Home Edukacja Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym
Edukacja

Zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym

174
Fot: Aurelia Kołodziej/ZUT

Ostatnia biblioteka ludzkości. Studenci i absolwenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym. 

 

Chodziło o wymyślenie obiektu lub przestrzeni, która reprezentowałaby osiągnięcia ludzkości, podobnie jak Płytka Pioneera, wysłana w 1972 na pokładzie sondy kosmicznej. Studenci i absolwenci szczecińskiej uczelni stanęli na wysokości zadania i zajęli 3. miejsce za projekt pawilonu o nazwie “The Last Library of Humanity”.

 

– Naszym pomysłem było zaprojektowanie przestrzeni, pełniącej funkcję biblioteki – archiwum wiedzy ludzkiej. Forma zapisu informacji umieszczona jest w wykonanych ze złota rolkach (zwojach), które zamknięte są w granitowych sześcianach, budujących całą, przekształcalną strukturę przestrzenną. Wybór najszlachetniejszych materiałów na Ziemi jest odpowiedzią na główny problem przechowywania informacji – czas i rozkład. System kształtowania przestrzeni nawiązujący do struktury neuronowej mózgu jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w rozwoju naszego gatunku – mówi Michał Pietrusiewicz, współtwórca projektu i student architektury. 

 

Zgodnie z projektem takie archiwum wiedzy zostałoby umieszczone na wyspie pośrodku oceanu. 

 

– Ta przestrzeń byłaby najdogodniejsza to lądowania statku kosmicznego. Wyspa sztucznie otoczona jest planktonem, który w naturalnym procesie powoduje efekt bioluminescencji. W nocy pawilon staje się świecącym punktem na oceanie – wyjaśnia Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

 

Autorami projektu są absolwenci ZUT Nikola Bukowiecka i Krzysztof Afeltowicz oraz student Architektury ZUT Michał Pietrusiewicz. Na pierwszym miejscu w konkursie organizowanym przez Buildnera, czyli platformę organizującą najważniejsze plebiscytów architektoniczne na świecie, stanęli naukowcy z Włoch z projektem „Arrival”, nawiązującym do ateńskiego Akropolu. Drugie miejsce zajęli Słowacy z pomysłem „Mila”. Projekt odnosił się do tradycji starożytnych Rzymian, którzy maszerując, co 1000 kroków umieszczali znacznik, tak aby rejestrować odległość i kierunek. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEdukacja

Architektura, która uwrażliwia. Fantastyczna adaptacja wraku Betonowca

7 listopada odbyło się uroczyste zakończenie XIV edycji konkursu na najlepszą pracę...

Edukacja

Pracodawcy pojawili się na uczelni. Giełda Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim

Odbyła się kolejna edycja organizowanej dwa razy w roku Giełdy Pracy na...

Edukacja

Uniwerek wziął wszystko! To 7 laurów

Laury Uniwersyteckie 2023 rozdane. W tym roku nagrody we wszystkich siedmiu konkurencjach...

Edukacja

Szkoły branżowe są niedoceniane? „Kształtowanie przyszłości poprzez praktykę jest ważne” 

W świecie, gdzie tempo zmian jest coraz szybsze, a wymagania rynku pracy...