Home Ekologia i zdrowie Wypuścili tu ponad 100 tys. sztuk narybku łososia
Ekologia i zdrowieW regionie

Wypuścili tu ponad 100 tys. sztuk narybku łososia

870
Fot. Jarosław Garncarczyk, Marcin Bielatko, DPN

Ratowanie ryb w polskich wodach trwa od kilku lat, a akcje te inicjowane są przez wiele różnych organizacji. Jest to o tyle istotne, bowiem zwierzęta nie mierzą się tylko z wrogami ze swojego środowiska. Problemem często są również ludzie. W Drawieńskim Parku Narodowym akcja zarybiania wód łososiem realizowana jest w ramach  projektu „Zarybianie polskich obszarów morskich” przez Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Jak czytamy na stronie Instytutu, zadanie Zarybianie polskich obszarów morskich  ma na celu realizację ustawowego obowiązku ministra ds. rybołówstwa utrzymania i odtwarzania zasobów ryb w polskich obszarach morskich. Konieczność odtwarzania zasobów ryb dwuśrodowiskowych wynika również z umów międzynarodowych. 

Jak się okazuje, takie działania wymagają solidnego przygotowania i wiedzy nt. tego, jak postępować z rybami, a także koordynacji wielu zadań. Narybek łososia, aby zasilić wody Drawieńskiego Parku Narodowego, przejechał  z ośrodka w Miastku oddalonego o ponad 150 km. 

– Płociczna w granicach Parku została zasilona 120 tysiącami sztuk narybku łososia. Te rybki o długości od 3 do 4,5 cm, nie spłyną od razu do morza. Narybek przetransportowano w workach z natlenioną wodą. Pierwszym etapem akcji było zaadaptowanie ryb do aktualnej panującej temperatury w rzece, następnie wpuszczenie ich do rzeki – informują pracownicy DPN za pośrednictwem Facebooka. – Narybek będzie pływał w Płocicznej około roku lub nawet 2 lat. Kiedy przyjdzie biologiczny czas czyli wtedy, kiedy ryby staną się smoltami, spłyną do morza. Po kilkuletnim w nim pobycie, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie (drapieżnictwo, połowy rybackie, kłusownictwo…), wrócą na rozród do Płocicznej lub Drawy.

 

 

Powiązane artykuły

W regionie

Konflikt o ekrany akustyczne przy S3. Mieszkańcy protestują

Kilkoro mieszkańców Dargobądza, mieszkających przy budowanej drodze ekspresowej nr 3, czuje się...

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...