Szkolenia stały się nieodłącznym elementem współczesnego rynku pracy. Rozwój technologii, zmieniające się potrzeby pracodawców, zmiana podejścia do pracowników i zarządzania zespołem, czy też wreszcie poszukiwanie unikalnych umiejętności i rozwój osobisty powodują, że stale musimy aktualizować swoją wiedzę i umiejętności, aby nadążać za nowymi wymaganiami. W efekcie, szkolenia są dziś nie tylko narzędziem rozwoju zawodowego, ale i osobistego. Zbliżające się Targi Pracy w Netto Arenie dadzą szansę nie tylko na zapoznanie się z ofertami pracodawców, ale również na pozyskanie cennej wiedzy.
Rozmowa rekrutacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu poszukiwania pracy. Często budzi wiele obaw, ponieważ każdy kandydat chce zaprezentować się z jak najlepszej strony, a nie zawsze wie, jak to zrobić. Jak wyróżnić się na tle innych kandydatów i dobrze przygotować się do rozmowy?
Podczas największych Targów Pracy na Pomorzu Zachodnim, które już niebawem odbędą się w Netto Arenie, będzie można pozyskać cenną wiedzę o tym, jak zachowywać się w procesie rekrutacji. Jak zwykle, wydarzeniem które będzie towarzyszyło Targom Pracy, będzie cykl warsztatów dla osób poszukujących angażu. Jedną z prelegentek będzie Agata Pajdowska, która od 15 lat pracuje w agencji pracy tymczasowej Instore Solution Services Polska.
– Mimo, iż w internecie jest wiele porad jak przygotować się do spotkania z rekruterem, nadal z pewnym zaskoczeniem obserwuję kandydatów, którzy podchodzą do procesu rekrutacyjnego zupełnie nieprzygotowani – mówi Agata Pajdowska. – Do najczęstszych błędów mogę zaliczyć brak całkowitego przygotowania do rozmowy, nieznajomość swojego CV, nieznajomość firmy, do której aplikowali, ba, nawet stanowiska! To również niewłaściwy ubiór, czy też nieodpowiednie zachowanie – tłumaczy.
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i ma znaczący wpływ na dalsze postrzeganie naszej osoby. Można pomyśleć: „Hej! Nie ocenia się ludzi po wyglądzie!”. Niestety tak to nie działa, umysł nieświadomie ocenia innych, czy nam się to podoba, czy nie i w takie pułapki wpadają nawet najbardziej doświadczeni rekruterzy.
– Według różnych danych, na zrobienie pierwszego wrażenia mamy tylko kilka do kilkunastu sekund. Wie Pan z doświadczenia, że już podczas pierwszego spotkania jedni zyskują naszą sympatię bardziej, inni mniej. Jako rekruter mogę potwierdzić, że już sam początek rozmowy, ba, nawet sytuacje ją poprzedzające, mogą rzucić światło lub cień na osobę kandydata – wyjaśnia Agata Pajdowska. – Pierwsze wrażenie to nie tylko wejście na rozmowę rekrutacyjną. To również CV, list motywacyjny, odebranie (lub nie) telefonu czy zabawna (zwykle w ocenie kandydata) muzyka „na czekanie”. Już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z rekruterem możemy zyskać lub stracić. Choćby poprzez sposób, w jaki odbieramy telefon. Ileż to razy zdarzyło mi się, że kandydat odebrał z leniwym „czego?”, „co jest?”, po czym gdy się przedstawiłam, oczami wyobraźni widziałam jak się prostuje i staje się najmilszym z możliwych kandydatów – dodaje.
Dlaczego warto przyjść na Targi Pracy i posłuchać prelegentów?
Każda z osób, która będzie miała swoje wystąpienie podczas Targów Pracy, przekaże wartościowa wiedzę tym, którzy poszukują pracy.
– Podczas wystąpienia podzielę się sprawdzonymi trikami i praktycznymi wskazówkami, które pomogą kandydatom nie tylko dobrze wypaść, ale i zabłysnąć na rozmowie o pracę. Poruszymy kilka tematów, m.in. jak się zachować gdy rekruter zadzwoni? Co robić, gdy ten upragniony telefon nareszcie przyjdzie? – zachęca Agata Pajdowska.
Będzie można również zdobyć wiedzę o tym, dlaczego warto poświęcić chwilę na research przed rozmową i jak zaimponować rekruterowi nie tylko swoją wiedzą o firmie, ale i dobrze dobranymi pytaniami. Jak interpretować treść ogłoszenia, by wyciągnąć z niego kluczowe informacje i przygotować się jeszcze lepiej do spotkania z rekruterem. Jak się ubrać i co zabrać ze sobą na rozmowę, by być gotowym na wszystko, czy wreszcie jak poradzić sobie ze stresem?
– Wprowadzenie szkoleń na Targach Pracy to świetny krok, który odpowiada na potrzeby odwiedzających – mówi Maciej Patynowski, organizator Targów Pracy. – Tego rodzaju wydarzenia oferują nie tylko dostęp do ofert pracy, ale także stanowią doskonałą okazję do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy. Dzięki warsztatom i prelekcjom uczestnicy mogą uzyskać rzetelną pomoc, która pomoże im lepiej poradzić sobie na rynku pracy, co zwiększa ich szanse na sukces zawodowy. Microlearning, który wprowadziliśmy na wydarzenie, to trend polegający na nauczaniu w krótkich, intensywnych blokach czasowych. Dzięki temu uczestnicy mogą zdobywać wiedzę w małych, łatwych do przyswojenia porcjach, co zwiększa efektywność nauki i eliminuje potrzebę poświęcania dużej ilości czasu na szkolenia – tłumaczy.
Szkolenia to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. W obliczu zmian na rynku pracy warto systematycznie aktualizować swoje umiejętności, aby być konkurencyjnym kandydatem oraz spełnionym zawodowo człowiekiem.
– Na dzisiejszym rynku pracy konkurencja jest naprawdę zacięta. Często jedno stanowisko przyciąga dziesiątki kandydatów. To, jak przygotujemy się do rozmowy, może zadecydować o tym, czy rekruter zaprosi nas do dalszych etapów, czy nasze CV zniknie w tłumie. Zapraszam wszystkich na targi pracy i wysłuchania mojego wystąpienia – to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować się do rozmowy i wyróżnić na tle innych kandydatów. Wiem, co działa, i chętnie się tym podzielę – zaprasza Agata Pajdowska.
22 edycja Targów Pracy odbędzie się 16 października, w Netto Arenie. Lista pracodawców, która będzie miała swoje stoiska podczas wydarzenia rośnie, na ten moment swoją obecność potwierdziło pond 80 firm z Polski i Niemiec.
Rynek pracy może się mocno zmienić. Niemieccy pracodawcy wywierają presję?