Home Biznes i inwestycje Budżet Miasta na 2024 r. uchwalony. Znamy liczby
Biznes i inwestycje

Budżet Miasta na 2024 r. uchwalony. Znamy liczby

257

Rada Miasta podczas wczorajszej sesji przegłosowała przyszłoroczny budżet Szczecina. Największe emocje rozbudza zmniejszony program inwestycyjny, który jest najmniejszy od 5 lat. 

 

Radni zatwierdzili dochody Szczecina na 3,722 mld zł oraz wydatki na 3,673 mld, co oznacza nadwyżkę 48,58 mln zł. Budżet planowany był od kilku miesięcy i już wcześniej padały zapowiedzi, że największe wydatki wiążą się z funkcjonowaniem miasta: edukacją, pomocą społeczną i gospodarką komunalną. Zadania bieżące osiągną blisko 2,3 mld zł.

Widoczna zmiana nastąpi w obszarze inwestycyjnym. Między 2019 a 2023 r. Szczecin na programy inwestycyjne wydał 4,2 mld zł, czyli ok. miliarda złotych rocznie. 2024 będzie pierwszym od lat rokiem, kiedy Miasto wyda na inwestycje znacznie poniżej tej kwoty – 636 mln zł. Za ten stan i zmniejszenie wydatków władze miasta oskarżają decyzje poprzedniego rządu. 

Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zapowiadana przez Urząd Miasta jest także sprzedaż majątku oraz regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne. 

– Wypracowaliśmy w poprzednim roku system pracy na rezerwach celowych i rezerwie ogólnej i dzięki temu przetrwaliśmy te wszystkie burze i zawieruchy, których nie było mało. Podobną konstrukcję budżetu przedkładamy teraz. Ten plan finansowy zapewnia ciągłość działania, ale daje też możliwość reagowania – powiedziała Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta.

Z informacji przekazanych przez Centrum Informacji Miasta można wnioskować, że część kosztów będzie musiała pochodzić z kieszeni mieszkańców. Nie znamy jednak jeszcze żadnych konkretnych zmian.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...