Home Biznes i inwestycje Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości
Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

2k
default

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało wreszcie zrealizowane. Fabryka Wody w Szczecinie nie będzie tylko kompleksem basenów, będzie miejscem edukacji, relaksu i sportu dla mieszkańców Szczecina i okolic. Huczne otwarcie odbędzie się 1 czerwca, jednak my już wiemy, co skrywa się za wejściem do obiektu i ile pracy włożono w pierwszy szczeciński aquapark.

 

 

Szczecin to miasto prężnego rozwoju, szybkich zmian i inwestycji. Brak obiektu rekreacyjno-wypoczynkowego w postaci kompleksu basenów, był dużą stratą dla atrakcyjności miasta. Wielu mieszkańców wracało myślami do dawnej Gontynki, czyli dużej odkrytej miejskiej pływalni. Samo miejsce (skrzyżowanie ulicy 1 Maja i E. Sczanieckiej), w którym teraz stoi powstała Fabryka Wody, od dawna związane było z wypoczynkiem. Jeszcze przed II Wojną Światową stało tam kąpielisko o nazwie Grüne Wiese. Tak więc po zamknięciu Gontynki mieszkańcy odczuwali brak miejsca, w którym wraz z rodziną mogliby przy akompaniamencie plusku wody, aktywnie spędzić czas. 

Sezonowe kąpielisko zostało zamknięte w 2000 roku. Jego miejsce „zastąpiła” Laguna w Gryfinie, będąca jednym z pierwszych takich obiektów w województwie. Lata mijały, a Szczecin dalej nie posiadał swojego aquaparku. Wszystko zaczęło się zmieniać w marcu 2016 roku. Miasto Szczecin ogłosiło projekt, wtedy pod jeszcze tajemniczą nazwą Fabryka Wody. Stopniowo zaczęto odkrywać kary i przedstawiać wizję obiektu łączącego kompleks basenów i centrum edukacyjne w jedno. Praca nad projektem trwała okrągłe dwa lata, a za jego wykonaniem stała polsko-niemiecka firma DreamWorlds by TKHolding, mająca na swoim koncie kilka aquaparków. Kolejnym etapem było już rozpoczęcie budowy. W tym przypadku za prace odpowiadało konsorcjum firm Alstal Grupa Budowalna i Alstal Real Estate.

Budowa zaczęła się u schyłku 2019 roku. Wtedy ruszyły prace ziemne, polerowanie gruntu i montaż ścianek szczelnych. Niedługo potem było już widać efekty. Jako pierwszy zaczęto wznosić budynek Edukatorium, a z końcem 2020 roku rozpoczęto montaż ważącego ok. 150 ton modelu cząsteczki wody. W lutym 2021 podpisano natomiast umowę z firmą Mae Multimedia Art & Education. Ta miała odpowiadać za prace związane z Edukatorium. Zaczęto więc budowanie multimedialnych wystaw. Jednak Fabryka Wody to dla niektórych przede wszystkim baseny. Wiosną ruszył więc montaż pierwszych niecek basenowych.  Gdy budynek zaczął wznosić się ku górze, rozpoczął się montaż drewnianej konstrukcji dachu. Ta składała się z trzynastu 40-metrowych dźwigarów z drewna klejowego, a każdy ważył 12 ton. Kolejne dni związane były z pracami wykończeniowymi i instalacyjnymi. Zawieszona została specjalna wiecha, a budynek przyozdobiły świetliki tubowe. Na budynku Edukatorium zainstalowano membranę ETFE, która pozwalała oświetlić wnętrze obiektu naturalnym światłem.

Początek 2022 to montaż zewnętrznych zjeżdżalni. Wtedy także ruszyła produkcja wystawy edukacyjnej do Edukatorium. Fabryka Wody w tzw. obrazku, zaczęła zmieniać się z placu budowy na ogromny gmach mający aspiracje do bycia jedną z wizytówek Szczecina. Zewnętrzny basen, kaskada wodna, a także amfiteatr z lodowiskiem i torem lodowym nabrały kształtów. Wewnątrz budynku pojawiły się pierwsze zjeżdżalnie. 

− Szczecin długo czekał na taki obiekt. Czasami trudno uwierzyć, że minęło już ponad osiem lat od momentu podjęcia decyzji i ogłoszenia wszystkim mieszkańcom, że powstanie Fabryka Wody. To spełnienie marzeń wielu mieszkańców naszego miasta. Udało się nam zrealizować nietypowy obiekt. Mamy wielofunkcyjny kompleks rekreacyjny, który będzie działać przez cały rok. Funkcja edukacyjna to z kolei możliwość uświadamiania i uczenia mieszkańców i turystów, jak ważną rolę dla nas i całego ekosystemu pełni woda i że należy traktować ją z szacunkiem. To nasza misja i wkład w kreowanie proekologicznych działań – mówi o Fabryce Wody Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin.

Całe przedsięwzięcie było dosłownie parę kroków od mety. Początek 2024 to uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń. Był to także moment zaproszenia w roli testerów obiektu mieszkańców Szczecina. Ci korzystając z atrakcji, opisywali swoje wrażenia i odczucia, co było kluczowym elementem przygotowań do wielkiego otwarcia. 

Co skrywa Fabryka Wody?

Jedną z głównych atrakcji Fabryki Wody są oczywiście baseny. Te będą się dzielić na znajdujące się w obiekcie oraz na zewnątrz. Dostępne będzie także saunarium ze strefą wellness, strefa sportowa ze ścianką do wspinaczki i strefa rozrywki z kręgielnią. Ponadto w Fabryce Wody będzie można odwiedzić kilka punktów gastronomicznych. Jednak największym atutem i nowinką jest połączenie basenu z kompleksem edukacyjnym. Do dyspozycji odwiedzających Edukatorium będą dostępne liczne wystawy przestrzenne oraz atrakcje związane z doświadczeniami naukowymi dla dużych i małych. Część zewnętrzna to także amfiteatr, który z powodzeniem zimą można zaadaptować na lodowisko. 

Fabryka Wody jest mocno osadzona w marce miasta- Floating Garden 2050. To idea stawiająca na bycie nowoczesną, ekologiczną i przyjazną dla życia metropolią. Dlatego na parkingu (liczącym ponad 200 miejsc) znajduje się wiata z panelami fotowoltaicznymi i stacjami do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza tym cały kompleks podzielony jest na dwa budynki, które przecina sztuczna rzeka. Jest to nawiązanie do urbanistyki Szczecina i podziału miasta na lewo- i prawobrzeże. Budynek A mieści saunarium i część aquaparku. Zaś budynek B to centrum edukacyjne oraz dodatkowe przestrzenie rozrywkowe, wypoczynkowe i sportowe. Powierzchnia zabudowy obu budynków wynosi 10 576,4 m2, powierzchnia użytkowa to 16 851,2 m2, a kubatura 175 834 m3. 

Obiekt posiada siedemnaście wewnętrznych niecek basenowych i cztery w części zewnętrznej. Główna hala basenowa (basen rekreacyjny) jest podzielona na trzy strefy z różnymi atrakcjami − masażery, leżanki, siatki do wspinaczki czy boisko do siatkówki w wodzie. W samej hali basenowej znajdują się także baseny typu infinity, rwąca rzeka i wodny plac zabaw. Odwiedzający mogą również skorzystać z jaskiń multimedialnych oraz pokojów zagadek. Dodatkową atrakcją jest gra multimedialna, która tematyką nawiązuje do przygód odkrywcy skarbów i historii Szczecina. Dla miłośników pływania sportowego dostępny będzie 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy z podnoszonym dnem. Dla najmłodszych nie zabraknie za to brodzików i płytkich basenów z dmuchanymi zabawkami. Miłośnicy odpoczynku w wodzie na pewno odnajdą się w strefie z basenem barowym i rekreacyjnym, przed którym zawieszony jest ogromny ekran. Mimo że strefa będzie ogólnodostępna, będzie istniała możliwość odizolowania tej części w celu zorganizowania prywatnych wydarzeń. 

