W najbliższy czwartek Muzeum Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy „Culturetracking” z pracami prof. Łukasza Skąpskiego. Będzie to przekrój cykli fotografii, serii rysunków i filmu wideo zrealizowanych w latach 2016-2024.
Artysta przygląda się w nich „strefom kontaktu”, w których ścierają się i wzajemnie przenikają odmienne kultury. Odnosi się do tekstów Homiego K. Bhabhy i odwołuje się do osobistych doświadczeń zdobytych w trakcie pobytów artystyczno-badawczych w Kenii.
Metaforyczną reprezentacją dynamiki kultury w postkolonialnym, zglobalizowanym świecie są prace Skąpskiego z serii „Hybrydy” (2024), zainspirowane umieszczanymi na sklepach w Kenii rysunkami reklamowymi sprzedawanych przedmiotów, których dokumentację artysta wykonał podczas międzynarodowego programu TICASS w 2018 roku.
– Skąpski narysował przedmioty powszechnie używane na wszystkich kontynentach i rysunkami tymi „nakarmił” program sztucznej inteligencji. Posłużył się programem w ten sposób, by po zmiksowaniu rysunków powstały byty hybrydowe. Rezultatem tej manipulacji są wyobrażenia przedmiotów o niejasnej tożsamości, nieznanym przeznaczeniu i surrealistycznej, czasem zabawnej, czasem niepokojącej formie – zaznacza Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy MNS.
Wystawę dopełnia seria kilkunastu makiet barier antyprzychodźczych realizowanych przez Skąpskiego na przestrzeni ostatnich kilku lat w ramach projektu pt. „Klincz”. Nowa architektura granic europejskich oraz cykl fotografii pt. „Kolor uśredniony”. Prace te przekierowują uwagę na Europę, która w efekcie aktualnego kryzysu migracyjnego jest obecnie jedną z najgorętszych „stref kontaktu”. Artysta unaocznia w nich metodyczne stawianie zapór wokół strefy Schengen i warunki panujące w obozowisku zorganizowanym przez uchodźców w serbskim Horgoš przy granicy węgierskiej, które odwiedził w 2016 roku w trakcie stypendium wyszehradzkiego w ACAX w Budapeszcie. Tytułowy „klincz” obrazuje skomplikowaną polityczną, społeczną i etyczną sytuację Europy, mierzącej się z jednej strony ze swoim „bagażem” kolonialnym, z drugiej – z radykalizującymi się nastrojami antymigracyjnymi i narastającym problemem nierespektowania praw człowieka, postrzeganych dotychczas jako fundament europejskiego ładu.
Prof. Łukasz Skąpski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1988–1991 mieszkał we Francji, w Niemczech i w Chinach. Obecnie mieszka w Berlinie i w Szczecinie, gdzie wykłada na Akademii Sztuki.
W latach 2002–2009 wykładał na krakowskiej ASP. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski na ASP w Poznaniu. W roku 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i otrzymał stanowisko profesora Akademii Sztuki w Szczecinie. W latach 2012–2018 pełnił funkcję kierownika Katedry Fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2016 roku prowadzi tamże Pracownię Fotografii. W roku 2012 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Jego prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, MOCAK w Krakowie czy Muzeum Śląskie w Katowicach.
Wystawie „Culturetracking” towarzyszy bogaty program edukacyjny.
- ProjektOwo – przedmioty – hybrydy
termin: 24.05.2025 r.; godz. 10.00–11.30
Głównym celem zajęć jest zabawa ze sztuką współczesną, dająca możliwość tworzenia i autentycznej, twórczej swobody.
Formuła zajęć wykorzystuje naturalną zdolność najmłodszych do kreatywnego myślenia. Podczas spotkania przyjrzymy się pracy zatytułowanej: Hybrydy, powstałej w wyniku inspiracji reklamowymi malunkami sprzedawanych przedmiotów na sklepach w miasteczku Kilifi w Kenii.
Porozmawiamy także o tym, które przedmioty/rzeczy mogły posłużyć artyście do wykonania tego projektu i jaki program mógł wykorzystać.
Podczas aktywności plastycznej stworzymy projekt przedmiotu – pracę z różnorodnych materiałów i ich nietypowych, często przeciwstawianych, połączeń. Specjalnie dobrane zadania twórcze mają pobudzić dziecięcą wyobraźnię
Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6–10 lat.
- Lekcja: Sztuka Cię Szuka
Program zajęć arteterapeutycznych to propozycja tworzenia i eksperymentowania z kształtem, plamą barwną oraz różnorodnymi materiałami i technikami plastycznymi. Zajęcia kierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami.
Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Prowadzenie: Agata Kamińska
tel. (+48) 797 705 277
a.kaminska@muzeum.szczecin.pl
Koszt: 15 zł / os.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, Staromłyńska 1