Home Aktualności Straż miejska rusza z rekrutacją. Czego oczekują od kandydatów?
Aktualności

Straż miejska rusza z rekrutacją. Czego oczekują od kandydatów?

594

Ruszyła rekrutacja do Straży Miejskiej Miasta Szczecin. Do służby poszukiwanych jest pięć osób, spełniających wymogi pracy w instytucji. Niektóre są bardziej oczywiste, inne mniej. Co właściwie jest potrzebne, aby zostać strażnikiem miejskim?

Liczba miejsc do pracy jest ograniczona, gdyż straż miejska poszukuje jedynie 5 osób na stanowisko funkcjonariusza. Wyzwanie, jakie wiąże się z pracą w mundurze, nie ogranicza się jedynie do wystawiania pouczeń i ogólnego zachowania porządku na ulicach. Do szeregów funkcjonariuszy mogą wstąpić osoby odporne na stres, w pełni sprawne fizycznie i z nienaganną opinią. Wymogów niezbędnych do aplikacji jest oczywiście o wiele więcej. Niektóre z nich to:

  • obywatelstwo polskie
  • wykształcenie co najmniej średnie
  • sprawność fizyczna i psychiczna predysponująca do pracy w służbach
  • ukończone 21 lat
  • nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za ściganie z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Jak podaje Straż Miejska Szczecina, mile widzianym byłoby posiadanie prawa jazdy kat. B. Wynika to oczywiście z potrzeby mobilności w tego rodzaju pracy. Tym bardziej że funkcjonariusz straży często  ma równie ważne zadania,  co policja. Straż miejska bowiem w głównej mierze odpowiada za ochronę porządku publicznego i tzw. działania patrolowo-interwencyjne. Funkcjonariusze często interweniują w sytuacjach naruszenia przepisów prawa, ochrony mienia czy życia i zdrowia mieszkańców. Oczywiście potencjalni aplikanci do zawodu wdrażani będą stopniowo. W pierwszej kolejności ich zadaniem będzie np.: zabezpieczanie zgromadzeń i imprez masowych. Warto pamiętać, że funkcjonariusze straży miejskiej pracują w systemie równoważnego czasu pracy, tzn. praca zmianowa, w nocy, w niedziele i święta.

Wynagrodzenie dla początkującego funkcjonariusza wynosi 4400 brutto. Niewykluczone są także benefity jak dodatek za wieloletnią pracę (5-20%)  czy premie motywacyjne zależne od wyników w pracy. Po przepracowanym roku istnieje możliwość przedłużenia umowy, a co za tym idzie awansu na stanowisko młodszego strażnika z podwyższonym wynagrodzeniem, bezpłatnymi szkoleniami i pakietem świadczeń socjalnych. Pretendenci na stanowiska muszą jednak pamiętać o wadze wykonywanej przez nich pracy, służby nie tylko w imieniu prawa, ale i obywateli. Kandydaci mają więc czas do 22 marca, aby do godziny 12:00, przesłać swoje CV w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Strażnik – aplikant w Straży Miejskiej Szczecin”. Adres, na który trzeba wysłać list, to Sekcja Kadr Straż Miejska ul.  Sebastiana Klonowica 1b, 71-241 Szczecin. 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

AktualnościHistoria

„Ten pomysł nie zainteresował Pana Marszałka, dlatego czekamy na inne”. Będzie debata w sprawie Willi Quistorpa?

Dawna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy Wojska Polskiego w Szczecinie nie...