Home Kultura Strażak-muzyk podbije wielką scenę? [VIDEO]
KulturaRozmowy

Strażak-muzyk podbije wielką scenę? [VIDEO]

1.5k
Foto: FB/LipenJL

Ma już pierwsze teledyski, w których chce przekazywać ważne społecznie treści. Lipen, czyli Jacek Lipski na co dzień jest strażakiem. Ale kiedy wychodzi z remizy, budzi się w nim artysta, który z dnia na dzień ma coraz więcej muzycznych fanów. My rozmawiamy z nim o tym, ile znaczy dla niego muzyka i realizacja wspólnych projektów z innymi.

 

 

Strażak-muzyk – jak łączysz te dwie rzeczy?

– Widząc, jak mocno muzyka pociąga za sobą ludzi, jak zapada w pamięć, uznałem, że to może być klucz do przekazania bardzo ważnych treści prospołecznych. Między innymi pierwsza pomoc, promowanie wstępowania w szeregi OSP, uświadamianie realności nieszczęśliwych zdarzeń jak np. wypadki drogowe. I tak właśnie w muzyce mogę dalej nieść pomoc, być raperem ratującym ludzi, raperem-strażakiem.

 

Sam piszesz teksty i muzykę? Czy ktoś Ci pomaga?

– Teksty piszę sam, a muzykę kupuję.

 

W teledyskach często pojawia się motyw straży pożarnej. Twoja codzienna praca Cię inspiruje?

– Tak dokładnie, czuję się mocno związany ze służbą. Straż pożarna pokazała mi od środka wiele aspektów, które poruszam w piosenkach, dlatego tak dokładnie trafiam w punkt, czyli serce słuchacza dostarczając treści wprost do jego świadomości. Przeżyte doświadczenie staram się tekstem przekazać w sposób pozwalający wczuć się w sytuację, tak żeby słuchacz miał wrażenie własnego doświadczania. 

 

Sporo koncertujesz, na razie na mniejszych wydarzeniach. Marzy Ci się wielka scena?

– Sporo… to za dużo powiedziane, ostatnio miałem 4 występy. Szczerze to nigdy nie marzyłem, żeby być artystą scenicznym, piosenkarzem czy raperem. Tak wyszło – po prostu, ludziom się to podoba, więc dalej to robię. Powoli zaczynam oswajać się z tym, że to się dzieje, bo od początku, aż do występu na dożynkach w Reczu traktowałem całą swoją działalność artystyczną z przymrużeniem oka. Na ten występ część ludzi przyszło, a nawet przyjechało specjalnie dla mnie. Ogólnie miałem dosyć sporą publiczność, dałem z siebie wszystko i feedback był bardzo pozytywny, więc stwierdziłem, że chciałbym robić to dla ludzi jeszcze lepiej, na najwyższym poziomie, żeby wspólnie z ludźmi dobrze się bawić. A co do wielkiej sceny, reasumując to nie były i nie są moje marzenia, ale jeśli będzie mi dana wielka scena, wejdę tam… i paradoksalnie będzie ogień.

 

Jak reagują ludzie na to, że zapraszasz ich do swoich projektów, np. niepełnosprawni w teledysku?

– Osoby z niepełnosprawnością w moim teledysku pojawiły się za sprawą Dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej w Choszcznie, Tadeusza Szczepańskiego, który zaproponował mi wspólny projekt. Chciałbym w tym miejscu powiedzieć dobre słowo o nim, wspólnie w każdym calu projektu skupialiśmy się na dobru przedstawionych osób – tak, żeby ten projekt sprawił im jak najwięcej radości. No i tak jak widać na teledysku – jest dobra zabawa, są uśmiechy… to jest jeden z moich ulubionych projektów, tuż obok „Nigdy Nie Zagaśnie”, w którym miałem zaszczyt m.in. wyrazić jak wiele znaczy dla mnie służba w Państwowej Straży Pożarnej. Tuż przed „Szansą”, bo tak nazywa się projekt z ZAZ w Choszcznie, nagrywałem teledysk do utworu „Ochotnik 2.0” z jednostką OSP Recz. Tam do udziału wokalnego zaprosiłem druhnę Karolinę Biskupską, która wprowadziła do utworu nie tylko piękny, damski wokal, ale również nadała utworowi autentyczność, bo jest strażaczką z krwi i kości. Dzisiaj pomaga mi wokalnie na scenie i myślę, że stanowimy silną rotę. Ogólnie wszystkie projekty to piękna zabawa, sentyment i pamiątka. Te projekty łączą, bo muzyka łączy. Jestem szczęśliwy, że to się dzieje.

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...