Home Aktualności Za nieodśnieżone i zalodzone chodniki nie zawsze odpowiada miasto
Aktualności

Za nieodśnieżone i zalodzone chodniki nie zawsze odpowiada miasto

200
Foto: pixabay.com

Zima od kilku dni nie odpuszcza efektem są zaśnieżone i oblodzone chodniki. Straż miejska przypomina o ciążących na właścicielach i zarządcach obowiązkach związanych z oczyszczaniem chodników przyległych do posesji.

 

Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach. Dotyczy to wszystkich budynków, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc przed domkami jednorodzinnymi, ale też blokami, szkołami i urzędami. Obowiązek sprzątania błota, śniegu oraz lodu z chodników wzdłuż posesji mają: właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, zarządzający nieruchomością lub ją użytkujący. Gdy w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, które zatrudniają firmę dbającą o porządek.

Co trzeba sprzątać

Jeśli jesteś właścicielem, masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia i śmieci, a także błoto, śnieg oraz lód. Droga przed posesją powinna być bezpieczna.

– Skoro spadł śnieg, musisz odśnieżyć chodniki i umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg możesz zgarnąć na krawędź chodnika, tak żeby nie przeszkadzał chodzącym po nim ludziom. Nie wolno go zgarniać na jezdnię! – informuje st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

Obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń sprowadza się do usunięcia ich na brzeg chodnika od strony drogi. Ich wywóz należy do jej zarządcy.

– Oblodzone chodniki powinny zostać posypane solą i piaskiem, co zapobiegnie ślizganiu się. Pamiętaj, że niebezpieczne dla przechodniów mogą być też zwisające z dachów sople lodu. Trzeba je zbijać tak, aby nie stanowiły zagrożenia – dodaje Wojtach.

Kto odpowiada za skutki wypadku

Za skutki różnych wypadków, które będą spowodowane zwisającymi z dachu splami, czy oblodzonym chodnikiem odpowiedzialny jest właściciel posesji. W przypadku na przykład złamania nogi przez przechodnia na oblodzonym chodniku odpowiedzialność za to ponosi właściciel posesji, na którym, zgodnie z prawem, spoczywa obowiązek sprzątania danego odcinka.

– Jeśli nie zadbano o odśnieżenie czy posypanie solą chodnika, a ktoś złamał rękę czy nogę, bo się na nim pośliznął, to może oprócz odszkodowania zażądać od właściciela (zarządcy) zwrotu kosztów leczenia, a nawet renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa! – tłumaczy Wojtach.

Jeśli powierzono sprzątanie chodnika firmie specjalistycznej, wtedy to ona odpowiada za takie szkody. Każdy, kto miał taki wypadek, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Mówi o tym Kodeks cywilny, aby móc dochodzić odszkodowania, należy zebrać dowody, by uwiarygodnić doznaną krzywdę. Zasada jest taka: to na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia zaistnienia szkody w danym miejscu, czasie, z określonej przyczyny. Dlatego zawsze warto spisać dane świadków zdarzenia i wezwać na miejsce odpowiednie służby, na przykład straż miejską. Warto też wykonać dokumentację fotograficzną oblodzonego chodnika lub ośnieżonych schodów. Zachowanie to zdecydowanie przybliży do uzyskania odszkodowania. Przydatna jest również dokumentacja medyczna, która może być dowodem w sprawie, dlatego warto odwiedzić lekarza. Coraz częściej normą są roszczenia odszkodowania za utracone w wyniku wypadku wynagrodzenie, jeśli uszkodzenia ciała nie pozwalały na pracę. Potem należy złożyć wniosek o odszkodowanie, do ubezpieczyciela lub właściciela nieruchomości i czekać na jego rozpoznanie. Jest na to 30 dni. W przypadku odmowy wypłaty pozostaje droga sądowa. Sprawcy w tego typu szkodach odpowiadają na zasadzie winy, czyli naruszenia określonych obowiązków poprzez ich niedopełnienie. Wina zatem musi być bezsporna i świadomie popełnione zaniechanie obowiązków, co w ekstremalnych i gwałtownych zmianach pogodowych nie zawsze jest do udowodnienia .

Kiedy nie trzeba sprzątać

Do obowiązków właściciela posesji nie należy:

1) sprzątanie oraz odśnieżanie dróg,

2) przystanków autobusowych i tramwajowych,

3) sprzątanie chodnika w szczególnym przypadku – to znaczy wówczas, jeśli między granicą posesji a chodnikiem znajduje się trawnik czy pas miejskiej zieleni. Wtedy sprzątanie nie należy do właściciela posesji. Ten, jak wynika z przepisów, nie musi również uprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.

– Prawo mówi, że jeśli naszą posesję od chodnika oddziela pas miejskiej zieleni, to nie musimy go odśnieżać, bo wówczas jest to sprawa miasta czy gminy – informuje Wojtach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

samochód policyjny
Aktualności

Amator wędkarstwa w rękach policji. Ma zaledwie 16 lat i wiele na sumieniu

Szczecińscy „Wywiadowcy” zatrzymali 16-latka, który włamał się do sklepu wędkarskiego. Okazało się,...

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Psiolubni poszukiwani! Włodziu i inne czworonogi czekają na dobrą duszyczkę, która zabierze je na spacer

Mamy tu jakichś miłośników długich spacerów w towarzystwie najwspanialszych czworonogów? Jest szansa,...

AktualnościLifestyle

Wejściówek już nie ma. Ogromne zainteresowanie I Szczecińskim Forum Kobiet

Do rozpoczęcia I Szczecińskiego Forum Kobiet został już tylko tydzień! Samo wydarzenie...

policja ze szczecina
Aktualności

Najpierw zabrał telefon, potem z użyciem noża zażądał hasła do odblokowania

Jak ustalono, sprawca przebywał z pokrzywdzonym w jednym z lokali gastronomicznych przy...