Home Biznes i inwestycje Będzie najdłuższy w Polsce. Ten tunel po Odrą bardzo jest potrzebny
Biznes i inwestycje

Będzie najdłuższy w Polsce. Ten tunel po Odrą bardzo jest potrzebny

2.5k

Najdłuższy drogowy tunel świata łączy norweskie miejscowości Lardal i Aurland. Tunel ma imponującą długość 24 510 metrów i jest jednym z najbezpieczniejszych tuneli na świecie, mimo że nad nim górują szczyty o wysokości około 1800 metrów. Ta norweska konstrukcja to prawdziwy przykład zaawansowanej inżynierii, umożliwiający wygodne i bezpieczne podróże przez trudne tereny górskie.

 

Tymczasem najdłuższym tunelem w Polsce jest fragment południowej obwodnicy Warszawy o długości 2,3 kilometra. Na drugim miejscu znajdował się fragment tzw. zakopianki, czyli drogi krajowej nr 7, o długości nieco ponad 2 kilometry.

Niebawem się to zmieni i na Pomorzu Zachodnim padnie rekord na skalę kraju. Tu, pod Odrą, powstanie nowy tunel – będzie najdłuższy w Polsce.

Jest jednym z elementów długo wyczekiwanej zachodniej obwodnicy Szczecina będzie tunel o długości 5 kilometrów, który będzie przebiegać pod dnem Odry.

Tunel będzie głównym elementem długiego na 23,4 km odcinka Police–Goleniów drogi ekspresowej S6. Podziemny obiekt między Policami a miejscowością o nazwie Święta ma mieć 5 km, zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m przez maszynę TBM. Dzięki niemu droga ekspresowa S6 pobiegnie nie tylko pod Odrą, ale także pod terenami przemysłowymi.

Całkowity koszt realizacji obwodnicy przewidziany jest na ponad 6 mld zł. Najbardziej optymistyczne scenariusze przewidują, że nowa trasa będzie gotowa około 2030 roku. Zamiast kilku decyzji, zgodnie z przepisami specustawy drogowej konieczne jest uzyskanie tylko jednej zintegrowanej decyzji zwanej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (dalej jako decyzja ZRID). Wniosek o wydanie tej decyzji ma zostać złożony w 2024 roku.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało...

przebudowa wojska polskiego
Biznes i inwestycje

Na koniec prac jeszcze poczekamy. Aleja Wojska Polskiego wciąż w przebudowie

Choć ulica od wielu miesięcy jest w pełni przejezdna i choć wygląda...

Biznes i inwestycje

Pierwszy tramwaj przejechał ulicą Sosabowskiego. Otwarcie już za miesiąc

Po niemal roku od rozpoczęcia prac budowlanych pierwszy tramwaj przejechał nowym odcinkiem...

Biznes i inwestycje

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany. Inwestycja warta ponad 16 milionów

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego....