Home Polityka W trzeciej części cyklu barwy kampanii: Zaczęło się ! Nadszedł dzień prawdy
Polityka

W trzeciej części cyklu barwy kampanii: Zaczęło się ! Nadszedł dzień prawdy

124
Grafika wygenerowana przez AI

Jako Szczeciner, staramy się nie ekscytować polityką zanadto. W ten sposób mamy komfort spoglądania na to co dzieje się na politycznej scenie z perspektywy, która z kolei pozwala zachować jako taki obiektywizm. W związku z tym, że kampania samorządowa ruszyła chcemy cyklicznie przedstawiać Państwu przedwyborcze analizy, dzięki którym będziecie mogli wyrobić sobie zdanie na temat tego co dzieje się w lokalnej polityce. Zaczynamy cykl barwy kampanii. Dla niezorientowanych lecz zainteresowanych.

 

 

Zaczęło się. Najpierw ruszyła lekka jazda: plakaty i banery  pojawiły się gęsto na płotach, poręczach, ogrodzeniach i balkonach. Gdzie nie gdzie widać już kawalerię ciężką – czyli bilbordy i siatki na ścianach. Jest też piechota – kandydaci  przekonujący do głosowania, wręczając ulotki i gazety. Przed nami jednak dzień prawdy.

Dziś do godz. 16.00 komitety muszą złożyć listy poparcia aby zarejestrować swoich kandydatów. Po tym kto zarejestruje się w Okręgowej Komisji Wyborczej  poznamy ostateczny układ sił na szachownicy wyborczej. Będzie wiadomo, kto złożył listę, ilu kandydatów wystartuje, który z komitetów będzie miała kandydata na prezydenta, burmistrza, wójta.

 

 

Zacznijmy od poobijanego PiS-u . Tutaj kampania wyborcza zdaje się ustępować miejsca lizaniu ran po kolejnych stratach ludzi w zarządach spółek Skarbu Państwa. Bogatsza część kandydatów zainwestowała w banery i okleiła nimi miasto – nawet w miejscach nie dozwolonych, ze względu na przepisy ruchu drogowego. Ale cóż zdjąć nie można, bo takie są z kolei przepisy ordynacji wyborczej. Z ciężkich dział kandydat Bogucki rozwiesił wielki bilbord z małym logo PiS i napisem „nowy prezydent” Znawcy już komentują nowy – nie zawsze musi oznaczać lepszy.  Z koeli z regionu słychać głosy, że partia nie może poskładać list, ponieważ ludzie nie chcą kandydować pod znakiem PiS-u.

Skromnie jak na partię władzy prezentuje się z kolei Platforma, która swoich kandydatów do Rady Miasta Szczecin zaprezentowała w outdoorowej odsłonie, na schodach przed urzędem miasta. Podobnie skromnie, ale już pod dachem zaprezentowali się kandydaci do Sejmiku z KO. Na listach jednak bogato – nie wątpliwymi liderami będą tu urzędujący marszałek Olgierd Geblewicz oraz w okręgu nr 2 Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Z ofensywą na miasto ruszyli „Krzystkowcy” . Niebiescy – od koloru tegorocznej kampanii – w weekend w kilku miejscach Szczecina rozdawali ulotki i przekonywali do siebie wyborców, o czym skwapliwie informują na swoim kanale FB. Koalicja Samorządowa przyłączyła kolejny okręg – tym razem podpisując porozumienie z KWW Grzegorza Kulbickiego w Dębnie. Sam Krzystek wspierał współpracujących z nim samorządowców z Polic i Dobrej. Za to małą aferkę wywołał wpis w mediach społecznościowych jednej z kandydatek na prawobrzeżu, w którym wytknęła współkandydatom, że zamiast zbierać podpisy pili kawę. Uwaga miała urazić starą gwardię, żeby tylko takie problemy były….

Co u kandydatów Lewicy? Cześć z nich rozwiesiła się na bilbordach, a część na ekskluzywnych nośnikach w centrum miasta, co oznacza że chyba nie zdążyli z zamówieniami. A co u kandydata na prezydenta Szczecina ? Bogdan Jaroszewicz kilka dni temu zmienił zdjęcie profilowe, a jeszcze wcześniej na tle banneru Lewica w towarzystwie Dariusza Wieczorka i Joanny Agatowskiej poinformował, że zaczynamy walkę o Świnoujście i Szczecin. Dalej cisza.

Trzeciej Drogi właściwe nie ma. Na płotach pojawiło się kilka zielonych banerów – to chyba od nich.

 

 

 

Powiązane artykuły

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...

Polityka

Nowy stary prezydent. OFICJALNIE! Piotr Krzystek triumfuje – pewne zwycięstwo już w I turze

Piotr Krzystek wciąż prezydentem Szczecina. Jego wygrana rozstrzygnęła się już w I...

Polityka

Dla dobra szczecinian w polskim prawie będę chciał zmienić… – o tym mówią kandydaci na prezydenta

7 kwietnia zapraszamy na wybory samorządowe W wyborach samorządowych ważne są konkretne...