Mocną częścią Fabryki Wody będą nowoczesne zjeżdżalnie o łącznej długości ponad pół kilometra. Będą znajdowały się zarówno w zewnętrznej jak i wewnętrznej części kompleksu. Dostępne będą także wanny spa i jacuzzi. W części zewnętrznej (oprócz basenu rekreacyjnego) będzie można wypocząć na plaży lub na tarasach wypoczynkowych. Znajdziemy tam wielofunkcyjne boisko o nawierzchni piaskowej, wodny plac zabaw i edukacyjną przestrzeń do zabawy dla najmłodszych. W saunarium będzie można zrelaksować się w jednej z szesnastu saun, a każda będzie różniła się wystrojem. Znajdziemy tam choćby saunę origami czy saunę wulkaniczną, w której odwiedzający doznają niezwykłych wrażeń dźwiękowych i wizualnych. Natomiast sauna rajska i hawana zabiorą wypoczywających w zupełnie inny świat, klimat i kulturę. Nie zabraknie też szczecińskich akcentów, a to za sprawą sauny zamkowej. To jednak nie wszystko. Dostępne będą także gabinety masażu, ścieżka Kneippa, wypoczywalnie, tężnia solankowa, taras saunowy, komora floatingowa, łaźnie piwne, grota śnieżna, baseny schładzające i „sauny” dla dzieci, w których najmłodsi będą zaznajamiani z kulturą saunowania. Dużym atutem jest zapowiadana ścianka wspinaczkowa o różnych poziomach trudności oraz 6-torowa kręgielnia. Nowatorską atrakcją będą także odwiedziny w „sercu” Fabryki Wody. Zwiedzający zobaczą, jak wygląda fragment tzw. podbasenia. Konstruktorzy zainstalowali specjalne wizjery do pomieszczeń technicznych i mappingowych, pokazujące pracę obiektu „od kuchni”. Dzięki temu można podejrzeć działanie poszczególnych systemów instalacji uzdatniania wody czy uzyskiwania energii elektrycznej i cieplnej. Strefa będzie niebiletowana i ma zachęcać do odwiedzin w Edukatorium.

Edukatorium 

Od początku dużą ciekawością ze strony szczecinian cieszyło się Edukatorium, będące częścią atrakcji Fabryki Wody. Twórcy opisują to miejsce jako niesamowitą podróż poprzez kosmos, historię ludzkości oraz do głębin mórz i oceanów. Elementem spajającym całą koncepcję jest oczywiście woda. Edukatorium składa się z sześciu bloków tematycznych na trzech kondygnacjach budynku B. Są to kolejno: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria. w każdym z bloków tematycznych zagadnienia naukowe będą przedstawiane w odniesieniu do dziedzin nauki, takich jak fizyka, matematyka, geografia, biologia, chemia, humanizm i historia.

− W każdym z nas drzemie naturalna potrzeba odkrywania otaczającego nas świata. Chcemy do tego zachęcać i dać ludziom bodziec do tego, żeby na nowo poczuli w sobie iskierkę odkrywcy i pragnęli zrozumieć zagadnienia naukowe i zjawiska, które nas otaczają. Będziemy to robić w ciekawej i angażującej wszystkie zmysły formie. Być może dzięki temu zainspirujemy kogoś, kto w przyszłości dokona wielkich odkryć, jak Albert Einstein, Leonardo da Vinci czy Maria Skłodowska-Curie − mówi Grzegorz Adamowicz z Edukatorium Fabryki Wody.

