Jak co roku Business Insider publikuje swój własny ranking najlepszych miast do życia w Polsce. W tym roku najlepszymi okazały się kolejno: Poznań, Gdańsk i Katowice, natomiast Szczecinowi przypadło czwarte miejsce (ex aequo z Wrocławiem, 46 pkt), a najgorszym okazał się Białystok. Choć sam awans cieszy, to jednak w pewnych kategoriach są jeszcze powody do wstydu.
Jak pokazują rankingowe wyliczenia, Szczecin jest przykładem miasta z mocnego środka tabeli, który nie bryluje w żadnej z sześciu kategorii (bezrobocie, średnie wynagrodzenie, dostępność mieszkań, dostępność do lekarza NFZ, przestępczość, jakość powietrza), ale pod pewnymi względami wypada stabilnie.
Jak wypadł Szczecin?
Jeśli chodzi o pierwszą kategorię, czyli bezrobocie, nie ma powodów do dumy. Szczecin uplasował się tutaj na 11. miejscu, a gorzej pod tym kątem wypadają tylko Rzeszów, Lublin, Kielce, Łódź i Białystok.
Średnio jest z wysokością przeciętnego wynagrodzenia – tutaj jesteśmy na 7. pozycji, co nie jest zbytnim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że lepiej jest w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.
Nieco lepiej jest z dostępnością mieszkań – w tej kategorii wylądowaliśmy na 5. miejscu, ustępując pola jedynie Katowicom, Gorzowowi Wielkopolskiemu, Bydgoszczy i Łodzi, podczas gdy Warszawa wylądowała na dalekim końcu.
Najgorzej jest z dostępem do lekarza na NFZ – 13. miejsce sprawia, że gorzej mają tylko opolanie, białostocczanie i gorzowianie.
Największy progres poczyniono w przestępczości – awansowaliśmy na 6. pozycję, a bezpieczniejsi są tylko rzeszowianie, białostocczanie, opolanie, lublinianie i poznanianie.
Najlepiej Szczecin wypada pod względem jakości powietrza – tutaj uplasował się na 4. miejscu, lepiej jest tylko w Gdańsku, Białymstoku i Olsztynie.
– Nie ma tu miejsca na uznaniowość. Wszystkie statystyki pochodzą z oficjalnych źródeł, które regularnie są publikowane przez zaufane instytucje i dostęp do nich jest powszechny. Mowa o liczbach pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie, przestępczość), NFZ (dostępność lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon (ceny mieszkań) – podkreślają autorzy zestawienia.