Home Aktualności Cichy zabójca znowu zaatakuje? „Zalecamy, aby razem z czujnikiem czadu dokupić także czujnik dymu”
Aktualności

Cichy zabójca znowu zaatakuje? „Zalecamy, aby razem z czujnikiem czadu dokupić także czujnik dymu”

109

Dzień 1 października strażacy nieformalnie uznają za rozpoczęcie sezonu grzewczego, bo właśnie wtedy wzrasta liczba interwencji związanych z tlenkiem węgla. Czad, nazywany cichym zabójcą każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, a wystarczy niewielkie i niedrogie urządzenie, które może uratować życie.

 

Co prawda temperatur na minusie jeszcze w Zachodniopomorskiem nie ma, ale ochłodzenie jest już odczuwalne, a to oznacza, że niedługo w kaloryferach popłynie ciepło. Niestety niektórzy palą w swoich piecach i piecykach czym się da. Inni nie sprawdzają instalacji gazowej, ani kominów, a w takich sytuacjach o tragedię nie trudno.

Czadu nie czujemy, nie widzimy, nie ma też smaku, ale gdy się ulatnia może zabić, bo w układzie oddechowym łączy się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen i właśnie przez to blokuje dopływ tlenu do organizmu. Wtedy pojawiają się bóle i zawroty  głowy, nudności czy osłabienie. To pierwsze oznaki zatrucia czadem.

Jeżeli stężenie w pomieszczeniu jest bardzo dużo wystarczą dwa wdechy, żeby stracić przytomność.

Dlaczego do zatrucia i ulatniania się czadu dochodzi? Najczęściej powodem są niesprawne, bo niesprawdzane kominy, piecyki gazowe i inne urządzenia grzewcze, które powinny być regularnie czyszczone i wymieniane.

Nasze życie i zdrowie mogą uratować czujniki czadu. Kosztują od kilkudziesięciu do nieco ponad 100 zł. Są niewielkie i  bardzo łatwe w montażu. Wystarczy taką czujkę wyposażoną w baterię zamontować na wysokości 1,5 m. nad podłogą. Dźwięk, który wydaje w momencie wyczucia tlenku węgla jest w stanie nawet obudzić w środku nocy. A tak na prawdę to jedyna broń do walki z czadem.

– Nie ma prostszej  I tańszej rzeczy, która daje nam bezpieczeństwo w miejscu, gdzie żyjemy I gdzie spędzamy najwięcej czasu. To powinien być priorytet, kiedy jeden wydatek daje nam spokój na lata, a w zestawieniu z  czujką dymu przede wszystkim pełne bezpieczeństwo związane I z zatruciem I z potencjalnym pożarem. Dlatego cały czas zalecamy, aby razem z czujnikiem czadu dokupić także czujnik dymu – mówi Tomasz Kubiak, młodszy brygadier PSP Szczecin.

Montowanie czujników to jedno. Istotne jest również regularne sprawdzanie instalacji grzewczych. I pamiętajmy, że nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych, trzeba natomiast często wietrzyć pomieszczenia.

W ubiegłym sezonie grzewczym w Zachodniopomorskiem z powodu zatrucia czadem strażacy interweniowali ponad 1500 razy, zmarło 38 osób,  560 trafiło do szpitali.

 

 

Powiązane artykuły

kierowca pod wpływem narkotyków w szczecinie
Aktualności

Kierowca pod wpływem narkotyków zatrzymany w centrum Szczecina

Policjanci z Wydziału Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali 35-letniego mężczyznę,...

mokasyny celebryty - koncert prezydencki w szczecinie
AktualnościFelietony 

Mokasyny celebryty

Czy rację miał Marian Jurczyk (kto zacz nie trzeba w stolicy Pomorza...

zarząd morskich portów szczecin-świnoujście port świnoujście
AktualnościBiznes i inwestycje

Terminal offshore w Świnoujściu z ostatecznym pozwoleniem na użytkowanie

Terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, który jest pierwszym takim obiektem...

puszczyk zwyczajny w szczecinie
AktualnościZdrowie i środowisko

Amory Puszczyka z Niebuszewa

Mieszkańców kwartału: Tomaszowska, Komuny Paryskiej, Wilczej w Szczecinie frapują wieczorne, intensywne odgłosy...