Home Edukacja Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym
Edukacja

Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym

275
Fot: Aurelia Kołodziej/ZUT

Ostatnia biblioteka ludzkości. Studenci i absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym. 

 

Chodziło o wymyślenie obiektu lub przestrzeni, która reprezentowałaby osiągnięcia ludzkości, podobnie jak Płytka Pioneera, wysłana w 1972 na pokładzie sondy kosmicznej. Studenci i absolwenci szczecińskiej uczelni stanęli na wysokości zadania i zajęli 3. miejsce za projekt pawilonu o nazwie “The Last Library of Humanity”.

 

– Naszym pomysłem było zaprojektowanie przestrzeni, pełniącej funkcję biblioteki – archiwum wiedzy ludzkiej. Forma zapisu informacji umieszczona jest w wykonanych ze złota rolkach (zwojach), które zamknięte są w granitowych sześcianach, budujących całą, przekształcalną strukturę przestrzenną. Wybór najszlachetniejszych materiałów na Ziemi jest odpowiedzią na główny problem przechowywania informacji – czas i rozkład. System kształtowania przestrzeni nawiązujący do struktury neuronowej mózgu jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w rozwoju naszego gatunku – mówi Michał Pietrusiewicz, współtwórca projektu i student architektury. 

 

Zgodnie z projektem takie archiwum wiedzy zostałoby umieszczone na wyspie pośrodku oceanu. 

 

– Ta przestrzeń byłaby najdogodniejsza to lądowania statku kosmicznego. Wyspa sztucznie otoczona jest planktonem, który w naturalnym procesie powoduje efekt bioluminescencji. W nocy pawilon staje się świecącym punktem na oceanie – wyjaśnia Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

 

Autorami projektu są absolwenci ZUT Nikola Bukowiecka i Krzysztof Afeltowicz oraz student Architektury ZUT Michał Pietrusiewicz. Na pierwszym miejscu w konkursie organizowanym przez Buildnera, czyli platformę organizującą najważniejsze plebiscytów architektoniczne na świecie, stanęli naukowcy z Włoch z projektem „Arrival”, nawiązującym do ateńskiego Akropolu. Drugie miejsce zajęli Słowacy z pomysłem „Mila”. Projekt odnosił się do tradycji starożytnych Rzymian, którzy maszerując, co 1000 kroków umieszczali znacznik, tak aby rejestrować odległość i kierunek. 

Powiązane artykuły

zs bit - szczecińska konferencja it
AktualnościEdukacja

1101 ZS BIT za nami. Eksperci od IT czekają już na kolejną edycję

Trzynasta (czyli 1101) edycja ZS BIT - szczecińskiej konferencji IT - już...

plecak szkoła
AktualnościEdukacja

Ciężki problem szczecińskich uczniów. Plecaki pod lupą sanepidu

Sanepid zlecił zważenie szkolnych tornistrów. Wyniki badań powinny niepokoić, bo okazuje się,...

krzyż lekcje religii
AktualnościEdukacja

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii. Szczecin w czołówce

Z danych szczecińskiego magistratu wynika, że z roku na rok jest coraz...

młodzieżowe granty fot. um szczecin (1)
AktualnościBiznes i inwestycjeEdukacja

Jesteś młody i masz pomysł na szczecińską inicjatywę? Czekają granty, w puli 230 000 złotych

Masz pomysł na realizację ciekawej inicjatywy w Szczecinie? Jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej?...