Home Aktualności Sąd: Działania prokuratury wobec Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych były niezgodne z prawem
Aktualności

Sąd: Działania prokuratury wobec Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych były niezgodne z prawem

261

Sąd Rejonowy w Szczecinie uznał, że działania prokuratury wobec Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych były niezgodne z prawem. Chodzi o sytuacje z listopada ubiegłego roku, kiedy policja na zlecenie prokuratury weszła do siedziby ZBiLK i zażądała wydania dokumentów, telefonów i komputerów.

Zdarzenie miało miejsce w 21 listopada 2023 roku. Policjanci działając w oparciu o postanowienie prokuratury weszli do siedziby ZBiLK przy ul. Mariackiej 25 i zażądali od przebywających tam osób wydania rzeczy, m.in. dokumentacji, komputerów i telefonów. Rzeczy te miały być dowodami w sprawie dot. przyznawania lokali mieszkalnych oraz użytkowych w latach 2022-2023, a także przeprowadzanych w ZBiLK konkursów na stanowiska pracy we wspominanych latach.

– Na postanowienie prokuratury ZBiLK złożył zażalenie z wnioskiem o jego uchylenie oraz stwierdzenie, że podjęte na podstawie tego postanowienia działania były niezasadne – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku ZBiLK i uchylił zaskarżone postanowienie prokuratury oraz uznał czynność przeszukania siedziby ZBiLK za niezgodną z prawem.

W uzasadnieniu postanowienia sądu można przeczytać, że określenia stosowane w postanowieniu są zbyt ogólne i że m.in warunkiem przeszukania jest istnienie uzasadnionych podstaw do przypuszczenia, że tam, gdzie dokonuje się przeszukania, znajdują się rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu. Podstawy te powinny być na tyle przekonujące, by podejrzenie zaistnienia przestępstwa było realne w świetle zasad wiedzy, logiki i doświadczenia życiowego. Czytamy w uzasadnieniu: Nie jest tym samym dopuszczalne przeszukanie „intuicyjne” […] Nieprawidłowe jest zatem lakoniczne i zdawkowe wskazanie, że wydane powinny zostać również „inne przedmioty, których posiadanie jest zabronione” oraz „inne rzeczy ujawnione w toku czynności, które mogą stanowić dowód w sprawie”. Osoba poddana przeszukaniu może nie mieć świadomości, posiadanie jakich rzeczy jest zabronione a z pewnością nie ma wiedzy o tym, co może stanowić dowód. Taki sposób określania zakresu przeszukania Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał zresztą za godzący w prawa określone w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (v. wyrok ETPC z 16. lipca 2013r. w sprawie Nagla przeciwko Łotwa, skarga nr 73469/10).

– Sąd rejonowy zauważył również, że w przypadku polecenia wydania przez ZBiLK wszelkiej dokumentacji o której mowa wyżej, nic nie stało na przeszkodzie, aby interesujące prokuratora dokumenty nie zostały mu przedstawione na pisemne żądanie, bez uciekania się do przeszukania – informuje Tomasz Klek.

Bezzasadność żądań i poleceń wyrażonych w zaskarżonym postanowieniu powoduje, iż dokonane na ich podstawie przeszukanie nie mogło zostać uznane za zgodne z prawem – czytamy na koniec uzasadnienia.

 

Powiązane artykuły

AktualnościLifestyleMotoryzacja

Klasyczny Szczecin: świąteczny „Maluch” podbija ulice miasta

Szczecińscy fani motoryzacji po raz kolejny udowadniają, że ich pasja to nie...

AktualnościTurystyka

Tu znajdziesz idealne pomysły ze szczecińskim motywem

"Jeśli szukasz prezentu pod choinkę prosto ze Szczecina, to koniecznie zajrzyj do...

AktualnościW regionie

Po paszport również do Polic. W piątek otwierają nowy punkt

W najbliższy piątek (13 grudnia) o godz. 8:00 w Policach zostanie otwarty...

karol_arys
AktualnościSport

Arbiter ze Szczecina sędzią technicznym w meczu Realu Madryt w Lidze Mistrzów

Karol Arys będzie pełnił funkcję sędziego technicznego podczas meczu Ligi Mistrzów pomiędzy...