Home Aktualności Zachodniopomorskie najmniej religijne w Polsce
Aktualności

Zachodniopomorskie najmniej religijne w Polsce

5k

Spis powszechny to największe badanie statystyczne przeprowadzane w Polsce. Daje obraz tego, ilu jest mieszkańców Rzeczpospolitej, ale także pokazuje naszą strukturę etniczną czy religijną. Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze wyniki spisu z 2021 r. – według nich Pomorze Zachodnie jest najbardziej laickim regionem naszego kraju. 

 

W Polsce przynależność do kościoła katolickiego zaznaczyło 71,3% obywateli. To znaczący spadek w porównaniu ze spisem z 2011 r. Wtedy odsetek osób deklarujących wyznanie rzymsko-katolickie wyniósł 87,6%. Choć ateizm wskazało zaledwie 6,9%, to trzeba pamiętać, że jest to niemal trzykrotny wzrost. Trochę ponad 20% mieszkańców nie chciało udzielić odpowiedzi, być może łącząc pytanie o religię ze stanowiskiem politycznym lub nie znajdując dla siebie opcji pośredniej (np. wierzący – niepraktykujący).

 

Ogólnopolska tendencja w temacie religii jest wyraźna. Z roku na rok coraz mniej obywateli naszego kraju deklaruje przynależność do kościoła. Większość oczywiście nadal stanowią wierzący, ale w Polsce, tak mocno przecież związanej historycznie z katolicyzmem, jest to wynik wcześniej niespotykany. Laicyzacja z roku na rok postępuje, a nasz region jest przodownikiem w tym trendzie.

 

Wyniki spisu potwierdziły społeczny podział naszego kraju. W woj. zachodniopomorskim 64,5% mieszkańców określiło się jako katolicy. W woj. podkarpackim takiej odpowiedzi udzieliło 83% osób. Zgodnie z badaniem północno-zachodnie regiony Polski są znacznie bardziej zlaicyzowane niż wschód i południe. Pomorze Zachodnie charakteryzuje się także dużym odsetkiem zdeklarowanych ateistów – 9,8%, co stanowi drugi wynik po woj. dolnośląskim (10%). 

 

W wynikach spisu z 2021 r. wyodrębniono poszczególne, największe religie. Wcześniej istniał jedynie podział na kościół katolicki i inne wyznania. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że w Polsce jest ponad 2300 wyznawców pastafarianizmu, wierzących w latającego potwora spaghetti. 

 

Kolejne wyniki spisu będą publikowane przez GUS do końca tego roku. Znajdą się w nich informacje na temat m.in. rynku pracy czy warunków mieszkaniowych w naszym kraju.

Powiązane artykuły

Aktualności

Mróz nie wystraszył. Tłumy na Jarmarku [GALERIA FOTO]

Pogoda dziś nie rozpieszcza, ale na Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawia się coraz więcej...

Aktualności

Rozpoczął się Jarmark. Mieszkańcy mówią, że… jest zimno

Jest mroźnie, ale czuć klimat świat – mówią mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy...

Aktualności

Mieszkańcy Szczecina i okolic dostają maile z informacją o zwrocie podatku. To oszustwo

Ministerstwo Finansów poinformowało o docierających sygnałach na temat wiadomości e-mail, w których...

Aktualności

Tramwaj do mycia, wandal poszukiwany. Aktualizacja sprawy ulicznego „artysty”

O tym zdarzeniu pisaliśmy na początku tego tygodnia. Z powodu awarii i...