Cumulusy to oczywiście jeden z rodzajów chmur, a chmura z kolei to jedna z szeroko rozumianych usług i technologii informatycznych – właśnie rozwiązania chmurowe były jednym z tematów Szczecińskiej Konferencji IT, cyklicznego wydarzenia przyciągającego osoby związane z informatyką: programistów, developerów, testerów, designerów, project managerów… och, tych ról w projektach informatycznych jest naprawdę sporo.
Konferencje odbywają się z reguły w poniedziałki, mniej więcej co kwartał, a ostatnia edycja odbywała się 15. kwietnia, miała w tytule Cumulusa właśnie i była … nie, nie tysiąc jedenastą, ale jedenastą, bo jeden zero jeden jeden to po prostu jedenaście zapisane w systemie dwójkowym, który niezmiennie kojarzy się z informatyką.
Oprócz tematyki chmurowej nie mogło zabraknąć wciąż aktualnej od kilkunastu już miesięcy tematyki związanej ze sztuczną inteligencją – tym razem można było poznać sposoby zaprzęgnięcia AI do pisania kodu (czyli jak promt engineering zastępuje delevopment!). Było także o audycie produktu cyfrowego jako niekończącej się opowieści.
Nowością, która zagościć ma na dłużej w programach kolejnych ZS BIT’ów były „Lightning talks”, czyli krótkie wystąpienia na tematy nawet luźno związane z branżą IT. Tym razem można było posłuchać na temat procesu rekrutacji w branży IT oraz o lokalnej inicjatywie ocalenia od zapomnienia starych komputerów ośmiobitowych.
Chociaż ZS BIT to wydarzenie adresowane głównie do osób z branży, to jest to konferencja, którą odwiedzić mogą spokojnie osoby rozważające przebranżowienie się właśnie w kierunku IT lub choćby tylko amatorsko zainteresowane technologiami. Kończące konferencję networking + pizza dają możliwość rozmowy, dyskusji, wymiany opinii i budowania branżowych kontaktów w szczecińskim środowisku informatycznym, które systematycznie się rozrasta.
Konferencja odbywa się dzięki sponsorom, którzy finansują kolejne edycje – warto tu wymienić i podkreślić rolę firm Tietoevry oraz Demant Polska, a także Klastra IT Pomorze Zachodnie oraz Technoparku Pomerania, które wspierają każdą kolejną edycję. Inne firmy dołączają się ze wsparciem jednorazowo przy wybranych edycjach.