Home Aktualności Takich młynów jak ten mamy w regionie niewiele
AktualnościTurystyka

Takich młynów jak ten mamy w regionie niewiele

6.2k
Foto: źródło rowery.wzp.pl

Mimo, że nie jest użytkowany już prawie 40 lat, to wciąż stanowi on unikat na skalę całego regionu – w końcu całościowo zachowanych ryglowych młynów wodnych na terenie Pomorza Zachodniego jest jak na lekarstwo. Mowa tutaj o młynie wodnym w Głęboczku, znajdującym się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. 

 

Wpisany w 1980 roku do rejestru zabytków młyn został zbudowany w 1895 roku na miejscu dawnej młyna papierniczego z XVIII wieku. Papiernia wraz z folwarkiem należała do pobliskiego majątku Rzepowo. Nie jest znany ani budowniczy, ani właściciel budynku (przy datowniku podano jedynie inicjały „P.M.”); pierwotnie był to młyn zbożowy, wyposażony najpierw w złożenie kamieni, a następnie mlewniki walcowe, przerabiający około 3-4 ton zboża dziennie.

Jego działanie oparte było o napęd kołowy (nasiębierny) z zaporą spiętrzającą i trzema śluzami na rzece. Koło wodne służyło nie tylko do mielenia zboża, ale także do zasilania piły tartacznej i mechanizmu do tłoczenia oleju z ziaren roślin oleistych.

Po 1945 roku młyn został przejęty przez polskich osadników, następnie w latach pięćdziesiątych znacjonalizowany jako część PGR-u Cieszyno, by później przejść pod jurysdykcję Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Siemczynie, której służył do 1985 roku. Obecnie jest własnością prywatną. Mimo niszczejącego wyglądu młyn zachował konstrukcję, styl architektoniczny i detale z czasów budowy; w 2012 r. na polecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków fundamenty zawalonej tylnej ściany zostały tymczasowo ustabilizowane palami.

Konstrukcja budynku

Budynek młyna jest obiektem trójkondygnacyjnym, podpiwniczonym, o prostopadłościennej, zwartej bryle, nakrytym dachem dwuspadowym. Wzniesiony został w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem kwater cegłą maszynową.

Drewniany szkielet tworzy regularną kratownicę, wykonaną z rytmicznie rozmieszczonych słupów, której dolna część jest osadzona na fundamencie, a górna jest zaciśnięta i połączona dwoma poziomami rygli (jeden na trzecim piętrze). Dolna część tylnej ściany została wyburzona, a konstrukcja jest wsparta na słupach, aby zapobiec zawaleniu.

Elewacje o symetrycznych podziałach osiowych, akcentowane naturalną kolorystyką budulca i zastosowanymi elementami wystroju – ozdobnie profilowane końcówki belek stropowych, płatwi i krokwi.

W szczycie północnym znajduje się kamienna plakieta z datą i inicjałami poprzedniego właściciela. Autentyzm budynku podkreśla również zachowanie oryginalnych stolarek okiennych (ościeżnicowych) i drzwiowych (ramowo-płycinowych).

Infrastruktura wodna młyna została zniszczona (śluzy, stopień i spiętrzenie), a koło wodne zostało usunięte (przeniesione do elektrowni w Łobzie).

Zachowały się elementy historycznego układu wnętrz i wyposażenia technicznego. Należą do nich filary wału napędowego (w piwnicy), fragment drewnianej czyszczarki (parter) oraz fragmenty maszyny transmisyjnej i przesiewającej (drugie i trzecie piętro). W belkowych stropach zachowały się otwory technologiczne i podstawy oryginalnego wyposażenia.

 

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

„Odwilż” podbija świat! Historia policjantki ze Szczecina hitem w 11 krajach

Za nami już trzy odcinki drugiego sezonu „Odwilży”. Serial, którego akcja toczy...

AktualnościSport

Turniej singla już bez Polaków. Invest in Szczecin Open nabiera rozpędu

Liczyliśmy na nieco więcej. Polscy tenisiści w grze pojedynczej szczecińskiego chellengera odpadli...

AktualnościKultura

Pola Negri w foyer Teatru Polskiego

Od czwartku (12 września) w foyer Teatru Polskiego będzie prezentowana wystawa pt....

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com