Już na wejściu zwiedzający poczują klimat wystawy. Goście będą mogli zatrzymać się w jednym z dwóch pomieszczeń. W pierwszym zamontowano instalację przestrzenną, tzw. spadające krople, wykorzystującą efekt stroboskopowy. Organizatorzy sprawią, że deszcz się zatrzyma  albo, że woda popłynie do góry. Kolejnym jest tzw. czekadełko, gdzie na wielkoformatowych ekranach będą wyświetlane animacje i filmy ściśle związane z zagadnieniami prezentowanymi w poszczególnych blokach tematycznych. W tym miejscu zostanie również zaprezentowany tryb zwiedzania, co pozwoli na dokładne zorientowanie się w rozkładzie atrakcji. 

 

Następnie odwiedzający wyruszą w dalszą podróż windą animacyjną aż na ostatnią kondygnację budynku, do pierwszego bloku tematycznego, którym jest kosmos. Zwiedzanie obiektu będzie się odbywać z pomocą audioprzewodników w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Dla urozmaicenia, do dyspozycji gości będą tzw. wirtualni przewodnicy. W ich role wcielą się youtuberzy, prowadzący kanały popularnonaukowe. Jednak zawsze można będzie także liczyć na edukatorów we własnej osobie. 

Każdy z bloków ma swój osobny kolor i oznaczenie, aby w ten sposób jak najbardziej ułatwić zwiedzanie. Ten układ powiela się przez wszystkie sześć wystaw, dzięki czemu goście bez problemu będą mogli odnaleźć zagadnienia związane np. z biologią w każdym z bloków tematycznych. Dla najmłodszych odkrywców przygotowano dodatkowe atrakcje w postaci 80 wizjerów, znajdujących się tuż pod blatami stanowisk. Poprzez wizjery najmłodsi zobaczą, jak wyglądają eksponaty od środka.

 

Centralna część Edukatorium to „atrium z wirem wiedzy”, czyli spiralną klatką schodową, którą goście będą prowadzeni do kolejnych atrakcji. Wrażenie może robić wspomniany już wcześniej model cząsteczki wody, czyli trzy ogromne stalowe kule pokryte napinaną membraną. W największej z nich ulokowano salę audytoryjną na 49 osób. Do dyspozycji zwiedzających będą także laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt jak drukarka 3D, który umożliwi prowadzenie urozmaiconych zajęć dla uczniów zarówno w trakcie godzin lekcyjnych, jak i poza nimi. Żegnając się z Edukatorium, dostępne będą jeszcze dwa pomieszczenia. Pierwsze będzie poświęcone wystawom czasowym. Drugie to tzw. pływające ogrody, czyli specjalne ogródki wodne tworzące mały park rozrywki. To właśnie w tym miejscu zwiedzający będą mogli tworzyć fale, wiry, prądy wodne, tęcze i chmury. Ponadto będzie można zbudować własny wodociąg, tamę oraz zagrać w tematyczny quiz.  Znajdą się tam również wodne pistolety oraz zadania i wyzwania godne prawdziwych strażaków. Co ważne – stanowiska zostały wykonane z materiału o nazwie Kerrock. Jest on nieporowaty, przyjemny w dotyku, odporny na ciepło, niepalny i łatwo się go czyści. Ma również właściwości antybakteryjne, co w miejscu, gdzie będzie się przez cały dzień bawić wodą wiele osób jest niezwykle pożądaną właściwością.

Fabryka Wody zapowiada się więc jako miejsce dla praktycznie każdego. Rozrywka i nauka, relaks i aktywna rekreacja, wszystko to idzie ze sobą w parze. Przed  odwiedzającymi będą czekać jeszcze kolejne atrakcje. Zwłaszcza że wielkie otwarcie będzie miało miejsce 1 czerwca- w Dzień Dziecka. Przygotowano również szereg wydarzeń towarzyszących w postaci animacji, konkursów i różnego rodzaju zabaw, które odbywać się będą w wielu miejscach kompleksu jednocześnie. Co jednak ważne, z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi skorzystają z atrakcji za darmo.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która...

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Biznes i inwestycje

Zakupy po nowemu. W tym szczecińskim markecie kasujesz na bieżąco

Czy robienie zakupów może być jeszcze łatwiejsze, niż dotychczas? W jednym ze...