Home Polityka Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić… – o tym mówią kandydaci na prezydenta
Polityka

Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić… – o tym mówią kandydaci na prezydenta

159

7 kwietnia zapraszamy na wybory samorządowe

W wyborach samorządowych ważne są konkretne osiągnięcia. Mniej liczy się, to kto ładniej wygląda, lepiej prezentuje się przed kamerą albo barwniej opowiada. Tu liczą się konkrety – po pierwsze sprawy, którymi kandydaci mogą pochwalić się – zrobiłem to , to , i to itd. Po drugie liczy się wiarygodność, czyli jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś z robi to co obiecuje? Takie właśnie są wybory samorządowe.

Tutaj decydujemy o gospodarzu miasta, albo gminy. Jakie cechy powinien mieć taki gospodarz? Jak mówią badania – powinien mieć doświadczenie,  być sprawdzonym człowiekiem, raczej dojrzałym, a jednoczenie z mieć energię do działania. Powinien w końcu – być jednym z nasz mieszkańców, żyć w mieście na co dzień, znać potrzeby mieszkańców, być z mieszkańcami, kochać swoje miasto.  Takich osób szukajcie wśród kandydatów – mniej słuchajcie obietnic, bardziej patrzcie na dokonania.

Tutaj trzeba patrzeć na to „co stoi” za kandydatami – ale stoi konkretnie – radni są najbliżej ludzi, a przynajmniej tacy być powinni. Nie patrzmy zatem na partyjne szyldy lecz na ludzi. Oceniajmy to co robią, co zrobili w życiu, na to jakie mają pasje.

 

 

Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić…

 

Zbigniew Bogucki (KW Prawo i Sprawiedliwość)

 

Będę zabiegał o takie rozwiązanie prawne, która połączą kwestie obrony cywilnej z podstawowymi potrzebami mieszkańców. Chodzi budowę garażowców/parkingowców, które powinny powstać w Szczecinie, bo miasto i jego mieszkańcy bardzo ich potrzebuje. Konstrukcje te mogą jednocześnie spełniać funkcję schronów dla mieszkańców, co jest szczególnie ważne i potrzebne w obecnej sytuacji międzynarodowej. Skutkiem takich zmian w prawie powinno być przyznanie samorządom rządowego dofinansowania na powstanie tego rodzaju obiektów spełniających funkcję 2 w 1.

 

Bogdan Jaroszewicz (Nowa Lewica)

 

Ustawę o portach i przystaniach morskich. Szczeciński port powinien stać się portem municypalnym a nie spółką skarbu państwa z minimalnym udziałem miasta.  Szczecin ponownie musi być miastem portowym  i rozwijać się jako port o szczególnym znaczeniu dla Polski. To da się pogodzić z wzajemną korzyścią dla skarbu państwa i dla Miasta.

Ponadto chcę przywrócić w mieszkańcach poczucie klimatu i duszy miasta jako wspólnoty. Szczecin musi się  stać nie tylko miejscem w którym bezpiecznie i dostatnio się żyje ale także prawdziwą wspólnota łudzi dumnych z jego tradycji i pełnych nadziei na przyszłość.

 

Piotr Krzystek (Koalicja Samorządowa)

 

Jako samorządy powinniśmy dążyć do zmian w prawie, które uniezależnią dotacje czy wpływy z PIT od nastrojów politycznych w Warszawie. Samorządy potrzebują stabilnych fundamentów. A to, czego potrzebuje Szczecin to zmiany w prawie, które umożliwią  m.in. wyłapywanie przeładowanych samochodów ciężarowych. Dzięki naszym bramownicom widzimy skalę, niestety nie możemy reagować. Nasze ulice są rozjeżdżane i niszczone przez zbyt ciężkie TIR-y. Chcemy o to zadbać sami, ale musimy mieć narzędzia.

 

Dariusz Olech (Konfederacja, Prezes okręgu Szczecin Nowej Nadziei)

 

Prawo dotyczące nieruchomości, a dokładnie podziału domu na mieszkania. Na ten moment prawo zakłada, że w przypadku domu można dokonać jego podziału na 2 mieszkania. W Szczecinie jednak jest wiele tego typu lokali o ogromnych metrażach, które z powodzeniem można by podzielić i wprowadzić na rynek. Nie jest to jednak na tę chwilę możliwe. Trzeba zmienić też przepływ podatków w Polsce. Najpierw podatki powinny trafiać do samorządu, a dopiero po zaspokojeniu jego potrzeb pieniądze powinny trafiać do centrali. W tym momencie Warszawa dyktuje co, komu i ile, co ogranicza autonomię samorządów.

Powiązane artykuły

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...

Polityka

Nowy stary prezydent. OFICJALNIE! Piotr Krzystek triumfuje – pewne zwycięstwo już w I turze

Piotr Krzystek wciąż prezydentem Szczecina. Jego wygrana rozstrzygnęła się już w I...