Home Kultura Sukces Chóru Politechniki Morskiej w austriackim Baden. Zdobyli Nagrodę Superior Gold
Kultura

Sukces Chóru Politechniki Morskiej w austriackim Baden. Zdobyli Nagrodę Superior Gold

275

W miniony weekend oczy miłośników świata muzyki chóralnej zwrócone były w kierunku położonego pod Wiedniem, historycznego miasta Baden, gdzie odbywała się VI edycja prestiżowego konkursu International Choral Competition Ave Verum. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie oczarował zarówno międzynarodowe jury, jak i publiczność fantastycznymi wykonaniami, co zaowocowało najwyższymi nagrodami.

Chórzyści pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch, zdobyli Nagrodę Superior Gold oraz miano najlepszego zespołu z Europy, osiągając niezwykle imponującą punktację: 97 na 100 punktów. Dodatkowo, największa ze wszystkich uczestniczących, 50-osobowa grupa ze Szczecina została uhonorowana nagrodą specjalną za najlepsze wykonawstwo muzyki współczesnej, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla zespołu, któremu niezwykle bliski jest właśnie ten gatunek.

– Utwory, które zaprezentowaliśmy podczas dwóch etapów, zostały skomponowane przez wybitnych polskich kompozytorów specjalnie dla nas przez Miłosza Bembinowa, Jacka Sykulskiego, Annę Rocławskę-Musiałczyk, czy Zuzanną Koziej. To zawsze ogromna satysfakcja móc reprezentować Polskę i promować piękno muzyki współczesnej na międzynarodowej arenie – mówi Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Chórzyści zgodnie podkreślają, że praca przygotowawcza do tego konkursu była wyjątkowo wytężona. Festiwal należy do niezwykle wymagających i intensywnych, przyciąga chóry, które okazują się zespołami profesjonalnymi, a w ich skład wchodzą zawodowi muzycy.

– Tak było i tym razem. Po wielu międzynarodowych sukcesach, z roku na rok, podnosimy sobie poprzeczkę coraz wyżej wybierając międzynarodowe konkursy o najwyższej randze. Nasz zespół składa się z wielu osób, których muzyczne doświadczenie opiera się niemal wyłącznie na naszej wspólnej pracy. Ale to właśnie ta miłość do muzyki i żarliwość, z jaką podchodzą do prób, jest naszą największą siłą, która przekłada się na tak wspaniałe wyniki – podkreślała Sylwia Fabiańczyk-Makuch, wzruszona kolejnym sukcesem swojego zespołu.

Konkurs, organizowany co dwa lata, gromadzi utalentowane chóry z całego świata, tworząc wyjątkową atmosferę rywalizacji, jak też wymiany doświadczeń i inspiracji. Chórzystów niesamowicie ujęło również to, jak ciepło organizatorzy festiwalu przyjęli zespoły biorące udział w wydarzeniu.

– Podczas inauguracji konkursu, w ramach przywitania i niespodzianki, zostały przygotowane i wykonane przez lokalnych artystów regionalne utwory dla każdego kraju – komentuje chórzystka, Kinga Kłos. – My mieliśmy przyjemność usłyszeć ludową pieśń “W moim ogródecku”, utwór bardzo dobrze nam znany

Chór Politechniki Morskiej podczas festiwalu zaprezentował blisko godzinny, zróżnicowany stylistycznie i gatunkowo program, w którym znalazły się utwory z okresu renesansu, romantyzmu, dzieła współczesne, negro spiritual, pieśni inspirowane folklorem różnych krajów, a także zaawansowany technicznie utwór obowiązkowy.

Tytuły i nagrody zdobyte podczas konkursu stanowią dla chóru niesamowite wyróżnienie, gdyż po pierwszej selekcji do rywalizacji zostały zaproszone znakomite zespoły z całej Europy – m.in ze Szwecji, Łotwy, Węgier, Irlandii, czy Słowacji, a także z USA. Wielkie gratulacje składamy laureatom nagrody Grand Prix – Chórowi Uniwersytetu w Houston Texas (USA) z niespotykanie wysoką punktacją, bo 99,1 punktów.

– Atmosfera panująca podczas festiwalu była fenomenalna – ludzie różnych narodowości, kultur i w różnym wieku zjednoczeni wspólną pasją do muzyki – dodaje baryton, Bogusław Kowalski. – Każde wykonanie było niepowtarzalnym przeżyciem, które wzruszało i inspirowało. Wielogłosowe harmonie wypełniały przestrzeń, tworząc magiczną atmosferę, która poruszała serca słuchaczy.

Ostateczne werdykty zostały wydane przez międzynarodowe jury złożone z sześciu niezależnych, doświadczonych dyrygentów i muzyków ze Szwecji, Austrii, Węgier, Grecji, Polski i Czech. Dzięki temu, uczestnicy otrzymali szansę profesjonalnej i sprawiedliwej oceny, której towarzyszyły spotkania i dyskusje dotyczące indywidualnych prezentacji. Nagrody przyznane Chórowi Politechniki Morskiej w Szczecinie potwierdzają ich niezwykłą wartość artystyczną i umacniają ich pozycję jako jednego z najbardziej utalentowanych zespołów chóralnych w Polsce i Europie.

– Jestem z nas bardzo dumny – mówi chórzysta, Adrian Szłapka. – Daliśmy z siebie absolutne 100 procent, a nawet więcej. Pomimo niesamowitego zmęczenia, po 3 dniach pobudek nad ranem oraz wielogodzinnych prób, udało nam się zmobilizować i wykrzesać absolutnie wszystko podczas prezentacji. Byłem bardzo zestresowany, nogi mi się trzęsły, ale było to niesamowite przeżycie, płynęliśmy zgodnie wszyscy razem i każdy z osobna – zdradza ze śmiechem.

Baden, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znane jest nie tylko ze swojego uroku architektonicznego, ale także z bogatej tradycji muzycznej, gdzie artyści z całego świata spotykają się, aby dzielić się swoją pasją i talentem. W malowniczym mieście tworzył Wolfgang Amadeusz Mozart, Joseph Haydn, a także Ludwig van Beethoven, który w znacznej części skomponował tu swoją najsłynniejszą IX Symfonię d-moll op. 125. Dzieło obchodzi w tym roku stulecie powstania, a szczeciński chór wykonał je z tej okazji 1 stycznia br. w Filharmonii Berlińskiej.

Wraz z nagrodami zdobytymi w Baden Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie ma obecnie na koncie 53 Złote Dyplomy oraz 88 nagród festiwalowych przywiezionych z całego świata. Chór nie zwalnia jednak tempa. Przed ponad 100-osobową grupą kolejne koncerty i chóralne festiwale, m.in. trasa koncertowa po Chinach oraz występ z zespołem Ørganek podczas finału regat The Tall Ships Races.”

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...