Home Turystyka „Zaczarowany biały las”. Niesamowite, pachnące czosnkiem niedźwiedzim miejsce
Turystyka

„Zaczarowany biały las”. Niesamowite, pachnące czosnkiem niedźwiedzim miejsce

9k

Maj to najlepsza pora w jakiej można podziwiać to urokliwe miejsce, bowiem właśnie teraz kwitną tam rzadkie gatunki roślin. A dzięki jednemu z nich w okresie wiosenno-letnim w lasku rozpościera się biały, delikatny niczym chmurka, dywan.

Grądowe Zbocze, bo o nim mowa, ulokowane jest w powiecie choszczeńskim, dwa kilometry od miasta Recz. Ten malowniczy rezerwat zajmuje południową część miejscowości Wielgoszcz, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 10 oraz drogi wojewódzkiej nr 151. Grądowego Zbocza nie sposób pomylić z żadnym innym miejscem, bowiem już przed wejściem do lasku poczuć można intensywny zapach rosnącego tam czosnku niedźwiedziego. 

Sam rezerwat charakteryzuje duża różnorodność przyrodnicza. Ukształtowanie terenu sprawia, że Grądowe Zbocze pełne jest wąwozów i dolin, a na całym jego obszarze występują liczne strumienie. Swoim zasięgiem obejmuje obszar leśny wraz ze starym cmentarzem, co razem daje 33 ha unikatowego na skalę regionu miejsca. 

Jednak to nie jedyne walory rezerwatu. Lasek charakteryzuje szeroki wachlarz roślinności, szczególnie tej rzadko spotykanej. Niekwestionowanym królem jest tutaj licznie występujący czosnek niedźwiedzi, który otula ścieżki nie tylko z wyglądu ale też z zapachu. Czosnek ten, nazywany też dzikim, głównie występuje w południowej części naszego kraju, a fakt, że rośnie w tak dużych ilościach w tym miejscu dodatkowo czyni je wyjątkowym. Wygląd, zapach a także jego prozdrowotne właściwości mogą kusić. Warto jednak pamiętać, że roślina ta podlega w Polsce częściowej ochronie. Oznacza to, że nie można jej zbierać tam, gdzie występuje naturalnie. Grądowe Zbocze jest jednym z takich miejsc.  

Co ciekawe, na terenie rezerwatu znaleźć można również największego grzyba świata – purchawicę olbrzymią. Nietuzinkowy jest także fiołek przedziwny, kwitnący – podobnie jak czosnek niedźwiedzi – w kwietniu i maju. Dodatkowo, podziwiać tam można fiołka białego oraz rzadkiego na zachodzie Polski bnieca czerwonego. 

Grądowe Zbocze to pozycja obowiązkowa na liście miejsc do zwiedzenia. Być może długi weekend oraz sprzyjająca pogoda są idealną okazją ku temu, aby wybrać się w te rejony. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...

Turystyka

Pomysł na długi weekend: przejażdżka zabytkowymi pociągami

Długi weekend na przełomie maja i czerwca zbliża się wielkimi krokami. Z...