Home Sport „Chopcy z Roosevelta” zagrają w Teatrze Polskim dla Roberta Dymkowskiego
Sport

„Chopcy z Roosevelta” zagrają w Teatrze Polskim dla Roberta Dymkowskiego

172

Wielka piłka zagości na Scenie Szekspirowskiej Teatru Polskiego! W najbliższą niedzielę, 3 marca o godzinie 16:00, odbędzie się spektakl zabrzańskiego Teatru Nowego „Chopcy z Roosevelta”, przedstawiający złote lata Górnika Zabrze. Powód jest nieprzypadkowy – chcą pomóc legendzie Pogoni Szczecin, Robertowi Dymkowskiemu, w walce z ciężką chorobą.

Urodzony w Koszalinie piłkarz, grający w barwach „Dumy Pomorza” w latach 1990-2002 (rozegrał 318 spotkań i strzelił 108 bramek), z którą wywalczył w sezonie 2000/01 II miejsce w piłkarskiej Ekstraklasie i reprezentował ją w Pucharze UEFA, jest chory na stwardnienie zanikowe boczne – chorobę neuronu ruchowego, prowadzącą do osłabienia mięśni, przeistaczającego się później do ich zaniku, odebrania mowy i możliwości samodzielnego oddychania, a w ostateczności do utraty ruchomości i śmierci. Postęp tej śmiertelnej choroby może spowolnić specjalistyczne leczenie i rehabilitacja, które niestety wymagają dużych nakładów finansowych. 

To właśnie dochód z biletów-cegiełek, które można kupić na portalu biletomat.pl (www.biletomat.pl/bilety/gramy-dla-dymka-szczecin-27773), a także w kasie Teatru Polskiego przy ulicy Jana z Kolna (telefon: 507 868 444), będzie w całości przeznaczony na rehabilitację Roberta Dymkowskiego.

– Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, gdzie historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała – czytamy na stronie Teatru Śląskiego w Katowicach – „Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.

W spektaklu Katarzyny Knychalskiej i Jacka Głomba zobaczymy Hannę Boratyńską, Annę Konieczną, Joannę Romaniak, Macieja Kaczora, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Kroczyńskiego, Jakuba Piwowarczyka i Mariana Wiśniewskiego. 

Gościem honorowym wydarzenia, które zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, będzie Włodzimierz Lubański – absolutna legenda reprezentacji Polski (75 spotkań i 48 bramek w latach 1963-1980) i Górnika Zabrze (234 spotkania i 155 goli w latach 1963-1975), siedmiokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski, czterokrotny król strzelców ekstraklasy (w latach 1966-69), finalista i król strzelców Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1969/70, złoty medalista Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku. W dorosłej reprezentacji Polski zadebiutował 4 września 1963 roku w meczu Polska-Norwegia (wygranym 9:0), rozegranym na stadionie Pogoni Szczecin, mając 16 lat i 188 dni. 

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Prawie półtora miesiąca bez Floating Areny

To planowane zamknięcie pływalni: 50-metrowy basen w kompleksie Szczecińskiego Domu Sportu czeka...

SportBiznes i inwestycje

Co ze sponsorem tytularnym stadionu?

Rozmowy prowadzone są od dawna i niewiele z nich wynikło. Stadion Miejski...

Sport

Wicemistrzowie Polski się wzmacniają. Jest obiecujący transfer!

Kadrę szczecińskiego zespołu wzmacnia Szymon Wójcik. Polski koszykarz urodził się w 1999...

LifestyleSport

Start już w sobotę. Uczestnicy sami decydują, kiedy startują i kiedy kończą

Już po raz dziesiąty Ruchowa Akademia Zdrowia organizuje bieg charytatywny, z którego...