Na cmentarzach widać większy ruch, rozpoczęły się przygotowania do dnia Wszystkich Świętych. To ostatni dzwonek na porządki, układanie kwiatów i grabienie liści na cmentarzach. Policja radzi, żeby w tym dniu samochód zostawić w domu i przesiąść się do autobusu i przypomina o kieszonkowcach. My podpowiadamy, jak ułatwić sobie wizytę na szczecińskich nekropoliach.
W Szczecinie mamy 11 cmentarzy komunalnych. Ten największy – Cmentarz Centralny, to jednocześnie największy cmentarz w Polce, a trzeci w Europie i już administracja wprowadza zmiany przed dniem Wszystkich Świętych. W dniach 30-31 ważność tracą bilety roczne umożliwiające wjazd na cmentarz, a od 1 do 3 listopada obowiązywać będzie całkowity zakaz wjazdu. 1 listopada bramy nekropolii będą otwarte od godziny 7 rano do 2 w nocy.
Policja radzi, żeby jeśli jest taka możliwość – samochód zostawić w garażu i przesiąść się do autobusu bądź tramwaju. W tym dniu na drogach zawsze jest więcej taboru. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma nie jeździmy na pamięć, bo tradycyjnie będą zmiany: nowe oznakowanie, objazdy i wyznaczone drogi dojazdu np. do parkingów. Trzeba więc zwracać uwagę na znaki i oczywiście „noga z gazu”. Policja po raz kolejny przeprowadzi akcję „Znicz”. Mundurowych spotkamy nie tylko na głównych drogach, ale także tych rzadziej uczęszczanych. Będą sprawdzać nie tylko jak szybko jeździmy, ale też trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów i to w jaki sposób przewożone są dzieci. W ubiegłym roku w tym okresie w Zachodniopomorskiem doszło do prawie 200 kolizji, 1 osoba zginęła a 7 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznej akcji niestety nie zabrakło na drogach Pomorza Zachodniego pijanych kierowców:
– W czasie prowadzonych działań zatrzymano 28 nieodpowiedzialnych kierujących będących pod wpływem alkoholu, gdzie aż 20 z nich znajdowało się w stanie nietrzeźwości; mając powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednocześnie zatrzymano 4 osoby, które prowadziły pojazd będąc pod wpływem środków odurzających.
Wzmożony ruch na cmentarzach niestety w tym czasie widoczny jest także wśród złodziei. Problem pojawia się co roku. Nocami kradną znicze, kwiaty i wiązanki a 1 listopada portfele i torebki:
– Uważajmy na kosztowności, trzymajmy je w wewnętrznych kieszeniach, a nie na widoku – apeluje policja.
A gdy już dotrzemy na Cmentarz Centralny warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki grobów, która pomoże znaleźć groby bliskich. Co nie zawsze jest łatwe, bo szczecińska nekropolia ma 170 ha powierzchni, a w tłumie zgubić można się bardzo łatwo. W wyszukiwarce wystarczy wpisać nazwisko zmarłego. Można zainstalować aplikację albo kliknąć w link:
https://cmentarze.szczecin.pl/chapter_11975.asp
Porządkując groby bliskich jak się okazuje można tez dbać o środowisko. Nie trzeba wyrzucać starych, niezniszczonych zniczy jeśli wymieniamy je na nowe. Można je zostawić na specjalnych stojakach, aby skorzystali z nich inni. To oszczędność w portfelu i mniej cmentarnych odpadów.
Podobnie z narzędziami. Nie zawsze idąc na cmentarz musimy zabierać ze sobą grabie, miotły i cały zestaw narzędzi. Nekropolie zachęcają do korzystania ze specjalnych szaf z narzędziami. Zasada jest prosta. Można „pożyczyć” co potrzebujemy, ale później niezniszczone narzędzia trzeba odłożyć na miejsce.
I na koniec zła wiadomość. Meteorolodzy przewidują, że to będzie deszczowy i chłodny początek listopada, tak więc wszystko wskazuje na to, że wybierając się na groby bliskich, warto nie tylko ciepło się ubrać, ale i zabrać ze sobą parasolkę, ale przede wszystkim pamiętajmy, że cmentarz to miejsce zadumy i refleksji, gdzie przyszliśmy aby uczcić pamięć naszych bliskich.