Co miasto to szereg tajemnic i ciekawostek. Niektóre dostrzeżemy od razu, inne później. Nie dziwi więc fakt, że wielu osobą umyka tajemnica osiedla, którego budynki układają się w ogromne serce.
Szczecin posiada obiekty, które z innej pewnej perspektywy nabierają nowego oblicza. Jakiś czas temu pisaliśmy o budynkach osiedla Słonecznego. Projekt Romualda Cerebieża-Tarabickiego, z lotu ptaka, tworzy kształt „emblematu marki Mercedes”. To nie wszystko wiedząc, że nawet główne ronda „Paryża Północy” układają się w gwiazdozbiór Oriona. Jednak nie wiele osób wie o skromnym osiedlu Dembowskiego na Niebuszewie i jego niesamowitym kształcie serca widocznego jedynie z wyższej perspektywy. Jednak to tylko jedna z tajemnic. Samo osiedle skrywa parę innych ciekawostek…
Stara Gazownia Niebuszewo
W centrum „serca”, znajduje się mały, na pierwszy rzut oka niepozorny budynek z kominem. To pozostałość po zbudowanej w 1897 gazowni. Dawniej kiedy żadne budynki nie okalały przybytku, w miejscu osiedla stały duże zbiorniki. Pierwszy, ceglany, został zbombardowany w czasie II Wojny Światowej. Pozostała po nim łukowa ściana, rozebrany dopiero w latach 70. Drugi, metalowy, powstał po 1945 roku i stał do końcówki lat 80. Dzisiaj jedyną pamiątką po zamkniętej w 1987 roku gazowni jest wspomniany budynek gospodarczy z kominem w stylu niemieckich budowli końca XIX wieku.
Pierwsza zbiorowa kablówka
W 1988 roku dla mieszkańców wspólnoty „Student” zbudowano jedną z pierwszych w Polsce zbiorczą instalację do odbioru telewizji satelitarnej. W tamtych czasach był to niesamowity luksus. Telewizja oferowała aż 4 kanały, a w przyszłości miała się rozszerzyć o kolejne 2. Jeden miał być przeznaczony do komunikacji osiedlowej w celu informowania o czynszu czy braku ciepłej wody.