Home Kultura W Szczecinie jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak, już jutro
Kultura

W Szczecinie jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak, już jutro

41

Japońska kultura ma bardzo wiele do zaoferowania. Przekonają się o tym goście Japan Fest 2023, który odbędzie się w sobotę (7 października) w Pałacu Młodzieży. W programie pokazy, warsztaty, koncerty i prelekcje oraz spotkania z ludźmi, znającymi Japonię od podszewki.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Szczeciński Klub Azji od 2021 r., sam festiwal powstał jednak wiele lat wcześniej z inicjatywy nieistniejącego już stowarzyszenia ENSO. Tegoroczna edycja odbędzie się w Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie Pałac Młodzieży przy al. Piastów. Podczas imprezy przez cały dzień nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez prawdziwych pasjonatów Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

– W Szczecińskim Klubie Azji jesteśmy w większości zafascynowani kulturą Japonii od lat dziecięcych – mówi Grzegorz Tyliszczak, członek SKA. – Japan Fest w naszym wydaniu jest połączeniem programu stricte kulturowego i popkulturowego. Obecnie wielu młodych ludzi jest zafascynowanych japońską animacją, cosplayem i grami pochodzącymi z tego kraju, co powoduje, że są zachęceni do przyjścia na wydarzenia zawierające atrakcje nawiązujące właśnie do popkultury. Przy okazji mogą poznać też inne aspekty kultury tego niezwykłego kraju. Japan Fest jest tak naprawdę dla każdego.

 

Dla dzieci będą przygotowane warsztaty ze sztuki origami, monkiri (japońskie wycinanki) czy teatrzyk kimishibai. Fani popkultury będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy cosplay oraz odwiedzić liczne stoiska pełne nawiązań do znanych japońskich filmów, gier i seriali. Do tego pojawią się pokazy sztuk walki i koncerty w tym występ artystki grającej na tradycyjnym instrumencie shamisenie.

 

Miłośnicy historii i militariów będą mogli przyjrzeć się dioramom, przedstawiającym II wojnę światową na Dalekim Wschodzie. Nie zabraknie też kulinarnych atrakcji. Na ciekawych smaków Japonii czekać będzie Yaki Kingu – polsko-japońskie małżeństwo, które serwuje tradycyjne dania. 

 

Kraj Wschodzącego Słońca, bo tak tłumaczy się nazwę kraju Nihon (bądź Nippon) w języku japońskim, fascynuje miliony ludzi na całym świecie. To państwo pełne niezwykłej kultury, która przyciąga swoim bogactwem i długą tradycją. 

 

– Wielu z nas zaczynało od fascynacji japońskimi animacjami, które serwowała niegdyś telewizja – tłumaczy swoją fascynację Japonią Grzegorz Tyliszczak. – Z czasem fascynacja ta ewoluowała w zainteresowanie kulturą Japonii, a także szerzej, krajów azjatyckich. Fascynacja Japonią na Zachodzie sięga otwarcia się tego kraju na świat w połowie XIX w. Już wówczas istniało coś takiego jak „japanofilia”. Odmienność tej kultury od naszej jest z jednej strony olbrzymia, ale to, że Japończycy tak świetnie potrafią adaptować zachodnie wzorce i tworzyć z nich zupełnie nową jakość też ma ogromne znaczenie.

Powiązane artykuły

KulturaRozmowy

Kamil Żongler… bawi, raduje, wzrusza: „Trafiając do najmłodszych, trafimy też do najstarszych”

Kamil Malecki, bardziej znany jako Kamil Żongler – nie sposób zliczyć ilości...

Kultura

W ten świąteczny czas – Sylwek Ostrowski z przyjaciółmi nagrał świąteczny clip

Szef Szczecin Jazz Sylwek Ostrowski, instagramerki: Hania Beza, Monika Szymańska (Kamienica w...

Kultura

Przysiadła na ławeczce. Kim jest Sophie Caroline Auguste Tilebein?

„Przysiadła na ławeczce u zbiegu ulic Robotniczej i Dębogórskiej, na skraju parku,...

Kultura

Gratka dla fanów dobrej muzyki. Muzyk Roku, Marek Pospieszalski wystąpi w Szczecinie

Już dzisiaj o 20:00 odbędzie się koncert Marka Pospieszalskiego – Muzyka Roku...