Home Biznes i inwestycje ZWiK zapowiada inwestycje. Jest ich dużo
Biznes i inwestycje

ZWiK zapowiada inwestycje. Jest ich dużo

376

– Rok 2024 zapowiada się nie mniej pracowicie niż lata ubiegłe, a przed nami kilka kluczowych zadań. Najważniejszym z nich jest modernizacja Zakładu Produkcji Wody „Pilchowo” – zapowiada Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZWiK. Do tego budowy i przebudowy istniejącej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Plan jest ambitny i zakłada realizację robót w kilkudziesięciu miejscach.

 

Zachowanie nieprzerwanych dostaw wody pitnej jest dla spółki priorytetem, mówią wodociągowcy. Aby spełniać wyśrubowane normy potrzebne są inwestycje.

– Przypominamy, że łączna ilość sieci wodociągowej wraz z przyłączami w Szczecinie wynosi blisko 1360 km – informuje Hanna Pieczyńska. – To długość większa niż odległość dzieląca nasze miasto z Paryżem. Dbamy o nią w ramach naszych bieżących prac, współpracujemy z innymi jednostkami realizującymi wielkie inwestycje w naszym mieście, ale sami także prowadzimy zadania związane z przebudowami – dodaje.

W najbliższym czasie rozpoczną się na przykład roboty na ulicy Niedziałkowskiego. Prace będą prowadzone w chodniku od wysokości basenu olimpijskiego do skrzyżowania z ul. Unisławy. Przejścia poprzeczne pod drogą zostaną wykonane metodą bezwykopową, a większe utrudnienia mogą pojawić się w trakcie realizacji robót na skrzyżowaniu z ul. Unisławy. Umowa na inwestycję „Budowa i przebudowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Niedziałkowskiego w Szczecinie”   na odcinku od węzła W12 (hydrant przy ul. Wąskiej) do węzła w ul. Unisławy zawarta została na kwotę 756 787,17 zł netto z firmą „Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Budowlanych ELJOT Jacek Luterek”. Prace w tej okolicy powinny zakończyć się w pod koniec listopada.

Trwa także postepowanie, którego przedmiotem jest budowa sieci wodociągowej z przyłączeniami na ul. Zgorzeleckiej w Szczecinie. Na oferty czekamy do 19 lutego.

– Jesteśmy też w trakcie realizacji zadania związanego z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na ulicy Ornej, a w planach mamy także prace między innymi na ulicy Judyma, Struga, Unii Lubelskiej, Klonowica, Jackowskiego czy Cichej – mówi Hanna Pieczyńska.

Wiosną rozpocznie się kolejny etap modernizacji magistrali wodociągowej „Miedwianka”.

– Ważnym zadaniem, które mamy zaplanowane na ten rok jest modernizacja Zakładu Produkcji Wody  „Pilchowo” – wskazuje rzeczniczka prasowa ZWiK. – Projekt zakłada przebudowę budynku pomp i filtrów zlokalizowanych na terenie ujęcia wody. To przede wszystkim wymiana urządzeń i instalacji technologicznych związanych z procesem uzdatniania wody oraz roboty remontowe budynków wraz z zagospodarowanie terenu, a także renowacja i budowa ogrodzenia. Na czas prowadzenia robót wewnątrz budynku na terenie obiektu działać będzie tymczasowa przewoźna kontenerowa stacja uzdatniania wody przystosowana do uzdatniania wody ze studni głębinowych w niezbędnej wymaganej jakości i ilości. Będzie to zadanie niezwykle skomplikowane ponieważ, jak wynika z analizy układu dystrybucji wody na obszarze naszego miasta, nie ma możliwości czasowego wstrzymania wydobycia wody na ujęciu wody Pilchowo, gdyż oznaczałoby to brak dostawy wody odbiorcom północno – zachodnich osiedli Szczecina oraz mieszkańcom części m. Pilchowo. Nie ma też możliwości dostarczania wody poprzez istniejącą sieć wodociągową z innego kierunku. Zachodzi więc konieczność utrzymania produkcji wody na terenie ZPW „Pilchowo” w minimalnej wymaganej ilości na czas prowadzenia kluczowych robót remontowo – budowlanych wymuszających wstrzymanie pracy stacji uzdatniania wody – wyjaśnia.

Kolejnym zadaniem aktualnie nadzorowanym przez ZWiK jest renowacja kolektora sanitarnego dn1400, którym transportowane są ścieki z dzielnic Załom-Kasztanowe, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Dąbie, Kijewo oraz część Bukowo- Klęskowo i os. Majowe. Remontowany jest etapami od kilku lat, obecnie wykonawca wszedł na odcinek około 700 m od ul. Zimowej do ul. Struga. Remont prowadzony jest w miarę możliwości bezwykopowo metodą reliningu, wprowadzając do istniejącego kanału rury z GRP (włókno szklane, termoutwardzalne żywice, wypełniacze mineralne) o mniejszej średnicy.

– Będziemy również realizować także inne renowacje. Jedna z nich wystartuje w połowie roku. Bezwykopowa renowacja kanalizacji wraz ze studniami w ul. Reduty Ordona, Czorsztyńskiej i Wita Stwosza to ponad 2200 mb kanałów i 61 szt. studni. Nie zapominamy także o OZE. Kolejne farmy fotowoltaiczne pojawią się między w Kijewie, PŚK Białowieska oraz w 4 innych lokalizacjach powiększając łączną moc naszych paneli o kolejnych prawie 500 kW – zapowiada Hanna Pieczyńska.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe. To otoczenie przystanku SKM

Nowa nawierzchnia jezdni, chodniki oraz miejsca postojowe powstały w rejonie ulic Kolejowej...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Na nowy rok szkolny będzie gotowe

Już w nowym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ulicy...

Biznes i inwestycje

Ale jazda nad Rubinowym Stawem! Nowa zjeżdżalnia już jest dostępna

Zjeżdżalnia na skarpie to niecodzienna atrakcja dla najmłodszych, która pojawiła się w...

Biznes i inwestycje

Obwodnica ominie miasto od wschodu. Niebawem ruszy budowa

Inwestycję o długości 13,3 km wykona za 175,6 mln zł firma PORR....