7 kwietnia zapraszamy na wybory samorządowe
W wyborach samorządowych ważne są konkretne osiągnięcia. Mniej liczy się, to kto ładniej wygląda, lepiej prezentuje się przed kamerą albo barwniej opowiada. Tu liczą się konkrety – po pierwsze sprawy, którymi kandydaci mogą pochwalić się – zrobiłem to , to , i to itd. Po drugie liczy się wiarygodność, czyli jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś z robi to co obiecuje? Takie właśnie są wybory samorządowe.
Tutaj decydujemy o gospodarzu miasta, albo gminy. Jakie cechy powinien mieć taki gospodarz? Jak mówią badania – powinien mieć doświadczenie, być sprawdzonym człowiekiem, raczej dojrzałym, a jednoczenie z mieć energię do działania. Powinien w końcu – być jednym z nasz mieszkańców, żyć w mieście na co dzień, znać potrzeby mieszkańców, być z mieszkańcami, kochać swoje miasto. Takich osób szukajcie wśród kandydatów – mniej słuchajcie obietnic, bardziej patrzcie na dokonania.
Tutaj trzeba patrzeć na to „co stoi” za kandydatami – ale stoi konkretnie – radni są najbliżej ludzi, a przynajmniej tacy być powinni. Nie patrzmy zatem na partyjne szyldy lecz na ludzi. Oceniajmy to co robią, co zrobili w życiu, na to jakie mają pasje.
Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić…
Zbigniew Bogucki (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Będę zabiegał o takie rozwiązanie prawne, która połączą kwestie obrony cywilnej z podstawowymi potrzebami mieszkańców. Chodzi budowę garażowców/parkingowców, które powinny powstać w Szczecinie, bo miasto i jego mieszkańcy bardzo ich potrzebuje. Konstrukcje te mogą jednocześnie spełniać funkcję schronów dla mieszkańców, co jest szczególnie ważne i potrzebne w obecnej sytuacji międzynarodowej. Skutkiem takich zmian w prawie powinno być przyznanie samorządom rządowego dofinansowania na powstanie tego rodzaju obiektów spełniających funkcję 2 w 1.
Bogdan Jaroszewicz (Nowa Lewica)
Ustawę o portach i przystaniach morskich. Szczeciński port powinien stać się portem municypalnym a nie spółką skarbu państwa z minimalnym udziałem miasta. Szczecin ponownie musi być miastem portowym i rozwijać się jako port o szczególnym znaczeniu dla Polski. To da się pogodzić z wzajemną korzyścią dla skarbu państwa i dla Miasta.
Ponadto chcę przywrócić w mieszkańcach poczucie klimatu i duszy miasta jako wspólnoty. Szczecin musi się stać nie tylko miejscem w którym bezpiecznie i dostatnio się żyje ale także prawdziwą wspólnota łudzi dumnych z jego tradycji i pełnych nadziei na przyszłość.
Piotr Krzystek (Koalicja Samorządowa)
Jako samorządy powinniśmy dążyć do zmian w prawie, które uniezależnią dotacje czy wpływy z PIT od nastrojów politycznych w Warszawie. Samorządy potrzebują stabilnych fundamentów. A to, czego potrzebuje Szczecin to zmiany w prawie, które umożliwią m.in. wyłapywanie przeładowanych samochodów ciężarowych. Dzięki naszym bramownicom widzimy skalę, niestety nie możemy reagować. Nasze ulice są rozjeżdżane i niszczone przez zbyt ciężkie TIR-y. Chcemy o to zadbać sami, ale musimy mieć narzędzia.
Dariusz Olech (Konfederacja, Prezes okręgu Szczecin Nowej Nadziei)
Prawo dotyczące nieruchomości, a dokładnie podziału domu na mieszkania. Na ten moment prawo zakłada, że w przypadku domu można dokonać jego podziału na 2 mieszkania. W Szczecinie jednak jest wiele tego typu lokali o ogromnych metrażach, które z powodzeniem można by podzielić i wprowadzić na rynek. Nie jest to jednak na tę chwilę możliwe. Trzeba zmienić też przepływ podatków w Polsce. Najpierw podatki powinny trafiać do samorządu, a dopiero po zaspokojeniu jego potrzeb pieniądze powinny trafiać do centrali. W tym momencie Warszawa dyktuje co, komu i ile, co ogranicza autonomię samorządów.