Home Kultura “Dyrygowanie to dla mnie ogromna pasja”. Szymon Wyrzykowski z Fryderykiem!
Kultura

“Dyrygowanie to dla mnie ogromna pasja”. Szymon Wyrzykowski z Fryderykiem!

794

Od wręczenia Fryderyków w muzyce rozrywkowej minął już miesiąc, a dopiero teraz poznaliśmy laureatów tych prestiżowych nagród w dziedzinie muzyki poważnej. W kategorii „Album Roku Muzyka Chóralna” zwyciężyła płyta „Oresteja”, której współtwórcą był profesor Szymon Wyrzykowski. 

Album jest płytową wersją dramatopery Ajschylosa w reżyserii Mai Kleczewskiej i opracowaniu muzycznym Agaty Zubel, według przekładu Macieja Słomczyńskiego, która miała swoją premierę 14 kwietnia 2012 roku na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

Pochodzący z Choszczna chórmistrz dyrygował na tym albumie Chórem Polskiego Radia, jednak nie tylko wyżej wymienieni twórcy zostali uhonorowani tą nagrodą. Trafiła ona również do Danuty Stenki (Klitajmestra i Orestes), Anny Zawiszy (Kassandra), Michała Sławeckiego (Apollo), Tomasza Piluchowskiego (Atena) oraz perkusistów Tamary Kurkiewicz, Leszka Lorenta i Krzysztofa Niezgody.

– To ogromna satysfakcja, której życzę każdemu muzykowi. Fryderyk jest swego rodzaju zwieńczeniem drogi, którą idę już kilka dekad i zasłużoną nagrodą dla wszystkich znakomitych artystów biorących udział w nagraniu – powiedział profesor Szymon Wyrzykowski.

Laureat Fryderyka jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz działającego pod agendą tej uczelni zespołu wokalnego „Colegium Maiorum”. Ukończył wydziały Dyrygentury Chóralnej w klasie Jana Szyrockiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu (Filia w Szczecinie) oraz Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie Antoniego Wita w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej bogatej karierze dyrygował wieloma krajowymi zespołami, w tym orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, czy też Chórem Polskiego Radia.

– Dyrygowanie to moja wielka pasja, ale również ogromna odpowiedzialność za muzykę, wykonawców i odbiorców, którą wraz z kolejnymi dyrygenckimi doświadczeniami coraz silniej odczuwam. Być dyrygentem to dla mnie powołanie do łączenia ludzi, budowania więzi i wspólnego poszukiwania piękna – takie jest motto życiowe Wyrzykowskiego.

Z zespołem Chóru Akademickiego ZUT koncertował w całej Europie i Ameryce Południowej, zdobył też I miejsce w dwóch kategoriach na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Trnawie na Słowacji (2007). W 2008 roku otrzymał Grand Prix i nagrodę dla najlepszego dyrygenta podczas Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna oraz w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym w Szamotułach CHAPS. Na swoim koncie ma liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej i Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, nadaną przez Zarząd Województwa.

 

Powiązane artykuły

teatr kana zamyka sezon. nagradzany spektakl wraca na scenę tylko na jeden wieczór
Kultura

Teatr Kana zamyka sezon. Nagradzany spektakl wraca na scenę tylko na jeden wieczór

To jedna z najgłośniejszych i najbardziej nagradzanych produkcji Teatru Kana ostatnich lat....

final diagnosis - szczecin
Kultura

Szczecin na wielkim ekranie w USA. Historia „Final Diagnosis: No Second Chances” – znad Odry do Ameryki

Kiedy w 2019 roku po ulicach Poznania zaczęły kręcić się ekipy ze...

szczecin festiwal
Kultura

Szczecin stawia na współpracę. Organizatorzy festiwali połączyli siły

Po raz pierwszy od wielu lat przy jednym stole zasiedli organizatorzy najważniejszych...

szczecin zabrzmi własnym głosem. "kompozycje szczecińskie" już 14 czerwca
Kultura

Szczecin zabrzmi własnym głosem. „Kompozycje szczecińskie” już 14 czerwca

Muzyka tworzona w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim coraz śmielej zaznacza swoją...