Home Kultura Zapraszamy na wystawę „COMPU COMPO” Anny Pisuli-Mandziej
Kultura

Zapraszamy na wystawę „COMPU COMPO” Anny Pisuli-Mandziej

116

Od wtorku (10 października 2023)  jej prace z cyklu COMPU COMPO, kompozycje komputerowe, można zobaczyć w Galerii Okręgu Szczecińskiego ZPAF Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie.

 

Anna Pisula Mandziej – magister inżynier technologii polimerów. Niezależna fotografka, ilustratorka  i graficzka.  Jej prace znajdują się w różnych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w pięciu muzeach: Muzeum de l’Elysée w Lozannie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Kawasaki, Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz we Francuskiej Bibliotece Narodowej w Paryżu.

 

Artystka urodzona w Bielsku-Białej mieszka w Holandii w Enschede od 1981 r. W Polsce ukończyła Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach z tytułem magistra inżyniera technologii polimerów. W latach 1972-1981 pracowała w Instytucie Farb i Lakierów, ostatnio na stanowisku adiunkta. Po przyjeździe do Holandii zainteresowała się fotografią i w 1988r. ukończyła studia w AKI w Enschede uzyskując dyplom w zakresie projektowania graficznego i fotografii.

 

Jako niezależna fotografka i graficzka pracuje nad różnymi tematami, do których należą: architektura, opera, balet, portrety, krajobrazy, pejzaże miast szczególnie nocą, inscenizowana fotografia oraz kompozycje komputerowe. Jej prace znajdują się w różnych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w pięciu muzeach: Muzeum de l’Elysée w Lozannie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Kawasaki, Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz we Francuskiej Bibliotece Narodowej w Paryżu.

 

Swoje 25-lecie pracy twórczej  ukoronowała wydaniem albumu pt. “Przyroda w USA”, na który złożył sie wybór biało-czarnych fotografii z jej pobytów w amerykańskich Parkach i Monumentach Narodowych. Książka trafiła do wielu muzeów i bibliotek w różnych krajach.

 

 

 

Należy do: Holenderskiego Związku Fotografów /BFN obecnie DuPho/ od 1995, Związku Polskich Artystów Fotografików /ZPAF/ od 1998, holenderskiego Związku Artystów Plastyków /NABK/ od 2016 oraz była członkiem zarządu galerii fotografii “Objektief” od 1989 r. organizując wystawy i projektując oprawę graficzną dla tejże galerii przez 29 lat.

 

„Po 35 latach od ukończenia AKI (Academy of Art and Industry) w Enschede i rozpoczęcia pracy jako fotograf, grafik i ilustrator na swój jubileusz przygotowałam inne prace niż te, z których niektórzy znają moją twórczość artystyczną z publikacji i z wystaw (62 indywidualne i 85 zbiorowych w 9 krajach europejskich).

Chwilowemu odejściu od biało-czarnej i kolorowej, analogowej fotografii, z którą przez 32 lata nie rozstawałam się podróżując po 5 kontynentach i fotografując to co fascynowało, zaskakiwało bądź irytowało mnie w architekturze, przyrodzie, ludziach, czy odwiedzanych miejscach. Dopomógł też oczywiście Covid.

Czas spędzony w domu pozwolił mi na ponowne zainteresowanie się fotografią komputerową i na tworzenie nowych fascynujących obrazów. Dzięki tym razem kamerze cyfrowej, światłu dziennemu wpadającemu do pokoju, kolekcji szkła, które kocham i ulubionym kwiatom powstały pierwsze moje prace z serii ‘Sun Games’. Oczywiście selekcja zarejestrowanych fotografii, pomysł co z tym zrobić, komputer z programami pozwoliły mi na komponowanie całości. Punktem wyjściowym do kompozycji komputerowych, stąd tytuł wystawy ‘Compu Compo’, zawsze były moje własne nowe bądź wcześniej powstałe fotografie. Początkowo tworzyłam prostsze kompozycje, a z czasem kreowałam specialne i unikalne prace. Zazdroszcząc trochę artystom malarzom sama stałam się komputerową malarką. Czy mnie się to udało ocenią oglądający tę wystawę.” – w wywiadzie na potrzeby promocyjne mówi Anna Pisula-Mandziej.

 

WYSTAWA
ANNA PISULA-MANDZIEJ

„COMPU COMPO”

Data: 10.10.2023 – 03.11.2023

Wernisaż: wtorek 10.10.2023r., godz. 18.00

 

Miejsce: Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF

Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie

Szczecin, ul. 26 Kwietnia 10

 

Więcej prac autorki można znaleźć pod adresem: http://www.photograde.com

Powiązane artykuły

Kultura

To będzie niesamowita podróż w czasie!  „Zadzwońcie po milicję” już w grudniu w Netto Arenie

Szykuje się kolejna muzyczna podróż w przeszłość, a konkretnie w lata osiemdziesiąte...

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...