Home Biznes i inwestycje Szczecin to miejsce, które dostrzegają żeglarze z całej Europy
Biznes i inwestycjeTurystyka

Szczecin to miejsce, które dostrzegają żeglarze z całej Europy

142

Żeglarstwo turystyczne w Szczecinie ma się bardzo dobrze. Każdego roku obserwujemy spore zainteresowanie naszym miastem, które zawdzięczamy nie tylko lokalizacji, że również inwestycjom w infrastrukturę. „Szczecin jest doskonałym ośrodkiem łączącym żeglugę lądową z możliwością wyjścia na dalekie wody morskie” – mówi Celina Wołosz ze szczecińskiego Centrum Żeglarskiego.

 

Lokalne przystanie pękają w szwach, a North East Marina przy Wyspie Grodzkiej to doskonałe miejsce na kilkudniowy przystanek na długiej trasie, połączony ze zwiedzaniem naszego miasta.

 

– Warto zauważyć, że nie tylko żeglarstwo turystyczne rozwija się u nas bardzo dobrze, bo z każdym sezonem odnosimy coraz większe sukcesy sportowe. Regatowa Reprezentacja Szczecina rozsławia nasze miasto na arenie międzynarodowej. Zawodnicy z Gryfem na piersi dumnie reprezentują Szczecin i zajmują czołowe miejsca w trakcie regat – mówi Celina Wołosz.

 

Marina Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie posiada infrastrukturę wodną, która obecnie pozwala na zacumowanie 231 jednostek pływających. Miejsca te w większości są opłacone przez stałych armatorów. Jednostki, które mogą tu przycumować muszą mieć długość maksymalnie 20 metrów. Przystań wyposażona jest w suwnicę dźwigową do slipowania większych jachtów, natomiast do mniejszych jednostek ok. 800 kg znajduje się  slip, który w ostatnich latach został zmodernizowany poprzez położenie kraty WEMA, zabieg ten w dużym stopniu zwiększył przyczepność i bezpieczeństwo użytkowania. Ponad to  na terenie przystani znajduje się także slip pływający używany głównie do slipowania lekkich jednostek np. laser, optimist, które wykorzystują uczestnicy zajęć sportowych oraz regatowcy. Pomosty zarówno stałe jak i pontony betonowe pływające wyposażone są w prąd oraz wodę. Infrastrukturę dla armatorów dopełniają sanitariaty wc  z prysznicami.

 

– W ostatnich 2 latach na stałych pomostach drewnianych wymienione zostało poszycie, wykonano prace antykorozyjne wraz z malowanie, wymieniono instalację wodną oraz zamontowane został nowe słupki elektryczne – wymienia Celina Wołosz. – Na pomoście pontonowym betonowym przy adresie Przestrzenna 21 wymieniono poszycie drewniane Y-boomów oraz odbojnice drewniane. W roku 2022 ten sam zabieg wykonany został na pomostach betonowych przy działce na Przestrzennej 19. W najbliższym czasie planujemy wyremontować plac manewrowy przy nabrzeżu. Infrastruktura dopełniająca to obiekty noclegowe, stołówka, sale dydaktyczne, sala bankietowa, hangar, masztownia, miejsce na ognisko oraz namiot plenerowy – dodaje.

 

Jeśli chodzi o North East Marinę to dysponuje ona  74 miejscami, które przez od kwietnia do września każdego roku są zajęte w ponad 70%. Największym obłożeniem port cieszył się w lipcu i sierpniu. Są to żeglarze różnych narodowości – Niemcy, Skandynawowie, Czesi, Holendrzy, ale oczywiście większość z nich to Polacy. Zgodnie z ideą, marina na Wyspie Grodzkiej jest miejscem postojów czasowych, zazwyczaj jedno- lub dwudniowych, które łączą się z uzupełnieniem zapasów oraz zwiedzaniem Szczecina. Wśród żeglarzy Szczecin jest znany jako Przyjazny Port. To miejsce, w którym żaden żeglarz nie zostanie bez pomocy.

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...

Biznes i inwestycjeW regionie

Pracowników szukają także w naszym województwie

HiProMine rozpoczęła proces rekrutacji do nowego zakładu w Karkoszowie, w okolicy Gorzowa...

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...