Home Ekologia i zdrowie 75 000 ton odpadów i prawie 14 000 dostaw. EcoGenerator podsumował 2023 rok
Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

75 000 ton odpadów i prawie 14 000 dostaw. EcoGenerator podsumował 2023 rok

224

Tony unieszkodliwionych odpadów, wyprodukowane setki tysięcy gigadżuli ciepła, dziesiątki tysięcy megawatogodzin energii elektrycznej oraz setki oprowadzonych po instalacji gości. EcoGenerator podsumował 2023 rok.

 

W 2023 roku po raz pierwszy do zasilenia miejskich jednostek Szczecina została wykorzystana energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, czyli EcoGenerator. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W ciągu roku całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto. Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw.

Odpady z terenu Gminy Miasto Szczecin, a także ich odbiór na podstawie porozumień zawartych między Gminą i innymi gminami, związkami celowymi gmin, to strumień ok. 70 proc. odpadów, które termicznie unieszkodliwia zakład. Pozostałe 30 proc. odpadów to tzw. odpady pozyskane komercyjnie pochodzące od różnych dostawców. Należy podkreślić, że odpady, które trafiają do EcoGeneratora to odpady komunalne pochodzące tylko i wyłącznie z terytorium Polski.

W wyniku kontrolowanego spalania odpadów EcoGenerator produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także energię cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2023 roku zakład wyprodukował około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kaloryferów i kranów szczecinian.

Najbardziej produktywnym miesiącem w zakładzie w 2023 roku, jeśli chodzi o energię elektryczną, był maj. Dane wskazują na ponad 9 tys. 200 MWh brutto. W przypadku energii cieplnej takim miesiącem był październik z produkcją ponad 79 tys. GJ brutto.

– Podsumowując 2023 rok nie sposób nie wspomnieć o setkach gości, którzy nas w tym czasie odwiedzili – mówi Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakłada Unieszkodliwiania Odpadów. – Spotkania w ramach edukacyjnych, studyjnych i technicznych wizyt prowadziliśmy od marca do czerwca oraz od września do grudnia 2023 roku. W tym czasie naszą instalację odwiedziło ponad 1200 osób w różnym wieku w ramach 61 wizyt. Tylko w tym roku szkolnym, od września do 14 grudnia 2023 roku EcoGenerator z bliska obejrzało 568 os. Koniec 2023 roku to także kolejny pełny rok działania naszej instalacji. W grudniu 2023 roku minęło 6 lat od momentu uruchomienia EcoGeneratora. W tym czasie zakład wyprodukował w sumie brutto ponad 492 tys. MWh energii elektrycznej oraz prawie 3,6 mln GJ energii cieplnej, dzięki ponad 928 tys. ton odpadów – dodaje.

 

Energia dla miasta

Zasilanie miejskich jednostek przez EcoGenerator stało się możliwe po uzyskaniu przez ZUO koncesji na obrót energią elektryczną. Efektem tego było zawarcie umów z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego oraz ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Działania te są kontynuowane. Umowa na 2024 rok z Technoparkiem Pomerania została podpisana pod koniec października 2023 roku a miesiąc później zawarto ją z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Nowe podmioty, które w 2024 roku energię elektryczną będą czerpać od EcoGeneratora to Tramwaje Szczecińskie Sp. z o. o. (umowa z 1 sierpnia 2023 roku) oraz Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” Sp. z o.o. (umowa z 8 listopada 2023 roku). Wszystkie te działania to konsekwentne realizowanie założeń programu ENERGIA Miasta Szczecin, którego celem jest dążenie do osiągnięcia samodzielności energetycznej. Planowane miejskie farmy fotowoltaiczne lub inne alternatywne źródła razem z EcoGeneratorem, byłyby w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie Miasta na prąd i zapewnić Szczecinowi niezależność energetyczną.

EcoGenerator generuje dobrą energię!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię produkując prąd i ciepło. Krótko mówiąc to elektrociepłownia, w której w odróżnieniu od klasycznych elektrociepłowni wykorzystujących węgiel, paliwem są odpady komunalne. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeKulturaOn i Ona Turystyka

Szukali spokoju, a są w centrum uwagi. „Trochę się tego nie spodziewaliśmy”

Sylwia i Hieronim Rzeppa prowadzili niewielki biznes w Polsce, zajmowali się dystrybucją...

Biznes i inwestycje

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany w ciągu trzech lat – taką zapowiedź...

Ekologia i zdrowieAktualności

Umorzono śledztwo. Nikt nie poniesie konsekwencji za zanieczyszczenie Jeziorka Słonecznego

Zanieczyszczenie Jeziorka Słonecznego na Gumieńcach, które miało miejsce we wrześniu ub. r.,...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Naukowcy ze Szczecina badają rynek pracy. Są ciekawe spostrzeżenia

Zespół badawczy składający się z pięciu uniwersytetów z krajów V4 (w tym...