Home Aktualności Straż miejska rusza z rekrutacją. Czego oczekują od kandydatów?
Aktualności

Straż miejska rusza z rekrutacją. Czego oczekują od kandydatów?

551

Ruszyła rekrutacja do Straży Miejskiej Miasta Szczecin. Do służby poszukiwanych jest pięć osób, spełniających wymogi pracy w instytucji. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej. Co właściwie jest potrzebne, aby zostać strażnikiem miejskim?

Liczba miejsc do pracy jest ograniczona, gdyż straż miejska poszukuje jedynie 5 osób na stanowisko funkcjonariusza. Wyzwanie, jakie wiąże się z pracą w mundurze, nie ogranicza się jedynie do wystawiania pouczeń i ogólnego zachowania porządku na ulicach. Do szeregów funkcjonariuszy mogą wstąpić osoby odporne na stres, w pełni sprawne fizycznie i z nienaganną opinią. Wymogów niezbędnych do aplikacji jest oczywiście o wiele więcej. Niektóre z nich to:

  • obywatelstwo polskie
  • wykształcenie co najmniej średnie
  • sprawność fizyczna i psychiczna predysponująca do pracy w służbach
  • ukończone 21 lat
  • nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za ściganie z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Jak podaje Straż Miejska Szczecina, mile widzianym byłoby posiadanie prawa jazdy kat. B. Wynika to oczywiście z potrzeby mobilności w tego rodzaju pracy. Tym bardziej że funkcjonariusz straży często  ma równie ważne zadania,  co policja. Straż miejska bowiem w głównej mierze odpowiada za ochronę porządku publicznego i tzw. działania patrolowo-interwencyjne. Funkcjonariusze często interweniują w sytuacjach naruszenia przepisów prawa, ochrony mienia czy życia i zdrowia mieszkańców. Oczywiście potencjalni aplikanci do zawodu wdrażani będą stopniowo. W pierwszej kolejności ich zadaniem będzie np.: zabezpieczanie zgromadzeń i imprez masowych. Warto pamiętać, że funkcjonariusze straży miejskiej pracują w systemie równoważnego czasu pracy, tzn. praca zmianowa, w nocy, w niedziele i święta.

Wynagrodzenie dla początkującego funkcjonariusza wynosi 4400 brutto. Niewykluczone są także benefity jak dodatek za wieloletnią pracę (5-20%)  czy premie motywacyjne zależne od wyników w pracy. Po przepracowanym roku istnieje możliwość przedłużenia umowy, a co za tym idzie awansu na stanowisko młodszego strażnika z podwyższonym wynagrodzeniem, bezpłatnymi szkoleniami i pakietem świadczeń socjalnych. Pretendenci na stanowiska muszą jednak pamiętać o wadze wykonywanej przez nich pracy, służby nie tylko w imieniu prawa, ale i obywateli. Kandydaci mają więc czas do 22 marca, aby do godziny 12:00, przesłać swoje CV w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Strażnik – aplikant w Straży Miejskiej Szczecin”. Adres, na który trzeba wysłać list, to Sekcja Kadr Straż Miejska ul.  Sebastiana Klonowica 1b, 71-241 Szczecin. 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...