Home Biznes i inwestycje Budżet Miasta na 2024 r. uchwalony. Znamy liczby
Biznes i inwestycje

Budżet Miasta na 2024 r. uchwalony. Znamy liczby

190

Rada Miasta podczas wczorajszej sesji przegłosowała przyszłoroczny budżet Szczecina. Największe emocje rozbudza zmniejszony program inwestycyjny, który jest najmniejszy od 5 lat. 

 

Radni zatwierdzili dochody Szczecina na 3,722 mld zł oraz wydatki na 3,673 mld, co oznacza nadwyżkę 48,58 mln zł. Budżet planowany był od kilku miesięcy i już wcześniej padały zapowiedzi, że największe wydatki wiążą się z funkcjonowaniem miasta: edukacją, pomocą społeczną i gospodarką komunalną. Zadania bieżące osiągną blisko 2,3 mld zł.

Widoczna zmiana nastąpi w obszarze inwestycyjnym. Między 2019 a 2023 r. Szczecin na programy inwestycyjne wydał 4,2 mld zł, czyli ok. miliarda złotych rocznie. 2024 będzie pierwszym od lat rokiem, kiedy Miasto wyda na inwestycje znacznie poniżej tej kwoty – 636 mln zł. Za ten stan i zmniejszenie wydatków władze miasta oskarżają decyzje poprzedniego rządu. 

Liczę, że dzięki zmianom na szczeblu centralnym, w przyszłym roku będziemy mogli powrócić do w pełni zrównoważonego budżetu uwzględniającego nowe projekty inwestycyjne, które będą dalej napędzać rozwój Szczecina – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Zapowiadana przez Urząd Miasta jest także sprzedaż majątku oraz regulacje inflacyjne opłat za usługi komunalne i opłaty lokalne. 

– Wypracowaliśmy w poprzednim roku system pracy na rezerwach celowych i rezerwie ogólnej i dzięki temu przetrwaliśmy te wszystkie burze i zawieruchy, których nie było mało. Podobną konstrukcję budżetu przedkładamy teraz. Ten plan finansowy zapewnia ciągłość działania, ale daje też możliwość reagowania – powiedziała Dorota Pudło-Żylińska, Skarbnik Miasta.

Z informacji przekazanych przez Centrum Informacji Miasta można wnioskować, że część kosztów będzie musiała pochodzić z kieszeni mieszkańców. Nie znamy jednak jeszcze żadnych konkretnych zmian.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Zamykają ulicę na dobre. Będą objazdy z powodu dużej inwestycji

W związku z robotami w ramach przebudowy ulicy Kredowej od poniedziałku 4...

Biznes i inwestycje

Plac Orła Białego przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ruszył przetarg na wykonanie tej inwestycji

Ten fragment Starego Miasta od lat czeka na rewaloryzację i wygląda na...

Biznes i inwestycje

Off-shore ze Szczecina na Bałtyk. Kiedy popłynie do nas energia?

Wizja energii odnawialnej nie tyle jest modna, ile opłacalna. Wiele krajów skusiło...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...