Home Aktualności Celnicy zatrzymali paczkę z brokatem. Zakaz sprowadzania wydała Unia Europejska
Aktualności

Celnicy zatrzymali paczkę z brokatem. Zakaz sprowadzania wydała Unia Europejska

169

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Szczecinie skontrolowali paczkę zawierającą brokat sypki w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej. Towar ten nie jest dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie z 25 września wprowadza ograniczenia dotyczące używania mikroplastiku, w tym także syntetycznego brokatu. 

 

Przesyłka została nadana w Chinach i miała trafić do mieszkańca Lipian. Odbiorca właściwie zadeklarował, że w jej środku znajduje się brokat w proszku, ale celnicy skontrolowali bezpieczeństwo towaru w świetle ostatnich regulacji Unii Europejskiej. Zgodnie z Rozporządzenie Komisji z 25 września ograniczono wprowadzanie do obrotu mikrocząsteczek polimerów syntetycznych (tzw. mikroplastik).

 

W środku znajdowało się 5 buteleczek brokatu z oznaczeniami oraz 15 opakowań towaru bez żadnych oznaczeń.

 

– Poza tym, że zatrzymany brokat może stanowić zagrożenie dla środowiska, nie spełniał też wymagań ogólnego bezpieczeństwa produktów – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Przesyłka nie zawierała instrukcji użytkowania, a sam towar miał niepełne oznakowanie, brakowało np. składu, adresu producenta czy jakichkolwiek informacji w języku polskim. Brak ww. informacji i ostrzeżeń może wykreślonych warunkach stwarzać zagrożenie.

 

W związku z wątpliwościami o opinię poproszony został Zachodniopomorski Inspektor Inspekcji Handlowej w Szczecinie (ZWIIH). Inspektor stwierdził, że produkty w formie mikrocząsteczek polimerów syntetycznych (brokat) nie spełniają wymagań, są niebezpieczne i podlegają zakazowi wprowadzania do obrotu. Towar ten może zostać odesłany do nadawcy z obowiązkowym opisem w dokumencie tranzytowym/wywozowym: „Produkt niebezpieczny – niedopuszczony do obrotu – rozporządzenie (UE) 2019/1020″,  bądź też zostać zniszczony na koszt importera. Decyzję o tym musi podjąć odbiorca. 

 

– Po wejściu w życie unijnych regulacji dotyczących mikroplastiku intensywniej przyglądamy się przesyłkom, w których nadawcy deklarują wprowadzanie na polski rynek brokatu i innych towarów klasyfikowanych jako mikroplastiki – mówi Małgorzata Brzoza. – W ciągu pierwszych kilku dni obowiązywania Rozporządzenia w Oddziale Celnym w Szczecinie zgłoszono trzy przesyłki z sypkim brokatem. Dwie zatrzymane do kontroli, a po otrzymaniu opinii ZWIIH – zwróciliśmy do nadawcy. Przesyłki miały trafić do odbiorcy z terenu powiatu pyrzyckiego zajmującego się importem gadżetów do produkcji materiałów reklamowych. 

 

Mikroplastiki to cząsteczki tworzywa sztucznego o wielkości mniejszej niż 5 mm. Nie rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle odporne na degradację, zalegają więc w środowisku przez długi czas. Mikroplastikiem jest też brokat znajdujący się w wielu popularnych kosmetykach do makijażu czy lakierach do paznokci. Taki mikroplastik przedostaje się do kanalizacji i oczyszczalni ścieków i może szkodzić organizmom żyjącym w rzekach i jeziorach. Ostatecznie trafia do spożywanej przez nas żywności oraz wody pitnej.

 

Szacuje się, że rocznie w Unii Europejskiej uwalnianych jest 42 tys. ton maleńkich kawałków plastiku, które dodawane są m.in. do produktów kosmetycznych. Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 będzie sukcesywnie zakazywało wprowadzanie do obrotu produktów zawierających mikroplastik. Jako pierwsze z obrotu zostały wyeliminowane kosmetyki peelingujące i z brokatem, które zawierają mikrokulki z mikroplastiku.

 

– W przypadku innych kosmetyków okres przejściowy będzie trwał od czterech do 12 lat, w zależności od złożoności produktu oraz dostępnych na rynku zamienników. Przykładowo peelingi i szampony z drobinkami mikroplastiku mają być wycofane do 17 października 2027 r. a pomadki, produkty do paznokci,  produkty do makijażu (np. cienie do oczu) do dnia 17 października 2035 r. – dodaje Małgorzata Brzoza.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Były wojewoda usłyszy zarzuty? Jest zawiadomienie do prokuratury

Szczecińska delegatura Najwyższej Izby Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia...

Aktualności

Auto to nie czołg – kierowca musi mieć widoczność. Lecą mandaty za nieodśnieżone pojazdy, nawet 3000 zł

Kiedyś za jazdę nieodśnieżonym samochodem kierowcy płacili mandaty od 20 do 500...

Aktualności

Wreszcie jest! Ta choinka robi wrażenie

Choinka przed Urzędem Miasta robi wrażenie. Szczególnie po zachodzie słońca! Mieszkańcy, z...

Aktualności

Chcesz pomóc – nie daj się oszukać! Prawdziwi wolontariusze czekają na pomoc

Pukają do drzwi i proszą o datki. Nie wiadomo jednak, kto te...