Home Aktualności Znów można parkować pod Trasą Zamkową. Płacić też trzeba
AktualnościBiznes i inwestycje

Znów można parkować pod Trasą Zamkową. Płacić też trzeba

71

Pierwszy etap przebudowy parkingu pod Trasą Zamkową zakończony. Od dzisiaj zachodnia część parkingu znów jest dostępna dla kierowców i ich samochodów.

Przebudowa rozpoczęła się w lutym. Zakres prac objął rozbiórkę istniejącej betonowej nawierzchni parkingu oraz wykonanie nowej instalacji oświetleniowej, nowej nawierzchni dróg manewrowych, miejsc parkingowych, nowego zjazdu na parking, z dowiązaniem do ulicy Panieńskiej oraz nowej kanalizacji deszczowej. Roboty na zlecenie NiOL wykonała firma Usługi Transportowo – Budowlane, Bernard Baranowski z Glinnej, a ich wartość to 3,896 mln zł.

Po modernizacji zachodnia część parkingu pod Trasą Zamkową liczy 77 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 9 dla autokarów. Jest to część PPN Trasa Zamkowa, gdzie parkowanie jest płatne w godzinach od 8.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku w dni robocze. Godzina postoju kosztuje 2 zł. Także od czwartku w skład PPN Trasa Zamkowa wejdzie osiem miejsc postojowych znajdujących się przy zjeździe na parking (tym od strony Bramy Królewskiej).

Przetarg na przebudowę wschodniej części parkingu pod Trasą Zamkową planowany jest w pierwszym kwartale 2025 roku.  Zakłada utworzenie 175 miejsc postojowych wraz skateparkiem. W ramach tego etapu powstaną: nowy wjazd/wyjazd od ulicy Duczyńskiego, nowy ciąg pieszo-rowerowy wraz ze stacją roweru miejskiego, nowe schody oraz pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami, łączące teren z przystankiem tramwajowym przy ul. Jana z Kolna, a także skatepark dla amatorów wrotek, rolek i deskorolek. Drugi etap obejmuje ponadto nasadzenia kwitnących drzew, krzewów i trawy.

W trzecim ostatnim etapie – w części północnej – powstanie parking na 100 miejsc i zjazd na nową ulicę Jana z Kolna. Wjazd/wyjazd od strony południowej zostanie przesunięty, w związku z czym objętość parkingu z II etapu zostanie zredukowana z 175 do 168. Ten etap obejmuje również rozbiórkę dwóch łącznic (wjazdowej i zjazdowej), przebudowę schodów na Trasę Zamkową w południowej części oraz wykonanie nowych nasadzeń. Zostanie on zrealizowany po wybudowaniu Mostu Kłodnego.

Wszystkie etapy obejmują przebudowę i budowę infrastruktury technicznej podziemnej (sieci kanalizacji deszczowej, wodociągowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej, gazowej) oraz naziemnej (nowe oświetlenie).

Cel całej inwestycji to uporządkowanie terenu pod Trasą Zamkową oraz zwiększenie liczby miejsc postojowych.

Nowy parking będzie powiązany funkcjonalnie z przyszłą inwestycją drogową pn. „Budowa ulicy Władysława IV wraz z budową Mostu Kłodnego nad rzeką Odrą Zachodnią oraz przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie Starego Miasta i wyspy Łasztowni w Szczecinie.”

Przed rozpoczęciem modernizacji parking pod Trasą Zamkową mógł pomieścić ok. 250 pojazdów. Po modernizacji i rozbudowie będzie miał 354 miejsca postojowe.

Cztery place Starego Miasta

Przebudowa i powiększenie parkingu pod Trasą Zamkową to jedna z kilku planowanych inwestycji na Starym Mieście, których celem jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, wygodnej i bezpiecznej dla pieszych, a także dostosowanej do potrzeb mieszkańców i biznesu lokalnego.

Działania te są częścią programu urbanistycznego „Cztery Place Starego Miasta” wypracowanego przez mieszkańców i władze Szczecina podczas konsultacji w okresie od lipca do października 2019 r. 

W ramach programu zaplanowano ponadto m.in. rewitalizację Placu Orła Białego, budowę nowej przychodni przy ul. Staromłyńskiej i budynku z funkcją parkingową w sąsiedztwie przychodni przy ul. Staromłyńskiej. W planach dotyczących Starego Miasta są także budowa Mostu Kłodnego, z linią tramwajową Stare Miasto-Łasztownia, zwężenie ulicy Jana z Kolna i odtworzenie zabudowy bulwarów nadodrzańskich.

 

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Pogrom. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał

Na wyjeździe jeszcze nigdy z nimi nie wygrali, dziś wychodząc na boisko,...

AktualnościHistoria

Odnowili głaz upamiętniający słynnego poetę

„Odnowiliśmy głaz upamiętniający Friedricha Schillera, ustawiony w 1905 roku, w setną rocznicę...

Aktualności

Żołnierze ze szczecińskiej „Dwunastki” strzelają nad morzem

Żołnierze ze szczecińskiej „Dwunastki” regularnie zamieniają jednostkę na koszary i poligony nie...

Aktualności

Tak źle, jak jest teraz, nie było nawet w 1946 roku

Szczecin, podobnie jak cała Polska, starzeje się  i dramatycznie wyludnia – tak...