem 37-latka nazwano także jedno z rond w jego rodzinnej miejscowości.
Po dochodzeniu berlińskiej Izby Deputowanych ustalono, że do zamachu doszło w wyniku licznych zaniedbań popełnionych przez służby bezpieczeństwa w Niemczech. Mogło jednak dojść do o wiele większej tragedii, ponieważ Amri wraz z dwoma innymi dżihadystami miesiącami zbierali materiały wybuchowe. Chcieli przeprowadzić zamach bombowy w dużym, berlińskim centrum handlowym Gesundbrunnen. Te plany zostały porzucone, bo terrorystami zainteresowała się niemiecka policja, która jednak nie podjęła stanowczych działań. Amri zamordował Łukasza Urbana, chcąc przeprowadzić atak już bez żadnego planu, gdy zauważył duży samochód ciężarowy.
Dzisiaj o 19:00 w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma przy Kurfürstendamm w Berlinie odbędzie się oficjalne nabożeństwo z udziałem przedstawicieli lokalnych władz dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf, upamiętniające atak z 19 grudnia 2016 r.