Marek Łuczak dał się poznać szczecinianom nie tylko za swoją działalność w Policji, ale w znacznej mierze za sprawą pielęgnowania historii naszego miasta. W księgarniach ukazała się jego kolejna książka pt. „Szczecińskie cmentarze”, która w dwóch tomach opisuje historię nekropolii „Grodu Gryfa”.
Opisano w niej wszystkie cmentarze, zarówno te istniejące jak i nieistniejące – przykościelne, ogólne, a nawet żydowskie. Łącznie jest niemal 2000 stron lektury, a w nich są również zdjęcia przedwojenne i powojenne oraz mapy. Na osiągnięcie takiego efektu trzeba było czterech lat pracy, w której swój nieoceniony wkład mieli również Bartosz Witkowski i Christiane Karweik.
– W 2019 roku rozpoczęły się prace ewidencyjne na cmentarzach szczecińskiego zespołu miejskiego, które prowadzono do 2023 roku. Dla wszystkich odnalezionych na cmentarzach zabytkowych płyt – ponad 2000, w tym prawie 1000 nagrobków z Cmentarza Centralnego w Szczecinie, opracowano życiorysy zmarłych osób. Dzięki temu wiemy znacznie więcej kim byli niemieccy i żydowscy mieszkańcy Szczecina, a także skąd pochodzili czy gdzie mieszkali. Możemy lepiej poznać strukturę demograficzną oraz przyczyny śmierci w XIX wieku i na początku XX wieku – podkreśla autor.
Osobny rozdział poświęcono losom przedwojennych cmentarzy w czasach polskich wraz z opisem badań nad wykorzystaniem fragmentów nagrobków w małej architekturze miasta. Następnie opisano zarys sztuki sepulkralnej dla Szczecina i Pomorza. Ostatnim, największym rozdziałem są rysy historyczne ponad 100 cmentarzy Szczecińskiego Zespołu Miejskiego i życiorysy osób, których nagrobki odnaleziono podczas prac ewidencyjnych oraz pochówki historyczne znanych szczecinian.
Książkę wydaną w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy można zdobyć w księgarniach: „Zamkowej” przy pl. Hołdu Pruskiego 8, Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej 27, „Sedina” przy skrzyżowaniu ulic Wyzwolenia i Felczaka, „Index” przy ul. Bogusława X 22, „Mandala” przy ul. Zawadzkiego 145 oraz „Kamienica w Lesie” przy ul. Pocztowej 19. Cena jest niemała, ale adekwatna do jakości i ilości zawartych informacji i ciekawostek – wynosi ona 300 zł.
Ponadto od jutra (tj. 21 grudnia) przy zakupie obu tomów w „Kamienicy w lesie” dwie pierwsze osoby dostaną upominek od autora i jego ekipy.