Home Edukacja Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym
Edukacja

Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym

222
Fot: Aurelia Kołodziej/ZUT

Ostatnia biblioteka ludzkości. Studenci i absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym. 

 

Chodziło o wymyślenie obiektu lub przestrzeni, która reprezentowałaby osiągnięcia ludzkości, podobnie jak Płytka Pioneera, wysłana w 1972 na pokładzie sondy kosmicznej. Studenci i absolwenci szczecińskiej uczelni stanęli na wysokości zadania i zajęli 3. miejsce za projekt pawilonu o nazwie “The Last Library of Humanity”.

 

– Naszym pomysłem było zaprojektowanie przestrzeni, pełniącej funkcję biblioteki – archiwum wiedzy ludzkiej. Forma zapisu informacji umieszczona jest w wykonanych ze złota rolkach (zwojach), które zamknięte są w granitowych sześcianach, budujących całą, przekształcalną strukturę przestrzenną. Wybór najszlachetniejszych materiałów na Ziemi jest odpowiedzią na główny problem przechowywania informacji – czas i rozkład. System kształtowania przestrzeni nawiązujący do struktury neuronowej mózgu jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w rozwoju naszego gatunku – mówi Michał Pietrusiewicz, współtwórca projektu i student architektury. 

 

Zgodnie z projektem takie archiwum wiedzy zostałoby umieszczone na wyspie pośrodku oceanu. 

 

– Ta przestrzeń byłaby najdogodniejsza to lądowania statku kosmicznego. Wyspa sztucznie otoczona jest planktonem, który w naturalnym procesie powoduje efekt bioluminescencji. W nocy pawilon staje się świecącym punktem na oceanie – wyjaśnia Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

 

Autorami projektu są absolwenci ZUT Nikola Bukowiecka i Krzysztof Afeltowicz oraz student Architektury ZUT Michał Pietrusiewicz. Na pierwszym miejscu w konkursie organizowanym przez Buildnera, czyli platformę organizującą najważniejsze plebiscytów architektoniczne na świecie, stanęli naukowcy z Włoch z projektem „Arrival”, nawiązującym do ateńskiego Akropolu. Drugie miejsce zajęli Słowacy z pomysłem „Mila”. Projekt odnosił się do tradycji starożytnych Rzymian, którzy maszerując, co 1000 kroków umieszczali znacznik, tak aby rejestrować odległość i kierunek. 

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...

AktualnościEdukacjaPolityka

Rektor uczelni niepublicznej ze Szczecina zatrzymany przez CBA

Rektor uczelni niepublicznej ze Szczecina zatrzymany, w tle jest afera związana z...

Edukacja

Już jutro w Teatrze Letnim Ogólnopolski Dzień Przedszkoli „Święto Konwalii”

Przed nami kolejna odsłona Ogólnopolskiego Dnia Przedszkoli „Święto Konwalii”. W tym wyjątkowym...