Home Aktualności „Szczecińskie serce”. Ciekawy kształt budynków osiedla Dembowskiego i jego ciekawostki
AktualnościHistoria

„Szczecińskie serce”. Ciekawy kształt budynków osiedla Dembowskiego i jego ciekawostki

1.3k
Foto Jarosław Dulny

Co miasto to szereg tajemnic i ciekawostek. Niektóre dostrzeżemy od razu, inne później. Nie dziwi więc fakt, że wielu osobą umyka tajemnica osiedla, którego budynki układają się w ogromne serce.

 

Szczecin posiada obiekty, które z innej pewnej perspektywy nabierają nowego oblicza. Jakiś czas temu pisaliśmy o budynkach osiedla Słonecznego. Projekt Romualda Cerebieża-Tarabickiego, z lotu ptaka, tworzy kształt „emblematu marki Mercedes”. To nie wszystko wiedząc, że nawet główne ronda „Paryża Północy” układają się w gwiazdozbiór Oriona. Jednak nie wiele osób wie o skromnym osiedlu Dembowskiego na Niebuszewie i jego niesamowitym kształcie serca widocznego jedynie z wyższej perspektywy. Jednak to tylko jedna z tajemnic. Samo osiedle skrywa parę innych ciekawostek…

Stara Gazownia Niebuszewo 

W centrum „serca”, znajduje się mały, na pierwszy rzut oka niepozorny budynek z kominem. To pozostałość po zbudowanej w 1897 gazowni. Dawniej kiedy żadne budynki nie okalały przybytku, w miejscu osiedla stały duże zbiorniki. Pierwszy, ceglany, został zbombardowany w czasie II Wojny Światowej. Pozostała po nim łukowa ściana, rozebrany dopiero w latach 70. Drugi, metalowy, powstał po 1945 roku i stał do końcówki lat 80. Dzisiaj jedyną pamiątką po zamkniętej w 1987 roku gazowni jest wspomniany budynek gospodarczy z kominem w stylu niemieckich budowli końca XIX wieku.

Pierwsza zbiorowa kablówka

W 1988 roku dla mieszkańców wspólnoty „Student” zbudowano jedną z pierwszych w Polsce zbiorczą instalację do odbioru telewizji satelitarnej. W tamtych czasach był to niesamowity luksus. Telewizja oferowała aż 4 kanały, a w przyszłości miała się rozszerzyć o kolejne 2. Jeden miał być przeznaczony do komunikacji osiedlowej w celu informowania o czynszu czy braku ciepłej wody.

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

Aktualności

Tym razem nie rolnicy, ale przewoźnicy. Znów będą protestować na drogach

22 czerwca przewoźnicy kilku stowarzyszeń zapowiadają protesty i akcje informacyjne. Zamierzają spowalniać...

AktualnościHistoria

Od 43 lat pracuje w ZWiK-u. „To chodząca skarbnica wiedzy i historii”

„W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które kilkadziesiąt lat pracują w jednej...

HistoriaLifestyleRozmowy

Robert Jacecko: „Wiele skarbów czeka aż ktoś je odnajdzie”

Robert Jacecko to poszukiwacz „skarbów”. Można go spotkać z wykrywaczem metali głownie...