Co trzeci Polak ma poczucie, że pieniądze się go nie trzymają. Mimo że niemal wszyscy zgadzamy się co do tego, że warto oszczędzać, mniej niż połowa z nas rzeczywiście to robi. W rezultacie tylko co piąty z nas czuje się bezpieczny finansowo. Co więcej, o pieniądze częściej się kłócimy, niż o nich rzeczowo rozmawiamy. W końcu dżentelmeni o pieniądzach nie dyskutują – to powszechne przekonanie często powoduje, że temat finansów bywa w wielu domach tabu.
Według prof. Agaty Gąsiorowskiej, psycholożki społecznej i badaczki psychologii pieniędzy, oraz dziennikarki Katarzyny Sroczyńskiej, takie podejście jest błędne i szkodliwe. Obie ekspertki zdecydowanie sprzeciwiają się poglądowi, że o pieniądzach nie wypada mówić. Postanowiły zatem… napisać o pieniądzach książkę. Przekonują, że znaczenie pieniędzy wykracza daleko poza ich czysto ekonomiczną funkcję, a rozmowa o finansach jest nie tylko potrzebna, ale wręcz kluczowa dla zrozumienia wielu aspektów naszego życia.
– To lektura obowiązkowa – mówi szczecinianka, doradca restrukturyzacyjny, Katarzyna Rogoźnicka. – Od lat zajmuję się restrukturyzacjami, także upadłościami konsumenckimi i z przykrością zauważam, że poziom edukacji o finansach z roku na rok jest niższy. Nie mamy też, jako Polacy, kultury oszczędzania, co w wielu innych krajach jest standardem. To, że nasze społeczeństwo się zadłuża i często nie radzi sobie z długami, nie jest przypadkiem. Boimy się rozmawiać o pieniądzach, a kiedy to robimy, często jest zbyt późno. Myślę, że taka książka powinna stanąć na półce w każdym domu i regularnie do takiej literatury powinniśmy wracać – dodaje.
Zaznacza, że pieniądze mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i relacje. Kiedy brakuje nam pieniędzy, czujemy niepewność i stres, co może prowadzić do konfliktów w rodzinie czy między partnerami. Tymczasem otwarta, rzeczowa rozmowa o finansach może zapobiec wielu problemom, a także pomóc w budowaniu zdrowych nawyków związanych z oszczędzaniem i planowaniem wydatków. Przekonanie, że o pieniądzach nie wypada mówić, często prowadzi do tego, że ważne kwestie finansowe są ignorowane lub marginalizowane, co może skutkować problemami w przyszłości.
W tej książce jest coś jeszcze… „Pieniądze albo życie. Jak pieniądze wpływają na nasze zachowanie, emocje i relacje” znajdziecie kwestionariusz, opracowany przez prof. Gąsiorowską. Dzięki niemu czytelnik może sprawdzić, jakie są jego postawy wobec pieniędzy, i dowiedzieć się, co z tego wynika.
Dlaczego boimy się rozmawiać o pieniądzach?
Jednym z powodów, dla których unikamy rozmów o finansach, jest to, że pieniądze często kojarzą się z władzą, statusem społecznym i wartościami osobistymi. Mówienie o swoich zarobkach czy oszczędnościach bywa dla wielu osób niewygodne, ponieważ może prowadzić do porównań, które obnażają różnice majątkowe. Autorki zachęcają, aby o pieniądzach mówić otwarcie, ale z rozwagą. Ważne jest, aby nie traktować pieniędzy wyłącznie jako tematu problemów, ale także jako narzędzia, które może nam pomóc w realizacji celów życiowych. Pieniądze wpływają na nasze poczucie wartości, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju. Rozmowa o nich powinna być konstruktywna, a nie unikać trudnych tematów.
Zachęcają także do edukacji finansowej od najmłodszych lat, aby ludzie mieli większą świadomość, jak zarządzać swoimi finansami, oszczędzać i inwestować.
Książkę można kupić w księgarni online: https://sklep.smakslowa.pl/pieniadze-albo-zycie.html