Home Polityka Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?
Polityka

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?

186

Piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami. Wybraliśmy 53 polityków, którzy przez najbliższe pięć lat będą reprezentować Polskę w Strasburgu. 

 

Według wstępnych sondażowych wyników, przygotowanych przez pracownię Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN24, wybory wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., co przekłada się na 21 mandatów. Na dalszych miejscach są: Prawo i Sprawiedliwość (33,9 proc., 19 mandatów), Konfederacja (11,9 proc., 6 mandatów), Trzecia Droga (8,2 proc., 4 mandaty) i Lewica (6,6 proc., 3 mandaty). 

Wynik poniżej pięcioprocentowego progu poparcia osiągnęli: Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.), Polexit (0,3 proc.) i pozostałe komitety (0,1 proc.). 

Wybieraliśmy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych (pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, Warszawa i tzw. „obwarzanek warszawski”, pozostała część woj. mazowieckiego, łódzkie, wielkopolskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie, śląskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie). Mandaty są dzielone tylko wśród tych komitetów, które przekroczyły wymagany próg poparcia. 

Podział mandatów na okręgi wygląda podobnie jak w wyborach parlamentarnych – odbywa się za pomocą metody D’Hondta. Gdy jest znana liczba mandatów przypadającą każdemu komitetowi, natychmiast przechodzi się do rozdzielenia ich na okręgi za pośrednictwem metody największych reszt. Oznacza to, że w wyborach do europarlamentu nie ma określonej liczby mandatów przypadającej na jeden okręg, a znaczący wpływ ma występująca w nim frekwencja. 

Według prognoz Ipsos, „szczeciński” okręg nr 13 będą reprezentować Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) i Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość). Smakiem musieli się obyć tacy politycy, jak Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica), Michał Kamiński i Jarosław Rzepa (Trzecia Droga) oraz Agnieszka Kurzawa i Artur Szałabawka (Prawo i Sprawiedliwość). 

 

  

Powiązane artykuły

AktualnościPolityka

Lipa na znak protestu. Wymowny, antypolityczny projekt w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim

Coraz więcej mieszkańców buntuje się przeciwko zagarnianiu SBO przez polityków. To niszczy...

AktualnościPolityka

W Koalicji Obywatelskiej irytacja: „Misiewicze od Zielonych”. O etatach wciąż się mówi

Cała Polska zaczęła żyć powodzią, szczecinianie tłumnie ruszyli z pomocą dla osób...

AktualnościPolityka

Polska powinna być OK’ej. Nowy ruch polityczny pod przywództwem Krzystka?

Nowy ruch polityczny z ogólnopolskimi ambicjami rośnie w Szczecinie. Dawna Koalicja Samorządowa...

AktualnościPolityka

„Samorząd nie może być wyścigiem po stołki”. Razem o politycznym zatrudnianiu „swoich” w miejskich spółkach

Temat politycznego zatrudniania „swoich” ludzi w miejskich spółkach ciągle przyciąga uwagę nie...