Home Kultura W najnowszym raporcie nt. stanu czytelnictwa w Polsce pojawiły się znane nazwiska z Pomorza Zachodniego 
Kultura

W najnowszym raporcie nt. stanu czytelnictwa w Polsce pojawiły się znane nazwiska z Pomorza Zachodniego 

240

Z najnowszego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że 43% Polek i Polaków w ubiegłym roku przeczytało co najmniej jedną książkę. To dobra informacja, bowiem odnotowano największy od dekady wzrost – o 9 punktów procentowych. Wśród chętnie czytanych pozycji znalazły się dzieła znanych na Pomorzu Zachodnim twórców. 

Badanie wykazało, że w Polsce przede wszystkim czytają studenci oraz osoby uczące się (68 proc.). Jednak sam fakt wysokiego wskaźnika czytelnictwa w tej grupie społecznej nie wynika jedynie z obowiązku. Jak się okazuje, 50 proc. osób podejmujących naukę deklaruje, że lubi albo bardzo lubi czytać. 

Wskazano również, że ważnym czynnikiem różnicującym stosunek do czytania książek jest wykształcenie. Przeszło połowa z grupy osób posiadających dyplom uczelni wyższej ma pozytywny lub bardzo pozytywny stosunek do czytania książek (59 proc.) i wskazuje, że faktycznie to robi (54 proc.). 

– W tym kontekście nie wydają się zaskakujące różnice między postawami kobiet i mężczyzn. Kobiety, które statystycznie więcej lat spędzają na zdobywaniu wykształcenia, a więc dłużej podlegają oddziaływaniu instytucji edukacyjnych, częściej czytają książki niż mężczyźni (odpowiednio 50 proc. i 36 proc.) – czytamy dalej w raporcie. 

Natomiast okazało się również, że wpisany w Narodowy Program Czytelnictwa wymóg otwierania bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek dla osób aktywnych zawodowo, a największy wzrost miał miejsce w grupie mężczyzn w wieku 25-39 lat, czyli osób potencjalnie wychowujących małe dzieci. 

– Jest to o tyle istotne, że męski wzór osobowy i aktywne zaangażowanie ojców w socjalizację czytelniczą sprzyjają wyrobieniu i utrwaleniu nawyków czytelniczych wśród dzieci, zwłaszcza chłopców – przekazuje w raporcie Izabela Koryś. 

Zarówno w raportach z poprzednich lat, jak i w tym najnowszym wskazuje się, że prawdopodobieństwo czytania książek jest odwrotne do wieku – im starsi respondenci, tym mniej wśród nich czytelników. 

Co ciekawe, w opublikowanym badaniu po raz pierwszy zwrócono uwagę na sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Szczególnym zainteresowaniem obdarzono tutaj internetowe ogniwa, a są to m.in. podcasty i wpisy influencerów na platformach TikTok, YouTube czy Instagram oraz obecność społeczności BookTok, BookTube czy BookTagram. Badanie odnotowało grupę 7 proc. czytelników korzystających z tych źródeł opinii o książkach.  

A jakie lektury wybierają Polki i Polacy? 

W ubiegłym roku wśród najchętniej czytanych gatunków w Polsce znalazły się: literatura kryminalna (tutaj niezmiennie od 2019 roku najpoczytniejsze są dzieła Remigiusza Mroza, za nim znajduje się Katarzyna Bonda), obyczajowo-romansowa (w których prym wiedzie Danielle Steel oraz Nicholas Sparks), non-fiction oraz poradniki. 

Wskazano również, że coraz częściej czytana jest felietonistyka współczesna. W tym obszarze ponownie wyróżniła się szczecinianka Katarzyna Nosowska z tomem osobistych felietonów „Nie mylić z miłością”, który to został bestsellerem Empiku za rok 2023 w kategorii „literatura”. 

Dodatkowo w raporcie zwrócono także uwagę na reportaże dziennikarzy śledczych wśród których wyróżniono „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” autorstwa pochodzącego z Darłowa i niegdyś związanego zawodowo ze Szczecinem Cezarego Łazarewicza. 

W ubiegłym roku wśród dziesięciu najpoczytniejszych autorów znaleźli się: Remigiusz Mróz, Stephen King, Henryk Sienkiewicz, Katarzyna Bonda, J. K. Rowling, Joseph Murphy, Andrzej Sapkowski i Adam Mickiewicz. 

Raport przedstawiony przez Bibliotekę Narodową powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 roku na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2012 Polek i Polaków w wieku co najmniej 15 lat. Badanie dotyczy ogólnego poziomu czytelnictwa w kraju, przy czym nie jest to ani analiza rynku, ani wypożyczeń bibliotecznych, bowiem obejmuje ono ogólny zakres poczytności jednej książki w całości lub we fragmentach, bez względu na jej pochodzenie.  

Pełny raport nt. stanu czytelnictwa w Polsce dostępny jest na stronie: https://www.bn.org.pl

 

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

Wielkie szanty The Tall Ships Races, czyli żeglarskie granie podczas finału regat

Czym byłyby żeglarskie wyprawy bez szant! Nie inaczej będzie podczas wielkiego finału...

AktualnościKultura

Drugi sezon „Odwilży” już niedługo na platformie Max. Zobacz pierwszy zwiastun! [WIDEO]

Już 23 sierpnia na platformie Max pojawi się długo wyczekiwany, drugi sezon...

AktualnościKulturaLifestyle

Jak weekend, to tylko w Szczecinie! Oto, co na nas czeka w najbliższych dniach

Przed nami ostatni weekend lipca, który zapowiada się naprawdę obiecująco. Świadczy o...

AktualnościKulturaLifestyleTurystyka

Gwiazdy na koncertowej scenie The Tall Ships Races

Finał regat The Tall Ships Races to nie tylko woda, wspaniałe jednostki...