Home Polityka Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?
Polityka

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Kto ze „szczecińskiego” okręgu trafi do Europarlamentu?

138

Piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego już za nami. Wybraliśmy 53 polityków, którzy przez najbliższe pięć lat będą reprezentować Polskę w Strasburgu. 

 

Według wstępnych sondażowych wyników, przygotowanych przez pracownię Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN24, wybory wygrała Koalicja Obywatelska z wynikiem 38,2 proc., co przekłada się na 21 mandatów. Na dalszych miejscach są: Prawo i Sprawiedliwość (33,9 proc., 19 mandatów), Konfederacja (11,9 proc., 6 mandatów), Trzecia Droga (8,2 proc., 4 mandaty) i Lewica (6,6 proc., 3 mandaty). 

Wynik poniżej pięcioprocentowego progu poparcia osiągnęli: Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.), Polexit (0,3 proc.) i pozostałe komitety (0,1 proc.). 

Wybieraliśmy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych (pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, Warszawa i tzw. „obwarzanek warszawski”, pozostała część woj. mazowieckiego, łódzkie, wielkopolskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie, śląskie, dolnośląskie i opolskie oraz lubuskie i zachodniopomorskie). Mandaty są dzielone tylko wśród tych komitetów, które przekroczyły wymagany próg poparcia. 

Podział mandatów na okręgi wygląda podobnie jak w wyborach parlamentarnych – odbywa się za pomocą metody D’Hondta. Gdy jest znana liczba mandatów przypadającą każdemu komitetowi, natychmiast przechodzi się do rozdzielenia ich na okręgi za pośrednictwem metody największych reszt. Oznacza to, że w wyborach do europarlamentu nie ma określonej liczby mandatów przypadającej na jeden okręg, a znaczący wpływ ma występująca w nim frekwencja. 

Według prognoz Ipsos, „szczeciński” okręg nr 13 będą reprezentować Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) i Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość). Smakiem musieli się obyć tacy politycy, jak Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica), Michał Kamiński i Jarosław Rzepa (Trzecia Droga) oraz Agnieszka Kurzawa i Artur Szałabawka (Prawo i Sprawiedliwość). 

 

  

Powiązane artykuły

Polityka

Miarka się przebrała. Znana redakcja pozywa Mateckiego za antyimigrancką nagonkę

Poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki nie pozwala zapomnieć o sobie. W ostatnich...

Polityka

Krzystek nowym przewodniczącym OKS

Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina jest nowym przewodniczącym Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Zmiany nastąpiły...

Polityka

Absolutorium dla prezydenta Szczecina. „To był kolejny trudny rok”

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Szczecin, radni udzielili Absolutorium prezydentowi Miasta za...

Polityka

Posła Mateckiego ekscesy. Sejmowy dach to jeszcze nic!

Mimo krótkiego stażu parlamentarzysty, Dariusz Matecki z Suwerennej Polski jest jednym z...