Home Aktualności Strażnicy zwrócą uwagę na poruszających się rowerami i hulajnogami
Aktualności

Strażnicy zwrócą uwagę na poruszających się rowerami i hulajnogami

324
FotoAdobeStock

Rowerzyści i osoby poruszające się po mieście na hulajnogach powinny mieć się na baczności. 20 października weszła w życie nowa ustawa, która zwiększa uprawnienia strażników miejskich. 

 

Na ulicach Szczecina widzimy coraz więcej rowerzystów i osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi. Nie zawsze jednak przestrzegają oni przepisów i dbają należycie o bezpieczeństwo pieszych. Strażnicy miejscy zyskali teraz więcej uprawnień. W życie weszły nowe regulacje dotyczące zasad poruszania się po chodnikach. 

 

– Straże miejskie i gminne otrzymały uprawnienia do egzekwowania przepisów ruchu drogowego wobec kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi i innymi urządzeniami transportu osobistego. Działania straży dotyczą obszaru naruszeń zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych oraz zakazu jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych. Za tego rodzaju wykroczenia, w przypadku kierowania pojazdem innym niż mechaniczny, kierujący podlegają karze grzywny albo karze nagany. Natomiast kwestia poruszania się elektryczną hulajnogą tub rowerem bez uprawnień została wprowadzona zmianą w Kodeksie Wykroczeń, gdzie prowadzący pojazd inny niż mechaniczny, nie mający do tego uprawnienia podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych – przekazał starszy inspektor Piotr Pawlak ze Straży Miejskiej w Szczecinie. 

 

Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby, które na rowerze lub hulajnodze przejeżdżają przez przejście dla pieszych albo poruszają się po drodze, która przeznaczona jest tylko dla pieszych, mogą zostać ukarane przez mandatem do 100 złotych. W praktyce są to jedynie osoby niepełnoletnie, które ukończyły 17. rok życia. Wcześniej mandatu dostać nie można, choć w ekstremalnych przypadkach strażnicy mogą skierować sprawę do sądu rodzinnego. W Polsce osoby powyżej 18. roku życia nie potrzebują karty rowerowej ani innego dokumentu, żeby poruszać się rowerem, rowerem elektrycznym czy hulajnogą elektryczną w przestrzeni miejskiej. 

 

– Wprowadzone zmiany stanowią jedynie o doprecyzowaniu katalogu uprawnień mandatowych straży miejskich i gminnych, bowiem dotychczasowe regulacje zakazów i przepisów nie tworzą nowych kompetencji dla strażników. Nawiązuję tutaj do uprawnień mandatowych sprzed dwóch lat dot. możliwości karania kierujących rowerem, hulajnogą elektryczną na chodniku lub drodze dla pieszych, nieporuszających się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nieustępujących pierwszeństwa pieszemu – tłumaczy Piotr Pawlak. 

 

Szczecińskie służby miejskie apelują jednak o rozwagę i przypominają o tym, by nie traktować chodnika jak ścieżki rowerowej. Rowerzyści mogą poruszać się chodnikiem w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są wyjątkowo niekorzystne i stwarzają zagrożenie lub gdy na danym odcinku jezdni dozwolony jest ruch powyżej 50km/h, a chodnik jest szerszy niż 2 metry. Taka zasada obowiązuje również, gdy osoba dorosła podróżuje z rowerzystą poniżej 10. roku życia. Należy pamiętać, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo. 

Powiązane artykuły

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

AktualnościHistoria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Co zostawił po sobie?

Te siedem godzin i piętnaście minut zmieniły szczecinian i miasto na zawsze....

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...