Home Kultura Zderzenia i połączenia: Skąpski śledzi kulturę w Muzeum Sztuki Współczesnej
Kultura

Zderzenia i połączenia: Skąpski śledzi kulturę w Muzeum Sztuki Współczesnej

121
zderzenia i połączenia: skąpski śledzi kulturę w muzeum sztuki współczesnej
fot. materiały organizatorów

W najbliższy czwartek Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy „Culturetracking” z pracami prof. Łukasza Skąpskiego. Będzie to przekrój cykli fotografii, serii rysunków i filmu wideo zrealizowanych w latach 2016-2024.

Artysta przygląda się w nich „strefom kontaktu”, w których ścierają się i wzajemnie przenikają odmienne kultury. Odnosi się do tekstów Homiego K. Bhabhy i odwołuje się do osobistych doświadczeń zdobytych w trakcie pobytów artystyczno-badawczych w Kenii.

Metaforyczną reprezentacją dynamiki kultury w postkolonialnym, zglobalizowanym świecie są prace Skąpskiego z serii „Hybrydy” (2024), zainspirowane umieszczanymi na sklepach w Kenii rysunkami reklamowymi sprzedawanych przedmiotów, których dokumentację artysta wykonał podczas międzynarodowego programu TICASS w 2018 roku. 

– Skąpski narysował przedmioty powszechnie używane na wszystkich kontynentach i rysunkami tymi „nakarmił” program sztucznej inteligencji. Posłużył się programem w ten sposób, by po zmiksowaniu rysunków powstały byty hybrydowe. Rezultatem tej manipulacji są wyobrażenia przedmiotów o niejasnej tożsamości, nieznanym przeznaczeniu i surrealistycznej, czasem zabawnej, czasem niepokojącej formie – zaznacza Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy MNS.

Wystawę dopełnia seria kilkunastu makiet barier antyprzychodźczych realizowanych przez Skąpskiego na przestrzeni ostatnich kilku lat w ramach projektu pt. „Klincz”. Nowa architektura granic europejskich oraz cykl fotografii pt. „Kolor uśredniony”. Prace te przekierowują uwagę na Europę, która w efekcie aktualnego kryzysu migracyjnego jest obecnie jedną z najgorętszych „stref kontaktu”. Artysta unaocznia w nich metodyczne stawianie zapór wokół strefy Schengen i warunki panujące w obozowisku zorganizowanym przez uchodźców w serbskim Horgoš przy granicy węgierskiej, które odwiedził w 2016 roku w trakcie stypendium wyszehradzkiego w ACAX w Budapeszcie. Tytułowy „klincz” obrazuje skomplikowaną polityczną, społeczną i etyczną sytuację Europy, mierzącej się z jednej strony ze swoim „bagażem” kolonialnym, z drugiej – z radykalizującymi się nastrojami antymigracyjnymi i narastającym problemem nierespektowania praw człowieka, postrzeganych dotychczas jako fundament europejskiego ładu. 

Prof. Łukasz Skąpski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1988–1991 mieszkał we Francji, w Niemczech i w Chinach. Obecnie mieszka w Berlinie i w Szczecinie, gdzie wykłada na Akademii Sztuki. 

W latach 2002–2009 wykładał na krakowskiej ASP. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski na ASP w Poznaniu. W roku 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i otrzymał stanowisko profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2012–2018 pełnił funkcję kierownika Katedry Fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2016 roku prowadzi tamże Pracownię Fotografii. W roku 2012 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, MOCAK w Krakowie czy Muzeum Śląskie w Katowicach.

Wystawie „Culturetracking” towarzyszy bogaty program edukacyjny.

  • ProjektOwo – przedmioty – hybrydy  

termin: 24.05.2025 r.; godz. 10.00–11.30  

Głównym celem zajęć jest zabawa ze sztuką współczesną, dająca możliwość tworzenia i autentycznej, twórczej swobody. 

Formuła zajęć wykorzystuje naturalną zdolność najmłodszych do kreatywnego myślenia. Podczas spotkania przyjrzymy się pracy zatytułowanej: Hybrydy, powstałej w wyniku inspiracji reklamowymi malunkami sprzedawanych przedmiotów na sklepach w miasteczku Kilifi w Kenii. 

Porozmawiamy także o tym, które przedmioty/rzeczy mogły posłużyć artyście do wykonania tego projektu i jaki program mógł wykorzystać. 

Podczas aktywności plastycznej stworzymy projekt przedmiotu – pracę z różnorodnych materiałów i ich nietypowych, często przeciwstawianych, połączeń. Specjalnie dobrane zadania twórcze mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię 

Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6–10 lat. 

  • Lekcja: Sztuka Cię Szuka 

Program zajęć arteterapeutycznych to propozycja tworzenia i eksperymentowania z kształtem, plamą barwną oraz różnorodnymi materiałami i technikami plastycznymi. Zajęcia kierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami.  

Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Prowadzenie: Agata Kamińska
tel. (+48) 797 705 277
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
Koszt: 15 zł / os.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, Staromłyńska 1

Powiązane artykuły

cielętnik pod skrzydłami żeglugi. powstanie nowa przestrzeń kultury na łasztowni
Kultura

Cielętnik pod skrzydłami Żeglugi. Powstanie nowa przestrzeń kultury na Łasztowni

Po latach ciszy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków szczecińskiej Łasztowni ma szansę...

graniczący z cudem. inauguracja festiwalu szczecin classic już 27 kwietnia
Kultura

Graniczący z cudem. Inauguracja festiwalu Szczecin Classic już 27 kwietnia

Tegoroczna edycja festiwalu Szczecin Classic rozpocznie się z rozmachem i muzyczną głębią,...

tworzysz sztukę, animujesz kulturę? szczecin ma dla ciebie stypendium!
Kultura

Tworzysz sztukę, animujesz kulturę? Szczecin ma dla Ciebie stypendium!

Miasto Szczecin po raz kolejny otwiera drzwi dla lokalnych artystów i animatorów...

nowa wystawa w szczecinie przenosi w serce średniowiecznego pomorza
Kultura

Nowa wystawa w Szczecinie przenosi w serce średniowiecznego Pomorza

Wchodząc do sali wystawowej Muzeum Narodowego w Szczecinie, trudno nie oddać się...