Home Aktualności Chmura dwutlenku siarki na święta w Szczecinie
Aktualności

Chmura dwutlenku siarki na święta w Szczecinie

5k

W najbliższy piątek nad Polskę, w tym również nad Szczecin, ma nadejść chmura dwutlenku siarki, która powstała po erupcji wulkanu na Islandii, na półwyspie Reykjanes. Naukowcy ostrzegają, że „ilość wyemitowanych zanieczyszczeń była znaczna”. 

Czwarta w ostatnich miesiącach erupcja wulkanu okazała się tak groźna, że władze tego wyspiarskiego kraju zmuszone były wprowadzić od 17 marca stan wyjątkowy. Służby meteorologiczne informują, że chmura gazów znad wulkanu rozprzestrzenia się nad Grenlandią i Morzem Barentsa oraz Irlandią i Wielką Brytanią. Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) prognozuje, że dalej będzie się przemieszczać nad Skandynawią i państwami bałtyckimi, by ostatecznie dotrzeć do Rosji. Do Polski ma zawitać w piątek, 29 marca. 

Naukowcy wskazują, że niedawna erupcja nastąpiła bez znaków ostrzegawczych. 

– Poprzednie erupcje nie wyemitowały na tyle SO2, aby można było je monitorować i odnotowywać w naszym systemie. Tym razem ilość wyemitowanego dwutlenku siarki była znaczna. Ściśle monitorujemy powstałą chmurę, mimo że nie spodziewamy się, aby jej przemieszczanie nad północną Europą miało mieć wpływ na jakość powietrza na powierzchni czy klimat – powiedział starszy naukowiec CAMS, Mark Parrington. 

Z kolei Laurence Rouil, dyrektor CAMS, dodał, że erupcje wulkaniczne i emisje dużej ilości związków siarki mogą wpływać nie tylko na jakość powietrza w regionie, w którym miały miejsce.

– Mogą oddziaływać na globalne procesy, takie jak stężenie ozonu w stratosferze. Skutki erupcji wulkanicznych na Islandii w atmosferze nie były jeszcze tak poważne – ocenia Rouil. 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...