W minioną sobotę na terenie byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach odbyła się piąta edycja Trashmageddonu czyli ekstremalnych zawodów w sprzątaniu lasu, organizowanych przez Stowarzyszenie Wywrotka. Na starcie stawiło się ponad 65 uczestników nie tylko z naszego regionu, ale także z Poznania, Tarnowa, a jeden z uczestników na to wydarzenie przyleciał nawet Wielkiej Brytanii. Każdy miał 3 godziny na to, aby zebrać z terenu fabryki jak najwięcej odpadów, które każdorazowo były ważone na mecie.
Sportowa rywalizacja, będąca elementem charakterystycznym dla Trashmageddonu, spowodowała, że startujący zawodnicy nie oszczędzali siebie, angażując się w wydobycie nawet trudno dostępnych odpadów, z których zdecydowaną większość stanowiły opony leżące w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. Część z nich trzeba było wydobyć za pomocą kotwicy z kanałów technicznych, gdzie były zatopione. Wymagało to mnóstwo siły oraz współpracy między sobą. Zawodnicy choć potwornie zmęczeni i brudni, na mecie byli bardzo szczęśliwi, gdyż ostatecznie udało im się zebrać łącznie 13235 kg śmieci, co stanowi nowy rekord Trashmageddonu. Choć liczba ponad trzynastu ton sama w sobie robi wrażenie, to jeszcze bardziej zadziwiający jest wynik zwycięzcy Radosława Pasternaka, który samodzielnie przyniósł na metę ponad tonę odpadów (1180,70 kg).
Najlepsze zawodniczki:
- Maria Wolska-Rajchel (Police) – 320 kg
- Anna Dworakowska (Szczecin) – 246,5 kg
- Sylwia Zakrzewska (Drezdenko) – 186,5 kg
Najlepsi zawodnicy:
- Radosław Pasternak (Szczecin) – 1180,7 kg – NOWY REKORD
- Krzysztof Kramer (Szczecin) – 799,9 kg
- Rafał Pokorski (Szczecin) 696,1 kg
Trashmageddon jest autorskim projektem Stowarzyszenia Wywrotka ze Szczecina, który odbywa się cyklicznie od 2020 r. i z każdą kolejną edycją zdobywa kolejnych sympatyków. Wszystko dzięki unikatowej formule zawodów łączącej w sobie sporty biegowe, siłowe i wytrzymałościowe ze sprzątaniem trudnodostępnych terenów leśnych.
Stowarzyszenie Wywrotka za organizację Trashmageddonu otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 za najlepszą inicjatywę społeczną w regionie. Wydarzenie dotarło także do finału ogólnopolskiego konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” organizowanego w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.